• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Kazakistan, Türk Devletler Teşkilâtı ve geleceği - 3

14 Ocak 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Türk devletlerinde eski ve bağımsızlık sonrasında yıllarca demokrasiye geçme ve stabillik noktasında zorluklar yaşandığından bölge halkları hep, en üst tabakadaki dün olduğu gibi maalesef bugün de seçkin siyasi elitlere ekonomik alanda bağımlı kalmış ve maalesef devamlı üretmiş ve onlara çalışmıştır! 

Ülkelerin, Demokratikleşme ve özelleştirme adı altında bütün doğal kaynaklarını ve zenginliklerine kendi yakınlarına ve yönetimi de tekellerine almışlardır!

Eski komünist yönetimden kalmış o zaman da etkin olan bu güçler şimdi de “istisnalar olmakla birlikte” %1-5 devlet idaresinde yıllarca etkin görevler almış yöneticiler ve atanmışların kontrolünde; %95’te planlı ekonomiden pazar ekonomisine geçişle ilgili demokratik ve siyasi açılım, adaletli gelir dağılımı, liyakat ve ehliyet üzere kurulması gereken devlet anlayışı.. Vs bir türlü tamamlanamadığından bütün bu halklar bugün açlık sınırında hayatlarını devam ettirmek zorunda bırakılmışlardır!

Kim ne söylerse söylesin yazarsa yazsın bunun dışında Türk dünyasında ikinci bir gerçek yoktur!!?

Türk devletlerinin rol modeli!

Kazakistan örneği!

Coğrafi konum, yüzölçümü ve tabii kaynaklarıyla bölgenin en yüksek ekonomik ve sosyal refah seviyesinde olması gereken Kazakistan halkının demokratik haklara sahip olmaması, jeopolitik ve jeostratejik konumu itibari ile bugünkü tahribatta da dış güçlerin manipülasyonunu kolaylaştırmıştır.

GÖRÜLMESİ GEREKENLER VE 

GERÇEK TAHRİBAT PERDELENİYOR!

Devlet başkanları liderliğindeki üst düzey bürokrat ve basın heyetleri bölgelere gidince; ana caddeler, gösterişli oteller, restoranlar, yeni yapılan havaalanı, köprü, metro, sanayi siteleri gibi göz alıcı yerlerle ziyaretler gerçekleştirip halkın %95’inin yaşadığı çok olumsuz şartlardaki hayat şartları ve antidemokratik uygulamalar.. Vs bütün dünyadan ve Heyetler’den “gerçek sosyo-ekonomik hayat ve koşullar” gizlenmektedir!

Körler sağırlar birbirini ağırlamakta; yöneticiler gününü gün etmektedirler!

Başta Türkiye olmak üzere Türk ülkeleri ve batı medyası da, bu büyük yıkımdan habersiz, gününü gün etmekle bugüne kadar hiçbir gerçeği yansıtmayan yazıları ile havanda su dövmek de! Körler sağırlar birbirlerini ağırlama! Birtakım menfaatler ve geziler karşılığı verilen emirleri yapmakla meşguldürler!

Tabii ki Kazakistan’daki Başveren bu hadiselerde de barış kuvveti olarak da Türk devletleri teşkilatı dışında Rusya’dan medet umar hale getirildiklerinde de sütünü döken kedi .. Vs gibi suspus kuyruklarını kısıp hiçbir açıklama yapmadan devlet yetkililerinin açıklamasını beklemektedirler!!?

30 yılda Türk Devletleri teşkilatının geldiği bugünkü durum maalesef liyakatsız ve ehliyetsiz kadrolarla bize bu Kazakistan olayını yaşatmıştır’

TÜRKÎ DEVLETLER, KOMÜNİZM ETKİSİ!

Kazakistan’daki başkaldırı, Rusya’nın dayatmacı psikolojisinden bir türlü kurtulamayan Türk devletleri, siyasi ve ekonomik noktada genel dışa vurumudur! 

Bir zamanlar Putin’in İsviçre’den Rusya’ya getirildiği; İran’da çok başarılı işlere imza atan Şah Rıza’dan sonraki Musaddık döneminde İran’ın en büyük doğal kaynakları petrol ve gazı İngilizlerden alıp millileştirmek istemesi sonrasında yine aynı işler güçler bütün dünyada Arap baharı, turuncu devrim.. vs gibi küresel şeytanın emriyle o zaman da Humeyni’nin Fransa’dan Mig uçaklarıyla İran’a getirilip İran’ın dünyaya kapatıldığı gibi, Saddam’ın, Esad’ın, Kaddafi’nin yok edilerek savaş ortamı veya darbeyle olsun bu ülkelerde oluşturulması, şeytan aklının planıdır!

Türkiye’de 61’de Menderes’in idamı, 71 Nihat Erim ara hükümeti, 80 ihtilali, rahmetli Özal’ın öldürülmesi ve bütün darbeler; küresel şeytanın içimize sızdırdığı “bir türlü dönmeyen ve devşirilen azınlıklar ve bunların satın aldığı köleler” her devirde her devrin adamı olan, Bir türlü adam olamayan, maaşı kadar ederi olan, gizli-kripto-trol hainler tarafından hayata geçirilmiştir!

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR!

Türk Devletler Teşkilâtı başkanı olan Türkiye Cumhuriyeti devleti, stratejik iş birliği müttefiki Azerbaycan’a ve Katar’a müdahale edip koruma altına aldığı gibi, Kazakistan’daki olayları beklemeden bütün üye devletlerle ikili stratejik işbirliği ve müttefiklik anlaşması yapılarak iç ve dış güçlerin oyunları ile muhtemel çözülmelere müsaade etmemelidir!

Teşkilâtın 1000 yıllık devlet anlayışı ve gücüyle “model ülke” olması hesabıyla gereğinin yapılması zaruridir elzemdir kat’idir!!

Türkî coğrafyada görev yapmış liyakatlı ehliyetli kadrolar, gerçek problemleri çözme noktasında vazife beklemektedir! 

Daha da geç kalınmadan, en elzem-stratejik açılım ve vazifeler hayata geçirilmelidir! TC Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’nun, “Çin Halk Cumhuriyeti ile Asya da barış ve istikrar için birlikte çalışacağız. Türk ve İslam devletleri ile ilişkilerin yeniden inşası için ortak etkin iş birliği yapacağız.. vd” son açıklamanın Türk devletleri teşkilatının hayrına olmasını ümit ediyoruz!

Bir önceki yazılarımızda nerede bu gönüllü Türk dernekleri ve İslam birliği kuruluşları derken Türkiye’den birtakım dernek ve gönüllü kuruluşlar; “Türk dünyası ve İslam alemi dayanışma platformu” adı altında gecikmeli de olsa bugün cuma namazı sonrası Fatih Camii’nde yapacakları basın açıklaması da başta Türkiye olmak üzere bütün Türk devletleri teşkilatının yöneticilerinde ve halklarında uyanışa vesile olsun! Vesselam

Bizi izlemeye devam edin!

WhatsApp İhbar Hattı

530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Akt

Aksakallı dedemiz bire kaybolup ses çıkarmadı mı urusla ise müdahil olup iş işten geçip boy boyladi toy toyladi Dedem Korkut soy soyladi Rus askeri yolladı bizde dedem korkutla izne çıktık almaata yi elden köy koyladik vesselam .

Timur

Sayin Maranki, Türk Devletleri Teskilati kuruldu, siz daha hala Türki diyorsunuz. Nedir Allahaskina bizim insanimizda ecnebilerin uydurdugu kelimelere hayranlik?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23