• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI
30 Ekim 2020

HES-İyi tarım, alternatif ürünler - 2

Son yıllarda yaptığımız çalışmalara kulak veren, başta tüketimini sağladığımız “iyi tarım uygulamaları ve alternatif ürünler”e ilgi artmıştır. Buğday ve arpadan 5 ilâ 10 kat yüksek getirili aromatik bitkilerin ekimi sevindiricidir. Her ne kadar duyulmasa da, arazide olan tarım ilçe müdürlüklerinin ilgili birimlerinin gayretleriyle başta İnegöl, Kütahya, Niğde, Aksaray gibi bölgelerde bilhassa çörek otu ekimi yaygınlaşmıştır.

‘Hayat Eve Sığar’ diye eve kapatılması gereken yaşlı, çoluk-çocuk üretmeyenlerin yanında köylünün, çiftçinin, üreticinin kapatma oyununa gelen Türkiye’miz, inşallah önümüzdeki yıllarda bu açığı hızla kapatarak alternatif ürünlere yönelecektir. Milyonlarca dolar ithalat engellenecek ve bire on kat kalkınmamız sağlanacaktır!

5 yıl önce dahi Çin dünyaya yılda 120 milyar $ bitki ve bitki ürünleri ihraç ediyordu! Dönemin Tarım Ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, defalarla anlattığımız projelerden sonra, Çin’e gidip pazarı görmüş ve Türkiye’de çalışma başlatmıştır. Şimdiki bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından da bu projelerin devam ettirileceğine kanaatimiz tamdır!

Ülkemizin kurtuluş reçetelerinden biri olarak, 27 yıl evvel tespit edip ilgili birimlere sunduğumuz raporlarla sabit olan petrol ve gaz gibi enerji hamleleridir. Ancak, gıda ve tarım gibi daha stratejik sahada da, dünyadaki örnekleri gibi inovatif iyi tarım, geleneksel tıbbi ve aromatik bitkiler üretimi hamlesi acil eylem planı uygulanarak yaygınlaştırılmalıdır!!!

ANADOLU TARIM HAMLESİ!

Anadolu’nun bâkir, mümbit fakat atıl bırakılmış topraklarında, kullanılmayan arazilerinde ve bilhassa orman işgalinden kurtarılacak topraklarda, tekrar sahiplerine devredilerek, geniş çaplı bir köy ve aile ziraati (köydeki dedenin, ninenin, çocukların, çalışmayan gelin ve diğer aile efradlarının kendi ortamlarında arazilerde çalışması)başlatılmalıdır! Kendi rakımlarında kestane, ceviz, meyve ekimlerine acilen uygun hale getirilmelidir! Kastamonu gibi, en büyük orman bölge müdürlüğü bölgesindeki orman ve ormanaltı ürünlerinin çok zengin olduğu bölgenin, Türkiye’nin en büyük göç veren bölge olmaktan kurtarılması gerekmektedir!!! Ata-baba topraklarının mirasçılara bedelsiz olarak iade edilerek ilk yıllarında Ekilecek tespit edilen rakamlardaki  tedarikinin sağlanması, kendilerine seçilecek olan bölgenin rakımına göre uygulanabilecek kestane, ceviz, meyve ve diğer ürünlerin ekimi sağlanmalıdır! Hatta makilik olup hiçbir işe yaramayan orman arazilerinin kullanılabilecek orman ürünü envalinin alınarak temizlenerek istekli üreticilere dağıtılması, Türkiye’nin kalkınmasında büyük bir katalizör olacaktır!!! Bu programın acilen uygulanması zorunludur!

İLTİFAT HÂLİNDE VAZİFEYE HAZIRIZ!

Bir dönem devlet büyüklerimiz ve eşlerinin ofisimize teşrif ederek; “Maranki hoca, seni mecliste görmek istiyoruz!” demişlerdir! Cevaben; “Hayır, ben bakanlık istiyorum, turizm veya tarım ve orman bakanlığı!” demiştim. Aday da olduk, fakat mayıs ve kasım kavgasına denk geldi!!?

Kastamonu pilot bölgesinde bir yıl içinde 100 milyar $ ve beş yıl içinde 1 trilyon $ vadetmemin altında yatan, bu projelerin birkaçıdır! Bunların dışında Türkiye’mizi ayağa kaldırıp, makûs talihini değiştirebilecek ve halen uyguladığımız “sağlık turizmi” projelerimiz mevcuttur! 

Dünya sağlık turizmini başlattık!

Dünyanın dört bir yanından pek çok elit sanayici, iş adamı, hatta devlet erkânından ve ailelerinden yaklaşık 200.000 insanı, 15 yıldır ülkemize getiriyoruz! Kaz Dağları, Afyon, Kütahya, Kayseri Kozaklı, Karadeniz Havza ve İstanbul-İzmit-Bursa’ya yakın havaalanlarımızda uygun Kartepe bölgelerimizdeki termal tesislerde, termal şifalı sular ve endemik bitkilerinden yapılmış, özel beslenme metotlarıyla ve sistemleriyle her ay bir hafta benzersiz bir sağlık turizmi konsepti uyguluyoruz!

GERÇEK SAĞLIK TURİZMİNİN 

YOLU AÇILMALIDIR!

Bu sistemde, ehliyetli insanlarla işbirliği yapılarak ülkemizin kalkınmasına vesile olunmalıdır! Tarım Bakanlığımızın “iyi tarım, alternatif ürünler ve tıbbi aromatik bitkiler” noktasındaki gayretlerini tebrik ve teşvik ediyoruz! Çok daha sistematik ve inovatif üretim yapılabilmesi ve büyük gelir elde edilmesiyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın desteklerini bekliyoruz! 

Sağlık turizmi diyerek sadece ucuz kalp ve göz ameliyatları yanımda sağlıklı yaş almak için! Türkiye’mizin sadece sağlık turizminden, iyi tarım, alternatif ürünler ve aromatik bitkilerin endüstriyel üretiminden, bir yılda 100 milyar dolar, beş yılda 1 trilyon dolar gelir elde edebilecektir!!! 

15 yıldır bu sistem kozmik bilim ekibimizce uygulanmaktadır! 755 adet inovatif ürünümüz!

İki yüze yakın uluslararası sertifikalı organik ürünlerimiz ve yüksek katma değerli gelişmişini inovatif uygulanabilir ve sürdürülebilir ve çağımızda mutlaka zaruret haline gelmiş sağlığı koruma adına sağlıklı yaş almak sistemimizi Türkiye yaygınlaştırmak için ve destekleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve değerleri eşleri Emine Erdoğan hanımefendiye hususen duyurulur!

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ABDULLAH

“Hayır, ben bakanlık istiyorum, turizm veya tarım ve orman bakanlığı!” işte bu!!!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23