• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Kadınlar Günü neden kutlanır?

09 Mart 2021


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 8 Mart 1975’te kabul görmüş; “İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır” denilerek kutlanmaya başlanmıştır.

İlk defa Amerika’da Şubat 1909’da New York’ta bir “Kadınlar Günü” düzenlendi. 1917’de Sovyet Rusya’da kadınlar oy hakkı kazandıktan sonra 8 Mart orada ulusal bayram oldu.

Günümüzde Dünya Kadınlar Günü bazı ülkelerde resmi tatildir.

Mesela Müslüman bir komşu ülke olan Azerbaycan’da Fuzuli Meydanı’nda yaklaşık 20 metrelik bir heykel yapılmış; heykelde, “bir kadın başındaki başörtüyü-Çadır ayı atarak azat yani hür olmuş manasında her 8 Mart’ta burada törenler yapılmaktadır!!?”

Ve bu hürriyet mücadelesi sonunda kadınlar asfalt dökümünden tutun da bütün Rusya’daki çöpleri kadınların temizlediğini! Yerleri süpürdüğünü! Bütün park bahçelerdeki temizlik ve onarım işlerini kadınların yaptığı! Hatta troleybüs, metro ve trenleri kullandığını.. Vs gibi işlerle özgür kadın dünyada bugün Rusya’yı örnek olarak kadını iş hayatına sokağa kısaca özgürlüğe itmiş veya başka bir gözle bakıldığında atmış onun fıtratına uygun olmayan işlerde istihdam ederek özgürlüğün tadını mı çıkarmaktadırlar!!? 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye’nin Kahraman Kadınları” Programı’nda konuştu.

 “Şehitlerin annelerine, eşlerine ve çocuklarına sevgi ve saygılarını sunan Erdoğan, şehit annelerinin röportajlarının yer aldığı kısa filme değinerek;

“Toprak normalde baktığınız zaman tarladır, arazidir ama şehit kanlarıyla yoğrulduğu zaman onun adı vatandır. İşte üzerinde bulunduğumuz bu vatanı vatan yapan, o şehitlerimizin kanlarıdır...!”

“Kadını meta olarak gören hiçbir toplumun geleceği aydınlık olamaz.”

Emine Erdoğan: Kadınlar kutup yıldızlarımızdır!!?

“Kadınlara daha çok fırsat verin.

Kadın her zaman hayatın tam merkezindedir.

Hiçbir iş anneliğin kazandırdığı sabrı, metaneti bir arada kazandıramaz...” Tüm sığınaklarımız kadındır; anavatan, anadil, ana ocağı ve anadolu gibi. Her daim üreten, aşın, işin ve beşiğin başında olan kadınlarımız Türkiye’nin kutup yıldızlarıdır” diyerek kadının toplum yaşamında ve aile içindeki önemini bir kere daha vurgulamıştır!!?

Kadın hakları! Feminizm!

Türk töresinde ve İslam inancında kadın çok mukaddes bir varlık olarak pek çok ayet ve hadislerle sabittir ki kadınlara öf bile denilmeyeceği, zorla çalıştıralamayacağı, parasına el konulamayacağı, dövülemeyeceği, hatta evindeki çocuğuna süt bile vermesi zorunlu olmadığı babanın sütanne tutması gerekliliği gibi kısaca kadını biblo gibi evin en nazenin yerinde saklamanın mukaddes bir şey olduğu öğretileri günümüze kadar gelmiştir!!?

Günümüz dünyasında ve Türkiyesinde ise kadınlar dünyadaki bütün ilahi kitaplar ve mistik inanç anlayışlarında ve etik kurallar çerçevesinde zira özgür yapıldı denilerek aslında hak etmediği bir konumdadır!!?

Türkiye’de 1975 yılında Türkiye’de “Kadın Yılı Kongresi” yapıldı.

O gün bugün kadınlarımız demokratik ve özgür haklarına toplumsal hayat içinde kavuşmanın sevinci ile bana göre erkeklerden bir adım önde sürdürmeye dünyanın ızdırabını erkeklerden çok daha fazla çekmeye devam etmektedirler! Dünyada ve Türkiye’de kadın ve erkek ayrımcılığı kadınların CEDAW, İstanbul Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmaların pozitif ayrımcılıklarına, kadınları korumaya yönelik yasalara, kanuni düzenlemelere ve yönetmeliklere rağmen kadınlarımız bir türlü istedikleri mutluluğa erişememişler, kadına yönelik şiddet ve tacizler giderek artmıştır!!?

Bir şeyi kim yaratıyorsa onu en iyi o bilir!!?

Onu yaratan onun hakkını yeterince gözetmemiş gibi ‘feminizm’ gibi maskelerle, dünyayı idare eden gücün esaretine mahkûm edilen, sokaklara döktürülen, ellerine tutuşturulup, bugün  sevdiklerinin yüzüne bakamayacağı, haysiyeti ve şerefi linç edilen, TV kanallarında meta gibi ticari maksatları için kullanan, reklamlarda çıplaklıkları ile teşhir edilenler yanında gelir kapısı gibi görenlerin sayısının da 2021 yılının 8 Mart’ında giderek arttığını üzülerek müşahede ediyoruz!!? 

İnşallah 2022 8 Mart’ında kadınlarımız bu özgürlük istekleri dışında yeni arayışlar içinde olarak gerçek mutluluğu bulabilsinler diyorum!!!

Ben de anneliği hak eden bütün annelerin ellerinden öperken, kadınlarımıza hayatın içindeki görevlerini yaparken asli annelik görevlerini ihmal etmemelerini yetkililere ve kadınlarımıza hatırlatmak istiyorum!!?

Vesselam. WhatsApp ihbar hattı 

0530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Halkın milli geiri yüz bin dolar olsa, Tevhidi olmayan bir din üzere oluşum yıkılmaya mahkumdur, tevhid ahlakın temelidir gözünün önünde annesi parçalanan sahabenin iman için sabretmesini tek bir şey anlatır tevhid tevhid.!!
 • Yanıtla

Ömer

Kadınlar günü falan Batı'nın uydurduğu istismar ettiği şey . Rusya'yı demişsin de bizde o yola maalesef hızlı giriyoruz. Kamuda kadın istihdamı yüzde kırk olmuş . İşsizliğin bir sebebi de bu . İstisna hariç kadınların çalışması doğru değil . Ev hanımları teşvik edilmeli aile korunmalı hatta maaş bağlanmalı . Ana olmalı . Ama tam tersi oluyor .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23