İstanbul’un fethi! Kal ile değil hal ile olacaktır!!!

07 Haziran 2019 Cuma

Bir gün ashâbıyla birlikte otururken Hz. Peygamber’in mübarek ağzından şu sözler dökülür:

“Allah’ın şehit ya da peygamber olmayan öyle kulları vardır ki kıyamet gününde Allah’a olan yakınlıkları nedeniyle peygamberler ve şehitler onlara gıpta ederler.”

“Kim bunlar, yâ Resûlûllah?”

“Bunlar, akrabalık ya da aralarında dönüp dolaşan bir maldan kaynaklanan çıkarları olmaksızın, sırf Allah için birbirlerini seven insanlardır. Onların yüzlerinde bir nur vardır ve onlar hidayet üzeredirler. İnsanlar telâşa düştüklerinde onlar korkmaz, insanlar hayıflanırken onlar üzülmez, Onlar yaptıklarını sadece Rıza’yı ilahi için yaparlar..! Onlar Allah’ın sevgili kullarıdır.”

Ve Yunus Suresi 62. âyetle bitirir:

“Haberiniz olsun, Allah’ın sevgili kullarına korku yok. Onlar üzülecek de değillerdir.”

“Benim rızam için birbirini sevenler nerede! Sığınacak hiçbir gölgenin bulunmadığı bugün, ben onları arşımın gölgesinde ferahlatacağım.” Müslim, Birr, 37

“Muhabbet şu kâinatın bir sebeb-i vücûdudur. Biz muhabbet fedâileriyiz, husûmete vaktimiz yok” diyor, Bediüzzaman hazretleri. Muhabbet öyle basit bir şey olsaydı bu kâinatın var olmasının nedeni “Levlâke levlâke, lemâ halaktü’l-eflâk” yani “Sen olmasaydın (Ey Habîbim) şu kâinatı yaratmazdım!” diyen Mahbub-u Bâki’nin Habîbine, Resulüne olan muhabbeti değil mi? Böyle ulvî bir muhabbet sayesinde halk etti Ezel ve Ebed... onun rızası dairesinde ancak mümkün olur..!

Allah’a ve Habîbine muhabbet beslediğimiz gibi birbirimize de menfaat üzerine dönen siyaset noktasında bakmayıp, sırf ahiret nazarında baktığımızda muzafferiyet olacaktır..!

Birbirimize besleyeceğimiz bu muhabbet Allah nâmına olmalı; Allah nâmına olmazsa mecazî olur, askıda kalır, hedefini bulamaz, mânâsına kavuşamaz..! Âlemin nuru Efendimiz’le hemhâl olurken kalpten ve ihlasta olmalı Allah’ı aldatmak asla mümkün değildir! O, her şeyi gören ve işitendir vesselam!!!

Allah cc kalbimizin huzura, gönlümüzün sürûra kavuşabilmesi adına rahmetiyle tecelli edip dünyanın en güçlü enerjisi olan “sevgi” yi bahşetmiş bizlere! Sevgi hususiyetimiz de “ehven” ölçüde, Rahmanın sonsuzluğuyla tecelli etmiş; bizden sadece küçük bir gayret, “Kün fe yekün”ün letâiflerini celbedecek bir cüz’i irade niyet ve hal bekliyor!

Kuru kelâmdan sıyrılalım artık!

Allah’a sevgi ve muhabbetimiz ancak bildirdiklerine-kurallarına uyarak mümkündür! Bugün İslâm âlemi bedenen ve ruhen sağlıksız, huzursuz, tatminsiz hâle getirilerek, çözüm diye garabet ve karanlıkla ahlak bir hayata mahkûm edilmiştir! Mânen olduğu gibi madden de savaşlar, iktisadi çöküntü, hastalıklar, kitlesel ölümler, açlık kıtlık Londra’da, Paris’te, Washington’da, Tokyo’da, Brüksel’de değil de tüm İslâm coğrafyasındaysa, bu coğrafyanın insanları oturup bir kere; bin kere daha düşünmelidir, elini taşın altına koymalıdır, kabahati, geri kalmışlığı evvelâ kendinde aramalı!

İnsanlara konuşarak tesir yapılmaz; “inandığı gibi yaşamamak” da görmelidir!!!

İstanbul’un Fethini..!

Barış dini, sevgi dini ama evvelâ İLİM dini!!!

İlk emir oku iken dünyanın en az okuyan ve tabii neticesi en geri kalmış memleketleri İslâm beldeleri! Dünyanın en prestijli ilim yuvaları Ezherler, medreseler, vakıflar, cemiyetler, cemaâtler ne okutuyor da bu müslümanlar batının istimlâkından ve esaretinden kurtulamıyor?! Kâbe imamı duasında “Ümmete hayırlı liderler ve hayırlı yardımcılar ver ya Rabbi!” diyor. Biz de onlarca yazımızdaki feryadımızı yineliyor ve diyoruz ki “Basiret ve ferasetli liderlere liyakâtli ve ehliyetli yardımcılar, bakanlar, danışmanlar, kurullar, ilim-bilim ver ya Rabbi ki memleketimizi düze çıksın!”

Bu milleti varlık içinde soğana bile muhtaç ettirenlere bizi muhtaç ettirme ya Rabbi!

“Ahir zamanda ehil işlere ehliyetsiz adamlar getirildiğinde kıyameti bekleyiniz!” hadisinin hükmünün bir te’vili olarak kadın ehil değilse evin, genel müdür, muhasebeci, yönetici ehil değilse şirketin, belediyede başkanı ve yardımcıları, başbakan ve yardımcıları, devlet başkanı ve yardımcıları ehliyetsizse o şehrin, bölgenin, ülkenin kıyameti kopar diye düşünebiliriz..!

“Ey Türk, titre ve kendine gel!” düsturunca yaşadıklarımızın muhasebesini şu mübarek bayram gününün hatırına bir kez daha ve samimiyetle yapalım. Rabbim necip milletimizi birlik ve beraberlikte pâyidar kılsın,

Ve hakikatleri sözlerimiz yanında hallerimizle de yaşayıp yaşatmayı ve böyle kadroları Ülkemize ve İstanbul’a Şehri emin ve emir âmin.

WhatsApp İhbar Hattı

530 200 00 96

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HakikatHakikat1 ay önce
  Yaziniz guzel ...yalniz bu yaziyi uygulamak zor. .sor kendine ben böylemiyim menfaat beklemeden mi işler yapiyorum diye. ..
 • biz istanbula ihanet ettik.biz istanbula ihanet ettik.1 ay önce
  bu yüzden istanbulun anahtarını ekrem imamoğluna teslim etmeliyiz.bu konuda hz. muhammet s.a.v. örnek almalıyız. Peygambarimiz s.a.v. kabenin anahtarını kime vermişti hatırlayalım.
 • aykutaykut1 ay önce
  kusurları kendinde görenlerden olalım, ne hüzel demişsiniz. bayramlar hayrlara vesile olsun, kaleminize sağlık.
 • TAKİTAKİ1 ay önce
  DEVAM İSTANBULDAKİ AYASOFYAYI TAMİR EDEN YIKILMAK KURTARIP ONCA PARA HARCAYAN OSMANLI DEVLETİ HATTA YIKILAN YERLENİNİ YAPTIRAN ONCA PARA MASRAF ETTİ AMA NE OLDU AYASOFYA LOZANDA BİLE YOKTU DÖNÜP BAKAN YOKTU SONRA ELİMİZDEN KAÇIRDIK ŞU ANDA ARTIK ORA SİZİN DEĞİL DİYORLAR KEŞKE CAMİ OLAN BÖLÜMÜNDE İSLAM ÜLKELERİNİATAŞELERİ MASLAHAT LARI KAMÇILARYALARIGİBİ NAMAZ KILANLAR KİLİSE BÖLÜMÜNDE HRİSTİYANLAR AÇIK OLSAYDI TÜRKİYENİN MUAAZAM GÜCÜ GÖRÜLÜRDÜ ŞU ANDA BOMBAY DAN FARKI OLMAYAN BİR ŞEHİR BEDEVİ ŞEHRİ DUBAİ DEN GERİ VENEDİKTEN GERİ HAMBURĞDAN GERİ İSKENDERİ AYARI ŞEHİR OLDU CUMHURBAŞKANININ İSTANBUL HAVAALANI NI YAPMAS5I TAKDİRE ŞAYAN DIR İNŞALLAH YAZDIĞIM GİBİ FİNANS BANKACILIK BORSA SİĞORTACILIKİNŞALLAH DÜNYANIN İLK 5 ÜNİVERSİTESİNİN İÇİNDE YER ALAN ÜNİVERSİTELERİ OLUR SAYGILARIMLA
 • TAKİTAKİ1 ay önce
  SAYIN MARANKİİSTANBULU FATİH SULTAN MEHMET NEDEN ALDI OSMANLI İSTANBULU NEDEN ALDI İSTANBUL DAKİ LİME HAKİM OLMAK ÇÜNKÜ O ZAMNDA AVRUPALI BİLİM ADAMLARI İSTANBUL DA MASTIR YAPARLARDI FATİH İSTANBULU ALINCA BİLİM ADAM LARI AVRUPA GİTTİ VE AVRUPADA YENİLEŞME HAREKETİNİN SEBEBİ OLDULAR BUGÜNE GELELİM KEŞKE İSTANBUL ORTAAVRUPANIN BALKANLARIN BATI ASYANIN KUZEY AFRİKANIN SİGORTACLIK BANKACILIK MERKEZİ OLSAYDI KEŞKE İSTANBUL BORSASI KROM MADENİNİ DOĞALGAZA FINDIK ÜZÜM ZEYTİN ANTEP FISTIĞINAÇAY A ELEKTRİKE FİYAT VEREN BORSASI OLSAYDI LONDRAYI GERİDE BIRAKSAYDIK DOĞU AVRUPADA BATI ASYANIN FİNANS MERKEZİ OLSAYDI.SARAYLARINI YALILARI ALMANYA MÜNİHDEKİSARAYLAR GİBİ DİZAYN ETSEYDİK DOĞU VE BATININ MAL DEĞİŞİM SAHASI TÜRKİYE OLSAYDI BUNLARIN BÜROLARI İSTANBULDA OLSAYDI OXSFORT YALE VE KOLOMBİYADAN İLERİ ÜNVERSİTELER YADA BU ÜNİVERSİTELERİN AYARINDA ÜNİVERSİTELER OLSAYDI KEŞKE TEKSTİLE FİYAT VEREN BİR ŞEHİR OLSAYDI.FATİHİN OSMANLI SULTANLARININ RUHU ŞAD OLURDU ÇANAKKALEDE ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLURDU
 • CEVDETTCEVDETT1 ay önce
  Her zaman yazıyorum ama editör sansürlüyor nedense. Senin Cumhurbaşkanına baş danışman olman lâzıM sayın MARANKİ.
 • sincarsincar1 ay önce
  Yine bir Irka hitap etmeniz yazınız, sizin söylemlerinizle örtüşmüyor maalesef. Ümmetçi bir bakış açsına sahip olamadığımız sürece İslam kardeşliği tesis edilemeyecek. İslam kardeşliği diyorsunuz ama;ırk kardeşliğini savunuyorsunuz.
 • bir kalbde iki ezdad yaşamazbir kalbde iki ezdad yaşamaz1 ay önce
  Hazret, İstanbul' un fethi için güzel söylemişsiniz de; bu fethi ayasofyanın teslimiyle yerlere seren bir zata bu satırlardan zaman zaman tumturaklı medhiyeler düzdüydünüz: bu ne perhiz, o ne lahana turşusuydu?

Günün Özeti