• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI
17 Mayıs 2019

İman etmedikçe Cennete giremezsiniz!

Mübarek Ramazan gününde gelin îman hakîkâtleriyle bir tefekkür deryasına dalalım. Kâinat kitabını bir de bu gözle okuyalım! “İhyayı Dîn ile olur, bir milletin ihyası!” diyor ya Bediüzzaman, biz de asrın idrakiyle okuyup halimizle yaşayalım Kur’an’ı.

“İki adam cennet gibi bir memlekete gidiyor…”la başlayan risalelerin muştuladığı bahar, Ramazanla meczolup ruhlarımızı arındırmaya vesile olsun.

Bu kadar bilgi karmaşası içinde çürümeye yüz tutan bir toplum, arsızlığı ve hadsizliğinden sıyrılıp, “kâinat kitabı”nı okumaya başlayanlara da müjdeler olsun.

Devletin kafasındaki din anlayışı ile hâlâ, maalesef ve hâlâ ‘güzel okuma’ yarışmaları yapılıyor da “güzel anlama” yarışmaları yapılmıyor!?..

Hedef; Kur’an’ı okumaksa onu anlamanın manası, maksadı, muradı, 1000’ler tevilinin açıklanması ile olmalıdır!

HAYAT MI KİRLİ; BİZLER Mİ KİRLİYİZ?

Sabahattin ZAİM, Nevzat YALÇINTAŞ, Turan YAZGAN gibi duayen Prof. hocalarımızdan aldığımız ilmi siyasetin doktorluğumuzun altın kuralıdır ki; “hatalara söverek yücelinmez!”

“Küçük problemlerin halledilmemesinden büyük problemler çıkar..”

Biz de diyoruz ki; büyük büyük konuşmayalım da küçük küçük işler görelim! Her doğruyu her yerde söylemeyelim aksülamel yapmasın diye..!

GÜNÜMÜZÜN SİYASET TERCİHİ!

Bu kişi kötü, şu oluşum, o parti, dernek, vakıf, grup, hizip, cemaat, cemiyet vs. yaramaz diyerek iyilik ispat edilmez!

Allah (c.c) soracak ne yaptın? Salih amel olarak ahirette seni kurtaracak bir eser bıraktın mı!???

Diktiğin bir ağaç! Yazdığın bir kitap! Bıraktığın bir hayır.. Sadakayı cariye var mı..?

Zaman bunlara bakmak zamanı!

İşte üstadımızın hayatı ortada bıraktığı eserlerde ve nesillerde..!

Hayata tesir kal ile değil“Hâl-i ahvâlle” izhar olunur ve o zaman o fikre duhûl beklenir..!

Hattâ, nihayet ve mükâfat yalnızca Allah (c.c)’den beklenir!. Tüm derdimiz, kâinattaki cüz’i vazifelerimizi hakkıyla yerine getirebilmek olmalı. Büyük işleri zaten yaratıcı görüyor.

RİSALELERİN ANA FİKRİ KÂİNAT VE İNSAN!

En elzem telâkkimiz odur ki, mâleyâne iştigâlden yani boş ve faydasız afaki işlerden Allah’ın rahmet eserlerine dikkat verilmediği için milletçe uyutuluyoruz!

18.000 âlem yarattım diyor Allah azze celle hazretleri!

“Hiç düşünmez misiniz, hiç akletmez misiniz, ne kadar da az şükrediyorsunuz…” gibi ısrarlı ikazları ve enva-i letâifleri nasıl da görmüyoruz böyle?!

İşte bu âlemler bâbını aralayan Risaleler yazılmaya başladığı andan itibaren, müsbet enerjisini hissedenler ışığın etrafında toplanmaya başladı ve “Güzelin düşmanı ‘daha’ güzeldir!” düsturuyla bu ışığı yayarak bayrak olmaya, “... Müslümanlar kardeştir’ bütün kardeşler birbirini iman şuuru ile sevmelidir!” diyen peygambere itaat ettiler!

İman şuuruyla ‘asıl’ ümmet ruhunu yaşatan 120 yıllık dört halife, Emevi hanedanlığının sondaki Abbasî ordusunun da Türklerden teşkilini düşünürsek; 1000 küsur yıldır İslam’ın bayrağını ve iman hakikatleri ve adaletini bu Oğuz boyunun torunları yaşatmaya çalıştı.

Yavuz Sultan Selim Han, İspanyolların Yemen’e asker çıkarmasıyla bölgeye müdahale etmeseydi belki bugün Arap dünyasının yerinde bir İspanyol-İngiliz devlet topluluğu hüküm sürüyor olacaktı!

HÂDİM OLMAK!

“Tek gâyem, Kur’an’ın vazifedârı ve hizmetçisi olmaktır!” diyor Bediüzzaman. Hakeza, milletimizin ve dünyadaki mazlum milletlerin umudu Cumhur İttifakının başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN da “Milletimizin hâdimiyiz!” diyor!

Seneler sonra da olsa Nur Risalelerini ilk defa teksir edenlerin torunu ve el yazması risalelere sahip dedelerimizin mirasçısı olarak kendisini tebrik ediyoruz.

Yerli-milli insanlar ‘Oğuz Boyları’ bayrağı devralmayı bekliyor!

“Yerli ve milli” olmayı, milli manevi değerlere, Türk örf ve âdetlerine dönmeyi ısrarla vurgulamış Bediüzzaman diyor ki; “Bin yıl İslâm’a hizmet etmiş necip millet, düşen bayrağı tekrar lâyığı yere dikecektir!” Bu noktada vatanın asıl sahiplerinin beklediği vazifelerin vakti geldi diye umut ediyoruz!

Milletin tercihi Cumhur İttifakının seçilmiş başkanının gayretiyle Risaleler devlet eliyle basıldı, yıllarca süren başörtüsü zulmü son buldu, bir kanayan yara Ayasofya da millet hak ettiği, dirilişe tam manasıyla hazır olduğunda açılacaktır!

Risale-i Nurların iman hakikatlerini anlatan ışıltıları bilim ve fen noktasında kâinat kitabının gerçeklerinin aklı gözüne inenlere dahi ispat edilişi okullarımızda ders kitabı olarak okutulduğu gün pek çok manevi kapılar da bu necip milletin makûs kaderini ilahi manada değiştireceğine inancımız tamdır. Ve gününü beklemektedir!

Sadakâtin yanında “fedakârlık” demiş üstâd!

Nasıl ki ehliyet ve liyakât şartsa, doğruları uğruna fedakârane mücadele edebilecek asil vatan evlâdlarını arayıp bulmak lüzumludur! Vaciptir! Elzemdir!

Türkiye’nin ve dünyanın kurtuluşu ancak Osmanlı’nın mirasına sahip çıkan Oğuz Boyu’ndan nurlarla aydınlanmış, maddi ve manevi tam teçhizatlı bu kadrolarla daim ve kaim olacaktır.

“İmân etmedikçe Cennet’e giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de imân etmiş olmazsınız!”

Vesselam!

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23