• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI
27 Ekim 2020

HES-İyi tarım, alternatif ürünler!

Yıllardır 0.5-1 TL’lik buğday, arpa, yulaf ektirerek, mümbit arazilerimiz heba edildi! Tamamlayıcı tıp dünyada yaygınlaşırken, Türkiye’de bunun öncülüğünü yaparak çiftçilerimizi teşvik ettik! 750 bitkisel besin destek ürünümüzün tedariki için, dolaylı olarak yaklaşık 2 milyon çiftçimizi istihdam ediyoruz! Başta çörekotu, susam, tıbbi nane, keten tohumu, aspir, kimyon, sarı kantaron aromatik bitki üretimi için, yüzden fazla yazı yazdım, iki yüz program yaptım! Bilhassa tarıma elverişsiz gibi gözüken, sulama ve maliyet girdileri yüksek olan bölgelerin dışında ekim yapılabildiği için ve çiftçimize az maliyetle çok kazanç sağlayacak bu sistemi, yaptığım son gezilerde Türkiye’nin başta Afyon, Kütahya, İnegöl, Nevşehir, Aksaray gibi bölgelerinde iyi tarım yapılmasını görmenin mutluluğunu yaşadım.

ORMANLARIMIZDA BÖRTÜ BÖCEK, 

KUŞ SESİ KALMADI!

Yıllardır söylüyoruz, bütün ormanlarımızda iğne yapraklı ağaçlar yerine, yanına daha çok geniş yapraklı ağaçlar ve meyveli ahlat, alıç, deşti elma ve kiraz, yabani kiraz gibi meyveli ağaçlar çoğaltılmalıdır! Bundan 40 yıl önce Manisa valimizle birlikte, helikopterle Sipil Dağı’na meyve çekirdek ve tohumları atarak bölgede aromatik çeşitliliğin artmasını sağladık! Bölgede bakır ilçesinde ilk defa bitki toplama merkezini 15 sene önce distileasyon metodu ile bitkilerin suyunu ve yağını elde etme sistemini  kurarak, Ali Sırtlı ile yağ pazarını oluşturduk! Türkiye’de ilk defa bitkilerin suyunu, yağını, tabletini ve inovatif olarak ekstraktını ürettik!

“EN HAYIRLINIZ, İNSANLARA 

EN FAYDALI İŞLER YAPANINIZDIR!”

2020’deyiz, dünya ve Türkiye’miz ‘salgın’ karanlığında gizli eller tarafından tahrip ediliyor! Şeytan, Allah’tan aldığı mühletle, tahılı, bitkileri, tohumu ve nesilleri paramparça etti! Bu yıkım, son gıda yasasında Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşu ile ikinci defa ötelendi! Şeytan, son kale Anadolu’yu ve necip milletimizi yok etmeye karar vermiş; bizlerse dik durmaya devam ediyoruz!

Evde kal cinayeti işlendi!

Üretmeyen yaşlıyı(!), mektebe gitmeyen gençliği(!), Aylak gezen işsizleri, çalışmayanları vs. salgını önlemek için tedbirini al evinde tut!

‘Hayat Eve Sığar-HES kaydı’ ile hem şehirliyi, hem köylüyü, hem işçiyi evlere hapsedenler için bakanlıklarımız son anda uyandırılmıştır! Şeytan aklı tarafından hipnozla sloganları yaygınlaştırılan, tam bahar-tohum-ekim-dikim ayında büyük konuşmalar ve yazılarımızla uyanmaları sağlanmış, yeterli olmasa da az bir üretim yapılabilmiştir!

Şu an en çok tüketilen çörekotunun yaygınlaştırılmasına vesile olmamıza rağmen, üretici firmamızın çörekotu tedariki beşte bire düşüp, fiyatta üçle beş kat artışlar yaşanmıştır! İthalatta da yine aynı sıkıntılar yaşanmıştır! Yüksek maliyetli çörekotunun tüketici fiyatı da artınca kullanımı azalmış ve hastalıkların arttığı süreçte de sebep olabilecek düzeye çıkmıştır! 

Devleti yönetmek, lider olmak, siyasetçi olmak, geleceği görmektir! 

“Tarihi, geleceği görenler yazar ve bunları da tarih kaydeder!” diye, büyüklerimiz hep söylemiştir..!

Devlet yönetmenin bir fazilet, ehliyet ve liyakat işi olduğunu görmek gerek artık! “İşi ehline veriniz; yoksa kıyameti bekleyiniz!” noktasında, ilâhi hükümlere Kovid-19 gibi “uyarıcı meleklere “maruz kalmayalım!

MALİYETLER ARTIRILIP 

‘GİZLİ KOTA’ UYGULANIYOR!

Evet, üretim eksikliğinden dolayı bir çörekotunun maliyeti 2-3 kat artmıştır! Bakın, bu ülkede ekilemeyen araziler, ekilenlerden beş kat fazladır!!! Sebebi de kıraç ve sulanmayan araziler olmasıdır! Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza ve ilgili birimlere arz olunur! Üniversitelereyse hiçbir sözüm yok; bir katkı yapacakları yok. Çünkü, akıl hocaları sekülerist anlayıştaki Hans, Johnny, Ivan’ın yazdıklarından başkasına körler! Mastır ve doktora tezlerini sadece kütüphanelerine koyan bir devletin kalkınması asla mümkün değildir!!!

İlim, sanat halk için yapılırsa muteberdir!

Üç üniversite okudum ve mastır tezim “Türkiye Tütün ve Tarım Sanayi ve Asimilasyon Politikaları” üzerineydi. “Tohum Standardizasyonu ve Bitki Genleri” üzerine de Amerika’da tarım çiftliklerinde post doktora yaptım. Bugün de anadallarımdan biri olan toprak-bitkiyle ilgili 750 inovatif ürün üretip insanımıza sunmanın huzurunu yaşıyorum!

Ben ağaç dikiyorum! Üretiyorum!

Bu devlet, cumhurbaşkanımızın dediği gibi üreteni sırtında taşımalı, onore etmeli!! Eski Türkiye’deki kurumların verdiği cezalar yerine iade-i itibar etmelidir!

Köylü ve çiftçi tekrar milletin efendisi yapılmalıdır!!!

Yoksa yiyecek ekmek dahi bulamayacağız!

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz!

Vesselam…

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ziraat Mühendisi

Bence çörek otunun fiyat artışı üretimimiz azlığından değil Alman çörek otunun tüketiciler tarafından daha çok talep görmesi ve kur artışının piyasaya yansimasiyla ilgilidir. Buğday arpa ile topraklar heba olmaz. Bu ürünler ekim münasebetiyle sisteminin iyi tarım uygulamaları içerisinde zararlı hastalık kontrolünde ve kuru tarım alanlarınin degerlendirilmesinde son derece önemlidir. Ülkemiz yıllık 20 milyon ton buğday üretiyor ve buğday üreten 125 ülke arasında 11. Sırada yer alıyor (Çin Hindistan ilk sıralarda...). Bugday stratejik bir bitkidir. İkinci Dünya savaşından sonra türkiye de buğday kıtlığı hükümet devirmistir. Bugdaya hukmeden tarih boyunca hep bolgesine hukumran olmustur. ..
 • Yanıtla

Zeytin

Yine kendini öven, bilim adamı olduğunu zanneden menfaat kenesi. Yapışşş
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23