• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Erdoğan’ın Şuşa’daki mesajı kimlere!!?

18 Haziran 2021


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Dünya mazlum milletlerinin ve Türk dünyasının ve Türkiye’nin umudu Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ın “Kafkas Harekâtı”, Nuri Paşa’nın bundan yaklaşık 100 yıl önceki harekatı kadar önemli ve bir o kadar da başarılı idi!!?

Erdoğan, sahada maddi ve manevi büyük destek verdiği Azerbaycan ordusuyla büyük Türk dünyasının Anadolu’ya kapısı olan önce Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’ın kalbi ve kapısı Fuzuli’ye gitti, ardından 2. Karabağ Savaşı’nın en stratejik şehri olan Şuşa’ya!

Erdoğan, Karabağ ziyaretini eşi Emine Erdoğan ve çok sayıda bakanla yapması da bütün dünyaya Türk dünyasının ve dostlarımızın yanındayız mesajı verilmesi açısından önemliydi!!?

Şuşa’da mevkidaşı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva, valiliğin önünde karşıladı Erdoğan’ı. İki lider baş başa görüştü 1 saat 30 dakika .

44 Gün Savaşları’ndan önce Paşinyan’ın zafer dansı yaptığı Cıdırovası’nda bu sefer Aliyev geleneksel Kafkas zafer dansına katıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan da alkışlarla eşlik etti!

Gösterilerin sonunda Aliyev, Erdoğan’a dünyaca ünlü Karabağ atı hediye etti.

 Büyük bir tantana ile dünyaya duyurulan Karabağ zaferinin Azerbaycan’a, Kafkaslara ve dünyaya getireceği yararların kıymeti zaman geçtikçe daha iyi anlaşılacaktır. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyareti çerçevesinde Şuşa’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği baş başa görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı!

1993 yılında başlayan Kafkasya’daki devlet görevimiz ve birleşmiş milletlerdeki 15 yıla yakın görevimizde “ektiğimiz tohumların 28 sene sonra Karabağ’ın azat olmasıyla biçilmesi” ve Sayın Cumhurbaşkanımızın benim de ömrümün ve ilmimizin zekâtı olarak sahada yaşanmış bütün olayları tarihe kayıt düşsün diye yazdığım “Kafkas Mezalimi Azerbaycan ve Karabağ” konulu kitabında da yer alan maddeleri dile getirmesi bizim için büyük bir mutluluktur!!

15 Mayıs Milli Günü vesilesiyle Haydar Aliyev’i anan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan halkının Karabağ zaferini bir kez daha tebrik etti. Ve Haydar Aliyev‘in vasiyetinin yere geldiğini vurguladı!!?

“Çünkü bu, yıkımın değil inşanın, zulmün değil adaletin, nobranlığın değil zarafetin, savaşın değil barışın, kanın değil kalbin zaferidir” dedi!

İki liderin imzaladığı 14 sayfalık beyannamede ekonomiden enerjiye, eğitimden güvenliğe, çok boyutlu hedefler dikkat çekmektedir. İlham Aliyev‘in “Vizyoner liderliğinde azatlığına kavuşan Karabağ’ı yeniden ayağa kaldıracak çalışmaları yakından takip ediyoruz. Şuşa’ya gelirken şu anda çalışmaları gördük. Gördüğünüz yoğun bir çalışma var. Alt yapıda yoğun çalışmalar var.

 Bir taraftan yollar, bir taraftan enerji santralleri açılıyor, bir taraftan yüksek gerilim hatları inşa ediliyor. Bütün bunlarla beraber susuz olan bu bölge suya kavuşuyor ve bütün bu çalışmalar sürekli olarak devam ediyor ve inşallah en kısa zamanda bölge havalimanına, havalimanlarına da kavuşacak. İki görüşmede de değerli kardeşim bunları bana özellikle anlattı. Bununla geliş gidişler daha da artacak ve turizmde de bölge inanıyorum ki ciddi bir sıçramayı o dönemde yaşayacak” diyen Erdoğan “Yüksek düzeyli müttefiklik” anlaşmasına değindi!!?

İki ülkenin karşılıklı egemenlik, toprak bütünlüğü ve içişlerine karışmama ilkesiyle bu müttefikliği geliştirmesi ilkesi vurgulanıyor.

En önemli kısım ise güvenlik ve askeri boyutlarda kurulacak birliktelik! Azerbaycan’da ortak SİHA üretimine geçilecek olması ciddi bir adım.

Taraflardan herhangi birinin kanaatine göre; onun bağımsızlığına, egemenliğine, toprak bütünlüğüne, uluslararası düzeyde tanınmış sınırlarının dokunulmazlığına veya güvenliğine karşı üçüncü bir devlet veya devletler tarafından tehdit ve saldırı gerçekleştirildiğinde önce istişare süreci başlatılacak ve gerekli görülürse, BM şartı çerçevesinde gerekli yardım sağlanacak.

BM şartının metinde yer alması da ilgili 51. ve 52. maddede belirtilen “meşru müdafaa” kuralının hakim kılınacağının vurgulanması. Ancak ilgili maddelere göre tek ya da birlikte yapılacak bir kuvvet kullanımı ancak Güvenlik Konseyi toplanarak bir karar alıncaya kadar geçerli. O konseyde de meseleye müdahil Rusya, ABD ve Fransa’nın olduğu unutulmamalı. Bu çok çok önemli. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki bu beyannamenin bundan sonra geleceğe yönelik adımları atarken artık sadece 2 ülke değil, bölgeyi kapsayan bir kararlılığı burada yaptığını görüyoruz. 

Türkiye olarak kadim şehir Şuşa’da en kısa sürede inşallah bir Başkonsolosluk açmayı planlıyoruz. 

Bölgede gerçekleştireceğimiz faaliyetleri daha hızlı ve etkin şekilde yürütülmesini sağlayacağız. Diğer yandan; Azerbaycan’ın Güney Zengezur projesini çok önemli görüyor ve destekliyoruz. Bu projenin hayata geçirilmesi ile doğudan batıya herkesin istifade edebileceği yeni bir orta koridor açılacaktır. Bu çok büyük önem arz ediyor” dedi. 

Yıllardır özlenen ve beklenen mücadelenin sonuçlanması ve Türk dünyası adına diğer devletlere de örnek teşkil edecek bu davranışı tebrik ediyor ve alkışlıyoruz!!

WhatsApp ihbar hattı: 0 53020000 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Sadece dost kardeş azerbaycan için değil islam ve Türk dünyası için çok önemli ve büyük zaferdir Karabağ zaferi . Gerçi Rusya yüzünden eksik kalmıştır ama yine de bu zaferi gölgelemez . Orada şehid olan ve bütün şehidlerimize Allah rahmet etsin inşallah Filistin ve diğer mazlum müslüman halklarda zafere kavuşur .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23