• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Hazreti Ömer’in adaleti ve Türkiye’deki uygulamalar!!?

15 Haziran 2021


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Hazreti Ömer’in şehit edilişinin yıldönümünde okuduğum Prof. Dr. Ali Muhammed Sallabi’nin “Hz. Ömer’in Adaleti “kitabından devlet yönetimi ve koyduğu kurallardan sanki bugün adalet noktasında yöneticilerimiz istifade eder diye köşemde paylaşmak istedim!!?

Corona ve aşı uygulamaları, sonuçları vs. ile ilgili biz ne söylersek söyleyelim devletin ilgili birimleri hiçbir bilimsel ve güvenirliliği garanti edilmeyen uygulamalarla küresel sermayenin DSÖ’nün emirlerini ve bildiğini yapıyor..!

Aşı ve uygulamaları ile ilgili zaten vatandaşların farkındalığı olanlar ve arif olanlar anlayacağını anladı! Fazla da söze gerek yok! Herkes kaderini yaşayacak!!?

Ülkemizdeki son yıllarda başkanlık sarayı, bakanları, bürokratları, belediye başkanlarına ve iş adamlarına kadar uzanan iddialar…

Kısaca; Türkiye’de yer altı ve üstü suç örgütleri ile iş tutanların ifşaatlarına en büyük cevabı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “Suç çeteleri ile aynı çuvalda iş tutanlar! Bunların sonuçlarına da katlanmalıdır..” sözüne havale ederek taraflarla ilgili uygulamaları ve sonuçlarını millet dört gözle beklemektedir!!?

Dolayısıyla şeytan aklının zaman zaman kuyuya attığı taşı çıkarmak, kitleleri meşgul etmek, uyutmak, mankurtlaştırmak, cambaza bak, biz bu filmleri daha önce de görmüştük !!?

Bu  oyunlara gelmeden bu konuları yetkililere havale ediyorum!!

Türkiye’de son yıllarda ve aylardaki bu hadiseler “devlet nizâmında Hazreti Ömer’in adaletini” bir kere daha yazarak başta siyasetçilerimiz ve yöneticilerimize tebliğ ediyorum!

Haksız servet biriktiren kamu görevlilerinin mallarına el koydu:

Bir gün vali ya da bürokrat olmayan Ebu Bekre’nin bir kısım mallarına da el koydurmuş ve hazineye aktarmıştı. Ebu Bekre bunu öğrenince itiraz etmiş ve “Ben vali ya da bürokrat değilim. Benim mallarıma neden el koydun ey Ömer!” deyince Hz. Ömer, “Evet sen bürokrat değilsin ama senin kardeşin beytülmâlden sorumlu bürokrattır. Eğer kardeşin bu görevde olmasaydı sen bu serveti nasıl biriktirecektin. Senin mallarına da bu yüzden el koydum” demiştir!?

Akraba kayırmacılığını kökünden bitirdi:

Hz. Ömer (r.a.), kamuda akraba kayırmacılığını bir yöneticinin yapabileceği en büyük hainliklerden birisi olarak görmüştür. Kûfe Valiliği için istişare ederken yanındakilerden birisi bu makama Hz. Ömer’in oğlu Abdullah’ı teklif edince, Ömer (r.a.) adama dönüp, “Allah senin canını alsın! Bilmiyor musun ki, kim daha layık biri olduğu halde bir işe akrabasını ve yakınını tayin ederse Allah’a, Rasulüne ve bütün Müslümanlara ihanet etmiş olur” dedi.

Beytülmala el uzatan yöneticilere ağır cezalar verirdi!!?

Hz. Ömer (r.a), kamu görevlilerinin kamu malını kendilerinin ve ailelerinin lüks ve konforları için kullanmalarına da şiddetle karşı çıkar ve bu durumu engellemek için sert ve ibret verici tedbirler uygulardı. 

Bir gün Şam’a bir vali atamıştı. Valinin kamu malıyla kendisi için özel bir hamam yaptırdığını görünce kendisine koyun çobanlığı görevi vermiş pişman olduktan sonra görevine iade etmiştir..!

Zulme ve haksızlığa uğrayanlara serbestçe konuşma hakkı verdi:

Hz. Ömer atadığı yöneticilerin halka tepeden bakmasına ve onlara zulmetmesine asla müsamaha göstermezdi. Halka yaptığı bir konuşmasında şöyle demişti. “Ben yöneticilerinizi size zulmetsinler, malınızı gaspetsinler ve namusunuza göz diksinler diye yollamıyorum. Kimin başına böyle bir şey gelirse muhakkak bana müracaat etsin. Eğer bir yanlış görür de uyarmazsanız vallahi sizde hayır yoktur. Yok, siz uyarırsınız da ben sizi dinlemezsem vallahi o zaman ben de hayır yoktur. Şayet bir kimse konuştuğu zaman hapsedilmeyeceği konusunda güvende değilse demek ki onun can emniyeti yoktur” diyerek Hazreti Ömer’in bugün mumla aradığımız adaletindeki son noktayı koymuştur!!

1- Hazreti Ömer’in bugünkü manada bütün işlerini gören bakan, genel müdür düzeyindeki valileri görevlendirmeden önce mal varlıklarını kaydettirip görev döneminde olağan dışı artış olanları araştırırdı! Fazla gördüklerini hazineye irat ederdi!?

2- Hac zamanı valileri görev yaptığı yöreden insanları huzuruna çağırıp halkın durumunu sorgulardı!

3- Valileri teftiş amacıyla tanınmayan kimseleri vilayetlere gönderdi, “Hakkı gasp edilenlere mal ve can noktasında haklıya hakkını vererek, haksızlığın da gereğini yaparak kısas hükümlerini uygulamasıyla” kendisine “Adalet mülkün temelidir” sözü atfedilen Hazreti Ömer’dir!

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy ise Hazreti Ömer’in yaşlı bir kadınla arasında geçen diyaloğu aktardığı “Koca Karı ile Ömer” isimli şiirinde, “Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu. Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer’den onu” sözleriyle onun adalet ve yöneticiliğindeki sorumluluğunu ifade etti.

Allah, Hz. Ömer’den (r.a) razı olsun. 

Başımızdaki yöneticilere de sözlerinden ziyade hayatlarında “Hazreti Ömer’in adaletini” örnek almayı ve uygulamayı nasip etsin. Âmin! Vesselam…

WhatsApp ihbar hattı: 0530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hayır

Bizde böyle şeyler olmaz
 • Yanıtla

Gümüs

Türkiyedeki vatandaşlarimiz maasallah ...herseyi bedava istiyor . Siz avrupadaki vergileri görseniz ne yapardiniz...Bir ülke vergi ile ayakta durur...Türkiyede hic bir esnaf yaptıgi ne ciroyu gösteriyor ve nede ciro üzerinden vergi veriyor...almanyada vergi sistemi bu...Türkiyede su baskıni olsa , deprem olsa , dolu vursa , yagmur yağsa , şimşek caksa nerde devlet diye basıyor milletimiz yaygarayı bu böyle olmaz. sen deprem sigortasıni yaptirma , tarim sigortasıni yaptirma sonra deki nerde devlet...bu ne kadar güzel sistem. Bu beleş anlayiş övdügünüz avrupada yok..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23