• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI
23 Ağustos 2019

İbn-i Haldun, Dünya ve Türkiye gerçeği!

Bazı şeyleri anlamak için âlim, arif veya sekülerist doktor-profesör olmaya lüzum yoktur. Bunun en iyi örneği Türk İslâm kültüründeki tekerlemeler, atasözleri, nakiller, deyişler, özlü sözler ve nasihatlerdedir. Bir konuyu uzun uzun anlatma yerine bir cümleyle, akılda kalıcı yönlendirmeler ve tatlı ikazlar vardır! Bediüzzaman diyor ya “şefkât tokadı”, ekâbir-büyükler de ‘tarih tekerrürü’ bâbında hatalar nüksetmesin, özellikle ‘aynı’ acılar yaşanmasın diye nokta atışı tedris etmiştir, ailelerini ve toplumu.

 NANO MU? -NENE Mİ?

Bugün hayranlıkla izlediğimiz ‘
   Nano teknoloji’ gelişmelerinin aslı ve yan etkisiz, yaratılış ve yaşayışımıza daha uygun hâli ‘nene-ata-ana’ teknoloji ve bilgileridir! Zemin olmazsa bina kurulamaz. Aslın, özün, hakikâtin kıymetini hatırlamamızın vakti geldi de geçiyor...

“At binenin, kılıç kuşananın!”

Elini taşın altına koyup kılıç kuşanmayan, dizginleri bürokratlara, yerleşik düzene kaptırıp başkalarının hedeflerine koşturanların acı sonlarını gördük! Yanındaki kadrolar ehliyet, liyakât, basiret ve feraset sahibi olacak! “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim..!” “Âlimle oturan âlim; zalimle oturan zalim olur!” “Körle yatan şaşı kalkar!” “Cahilden dost edinmeyiniz!”...

Siber teknoloji!

Bugünün teknoloji, bilgi ve tecrübelerini reddetmiyoruz ama birilerinin dayattırdığı ‘ucuz ve modası geçmiş! Taklit’ teknik ve araçlarla, kendi promisdini-yazılımını yazamayanların esarete mahkûm olduğunu hatırlatıyoruz!

Modern bilmin engin tecrübeleriyle birlikte binlerce yıllık tarihimizle yoğrulmuş, doğruluğu tecrübe edilmiş bilgi ve yaşam tarzını harmanlayıp, toplumu tehdit eden ‘sağlık’ başta olmak üzere önceliği yüksek alanlarda daha doğru yöntemlerle, hazineyi yormadan, milleti soymadan, oyalanmadan.. Dostlar alışverişte görsün misali havanda su döverek gelişmiş ülkelere göre zaten düşük olan bütçemizi kartel ve tröstlere aktarmayacak yatırımlar yapılabilirse ülkemiz düze çıkacaktır!

Nenelerimizin, atalarımızın ferasetli sözleri!!!

Bir mastır veya doktora tezi verseydik, mekteplerde okutsaydık bugünkünden çok daha iyi noktalarda olurduk!

Sonumuz pek hayırlı görünmüyor!

Allah (cc) adalet ediyor!

Kullar kendine zulüm ediyor!

Tabii ki Allah her şeyi bilendir, görendir. “Kün fe ye kün!” ol demeden hiçbir şey olmaz! Demek ki böyle olmasını murad ediyor. Dünya’nın ve Türkiye’nin fotoğrafı çekiliyor her an ve ona göre de kaderimiz tecelli ediyor! Ektiğimizi biçiyoruz, diken ekince de gül çıkmıyor..! Hatta tohum iyi bile olsa; toprak iyi olacak, pür-u pak sulayacaksın, organik gübreleyeceksin, sevgiyle büyüteceksin vs...

Helal rızık esas olmalı!

Çocuğun anne karnındaki gelişimi, ibadetlerin onda dokuzu olan ‘helal rızık’ noktasında bir hayat, ev hayatı, helâl haram gözler, sözler, düşünceler, izletilen videolardaki tahribatlar, İzli 25. kareler, çocukların eline verilen telefonlar, hazır mamalar, cipsler, gazlı içecekler, NBŞ’li gıdaların büyük saldırılarından koruyacaksın.

Tohumu rüzgârdan, çevre şartlarından korumak yetmez; eğitim hayatındaki yerleşik düzenin tahribatlarından koruyacak, meyve olup hayata atılınca mesleğe koyacaksın...! Fakat hepsinin çözümü atasözlerimizde var!

Ders alıp dirilişe geçmek!

Âlim ve büyüklerden ders alabilmenin ilk aşaması olarak hanemizde ailemizi idare etmek, sonra mahalle, şehir, memleket ve dünya idaresinde vazifeli olmak lâzımdır. İbn-i Haldun’un Mukaddimesi ilk okuduğum eserlerdendir ve geldiğimiz noktada İbn-i Haldun’un katkısı çok büyüktür.

MUKADDİME

Başkan Ronald Reagan, ABD ekonomi politikalarının ilham kaynağının İbn-i Haldun olduğunu işaret etmiştir:

“Devletlerin kuruluşunda vergiler düşük, gelirler yüksek olur. Yıkılışlarında ise vergiler fazla gelirler az olur.”

Devletlerin kuruluş, yükseliş ve yıkılışları;

Birinci dönem zafer ve kuruluş, ikinci dönem otorite ve yükseliş!

Üçüncü dönem refah ve ümran!

Dördüncü dönem duraklama beşinci dönem israf, bozulma ve yıkılma dönemidir.

Bu son dönem sefahat, şehvet ve hırsların egemen olduğu, devletlerin çökmeye başladığı zamandır.

Türkiye’yi yönetenlere ithaf olunur!

İbn-i Haldun’a göre bir toplumun çöküşünde;

1-Toplumda dayanışma yok olur, 

2-Üretim zayıflar, fiyat ve vergiler artar,

3-Liyakât-ehliyet yok olur,

4-Adaletsizlik ve kayırmacılık artar,

5-Umutlar kırılır, güvensizlik ve karamsarlık hâkim olur,

6-İnsan göçü hızlanır..!

Tabii ki daha küçük detaylar da var!

Yukardaki altı madde sanki Türkiye’nin son yıllarını hatırlatmıyor mu sizce!

Ve İbn-i Haldun şöyle bitiriyor Mukaddimesini:

Yıkılmaları mukadder oldu!!!

Ronald Reagan 1981-1989 yıllarında ikinci defa başkan olduğunda ‘bu başarıyı nasıl elde ettiniz?’ sorusunun cevabı olarak elinden hiç düşürmediği kalın bir kitabı kaldırarak, “Ben Amerika’daki ikinci seçim başarımı ‘İbn-i haldun’un Mukaddime’sine borçluyum” der!

ABD’de Reagan, Kennedy dönemleri Türkiye ilişkileri açısından unutulmaz bugünkünden çok daha iyi dönemlerdi!

Türkiye’de yıllardır başbakanlık yapanlar ve son dönemde Başkan seçilenler de Dünya ülkesi olacağız, Avrupa Birliğine gireceğiz, çağdaş!!! olacağız.. gibi sosyal psikolojik açıdan ve antropolojik-tarihsel gelişim noktasında Türk İslam ruhuyla bağdaşmayan ve hayata geçirilmesi gayri mümkün ve zor olan bu fikirlerden ziyade en azından R.REGAN kadar:

1- Bundan sonra dahi İbn-i Haldun Mukaddimesini eline alıp, bakanlarına ve yöneticilerine bunu başucu kitabı yapınız ve gereklerini uygulayınız!

2-Üniversitelerine ders kitabı olarak koyup gelecek nesillere okutulsun!

İ.Ü sosyal siyaset doktorası yapmış Mukaddime ve bunun gibi eskimez Nizamülmülk’ün devlet yönetimi kitapları tedrisinde bulunan birisi gibi altını çizerek iddia ediyorum ki;

Kültür ve ahlakımızdaki bozulmalar sebebiyle hayat tarzımızı etkileyerek uçuruma giden bir araba gibi ruhsal ve bedensel çürümeye doğru giden bugünkü insanımıza nefes aldıracak ve tekrar yükselişe geçecek bir adım olabilecektir!

İnsanlık bunları yapabilecek iradeyi gösterecek liderini ve fermanını beklemektedir!

Ölüm var hesap var!!!

Kıyamet günü ömrü nerede tükettiğimiz, gençliği nerede geçirdiğimiz...

Malı nereden kazanıp, nerede harcadığımız...

İlmimizle ne kadar amel edip etmediğimiz sorulacak..!

Rabbim hepimize hesabımızı verebilmeyi nasip eylesin! Amin

Vesselâm.

WhatsApp İhbar Hattı

530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

HADİD Sûresi 25. Ve İslâm gerceği !!?
 • Yanıtla

METİN P.

NERDEEEE SAYIN YAZAR;BU YÖNETİCİLER KİM MUKADDİME OKUMAK KİM.İŞLERİ GÜÇLERİ 5 ÇAYI,BİLMEM NE KEBABI BİLMEM NE SALATASI.TABİ Kİ SİZ BENDEN DAHA İYİ BİLİRSİNİZ.BU KADAR FAZLA ENERJİ ALMAK ÇOK KONUŞMAYI GEREKTİRİR.BİZİM YÖNETİCİLER DİĞER SİYASİLERE LAF YETİŞTİRMEKTEN İŞ YAPMAYA VE OKUMAYA AMA DERİNLİKLİ OKUMAYA NASIL FIRSAT BULACAKLAR.BIRAKIN İT ÜRÜSÜN DE KERVAN YÜRÜSÜN YAHU!!?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23