• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI
09 Ekim 2020

Kastamonu öz vatanında parya!

Ahmet Maranki olarak doktor, kimyager, biyolog, diyetisyen ve sahasında uzman 50 kişilik ekibimle 15 yıldır beş yıldızlı termal otellerde gerçekleştirdiğim sağlıklı yaşam kamplarıyla, Türkiye ekonomisine katkı yaptım! Dünyanın değişik yerlerinden insanlar buralarda sağlıklarını kavuşup ülkelerine döndü! Bu imkânın memleketim Kastamonu’da kalıp, kalkınmasına faydası olması adına sağlıklı yaşam merkezi olarak açılması için defalarla talepte bulunduk! Maalesef yerel yönetimlerden ve siyasilerden de bir destek ve talep görmedik!?

Kastamonu’muzun yetiştirdiği önemli bir dostum bakanımız Sayın Murat Başeskioğlu’nun girişimleri olduysa da bir türlü neticeye ulaşamadık! Yine Türkiye-Hollanda Sağlık Vakfı olarak geriatri ilgili uzman olan hemşerimiz doktor Kemal Aydın’la defalarla buranın bize devredilmesi ve buraya bir yaşam ve “sağlıklı yaş alma merkezi” açılması için talepte bulunduk. Ancak olumlu hiçbir netice alınamadığı gibi şahsi girişimlerimize de pek çok engellemeler olmuştur!

YATIRIMLAR ATIL BIRAKILMAKTADIR!

Dr. Atıf Uğurlu hocamın açtığı Karadeniz’in en büyük şehir hastanesi konumunda olabilecek tesisler de çürümeye terk edilmiştir! Ha keza Ballıdağ Sanatoryumu Türkiye’nin ilk kuruluşlarındandır ve Türkiye’de bir daha emsali olmayan bir doğal güzellik içindedir.

Ben de parti ve fikir ayrılıklarını bir yere bırakarak, amasız lâkinsiz bütün partilerin ve gönüllü teşekküllerin birleşerek, yaşlanmaya başlayan ülkemizde yaşlılarımıza kaygı duyulacak en önemli bir yer ve sağlık turizminde büyük bir potansiyel oluşturabilecek bu yere sahip çıkmak gerekmektedir. Atıf Uğurlu’nun hastanesinin insanlığa kazandırılması elzemdir lüzumludur! Yetkili ve etkililere duyurulur!

İSTİKLÂL MÜCADELESİNDE 

YİĞİT İNEBOLU!

İnebolu limanı-sancağı dünyanın pek çok yerinden gelen ve satın alınanların yardımı ile gönderilen silahların taşınması, İnebolu Küre Kastamonu Çankırı Ankara İstiklâl Yolu ile olmuştur!! Şimdiki neslin televizyonlarda, denizden mermilerin alınıp kağnı yani öküz arabalarına yüklendiği kahraman ve yiğit İnebolu ve Kastamonulular bu topraklarda yaşanmıştır ve Türk Cumhuriyet tarihinde destan yazmışlardır!!! Gazi Mustafa Kemal’in “Gözüm Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da!” sözü de bunun önemini göstermektedir!

İstiklal madalyası ile ödüllendirilen yiğit İnebolu, 1918 yılında çevresiyle birlikte 22.000 olan nüfusu ve Kızılırmak havzasının içinde yer alan vilayet, Üsküdar’a kadar ‘Kastamonu’ dur! Cumhuriyet yıllarındaki kalkınma hamlesinde Türkiye’nin en geri kalmış bölgesi Kastamonu tahrir defterlerinde de görülebileceği gibi Batı Karadeniz’i içine alan Oğuzların harman olduğu 24 Oğuz boyunun hepsi, bugüne kadar nesillerini muhafaza ettirdiği Bartın’dan Sinop’a kadar olan bölgemizdir!

TARİHİMİZE VE BÖLGEMİZE SAHİP 

ÇIKMAK GEREK!

Bu toprakları bize vatan bırakan atalarımızın mirasına sahip çıkmak her Türk vatandaşının borcudur!! Kastamonu dışına göçen bütün hemşehrilerimi köylerine kentlerine ata mezarlarına gelerek yeniden yapılanma noktasında ata topraklarına sahip çıkmalarını temenni ediyorum!

Ben Ahmet Maranki olarak bu topraklarda İnebolu’da doğdum! 1960 yılında göçtüğüm topraklarıma, Kastamonu Nasrullah Meydanı’nda yıllardır atıl durumda kalan tarihi bir eseri  onarıp insanlığa kazandırıp kozmik yaşam merkezini açtım. İnebolu ata topraklarında organik tarım sertifikalı ürün üreterek, köyünden göçmeyen geleneksel tarım yapan 105 çiftçimizle yaptığımız sözleşmelerle Bozkurt, İnebolu, Doğanyurt, Küre, Devrekani, Taşköprü, Tosya ve Kastamonu’nun pek çok köyünde üretilen geleneksel ürünleri İstanbul halkının hizmetine sunuyoruz! İstanbul Topkapı’daki Kozmik Yaşam Merkezi’mizde, her Cumartesi günü Kastamonu İnebolu geleneksel pazarını kurarak bölgemizin kalkınmasına ve çiftçimize hizmete devam ediyoruz!

KASTAMONU NASRULLAH 

MEYDANI’NDAYIZ!

Kıymetli hemşerilerimizi, Kastamonu’da yetiştirilen ürünlerimizi görmeye davet ediyorum! Siyez buğdayından yapılmış unlarımızı, bulgurlarımızı, sarımsak tabletlerimizi, dağlardan topladığımız kuşburnu ekstraktlarını, alıç ekstraktıyla 1 tondan 1 kilograma inişini görmeye, Kastamonu dövme taş dibek kahvesini içmeye davet ediyoruz!

İstanbul’daki Kastamonulu hemşehrilerimizi de her Cumartesi günü kurulan İstanbul Pazartekke Topkapı’daki Kastamonu İnebolu geleneksel pazarımıza bölgemizin çay domatesi, salatalık, biber, kestane balı vb.milli yerli ürünümüzü görmeye ve Maranki çay ve kahvemizi içmeye bütün hemşehrilerimi davet ediyorum!!!

Birileri konuşur; birileri de hem yazar, hem konuşur, hem de üretir!!! Sizin en hayırlınız insanlara en faydalı olanlarınızdır!!

WhatsApp İhbar Hattı

530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ATATURKCU

DOKTOR HEKIM OLARAK MECBURI HIZMETIMI SINOPTA YAPTIM DIGER BOLGELER KUSURA BAKMASIN BENCE EN GUZEL EN YESILEN TARIHI EN TENHA KENDI KENDINE FAZLASIYLA YETECEK YER BATI KARADENIZ.KASTAMONU SINOP BARTIN SAFRANBILU INEBOLU VE ILCELERI MUKEMMEL.OZELLIKLE PANDEMIDEN SONRA BENCE BURALARA DOGAL ORGANIK TARIM HAYVAN CIFTLIKLERI ACILMALI ILACSIZ SUNI GUBRESIZ MIKRO TARIM BOLGELERI OLMALI CUNKU BU DOGA VE BURANIN TABIATI MUTHIS ZENGIN.O TARIHI AHSAP EVLERI O SESSIZLIK O COGRAFYA TEK KELIMEYLE MUHTESEM
 • Yanıtla

Jale ozsoy

Boludan baslayip safranbolu arac taskopru hanonu guzergahindan gidip ayanciktan sahilden geri donup catalzeytin yaraligoz yolundan kastamonuya tekrar cikmistik .dediginiz gibi o muhtesem bakir sessiz terkedilmis koylerde ahsap buram buram tarih kokan yapilarda tarlalar bakimsizliktan ormana donusmus flora tabiat doga yesillik kanyonlar vadiler cok guzel ama kiymetini kim bilecek.ormanlardaki yemisler mantarlar sifali bitkiler botanikciler tarafindan nasil kesfedilmemis hayret dogrusu
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23