• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Erdoğan’ın ABD seferi!

21 Eylül 2021


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Dünya mazlumlarının umud olarak gördüğü Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan batı ile ilişkilerini normalleştirme ve işbirliği noktasında bir kere daha ABD’de yolunda! Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 76›ncı Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere, pek çok bakan ve bürokratlar ile birlikte  ABD’de!

Erdoğan, 20 Eylül Pazartesi günü, New York’ta inşa edilen Yeni Türkevi binasının açılışını yapıyor.

21 Eylül’de BM Genel Kurulu’nda konuşacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “COVID-19 Salgınının Atlatılması, Sürdürülebilirliğin Yeniden İnşası, Gezegenin İhtiyaçlarına Cevap Verilmesi, İnsanların Haklarına Saygı ve Birleşmiş Milletler’in Yeniden Canlandırılması İçin Dayanıklılığın Umut Yoluyla Tesisi” temasıyla yapılacak 76’ncı Genel Kurul’un ilk günü olan 21 Eylül’de hitaplarını gerçekleştirecek.

Çok sayıda liderle ikili görüşme yapacak.

Ziyaret vesilesiyle BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yanı sıra 

ayrıca Erdoğan’ın New York’ta bulunduğu sürede çeşitli devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor!

Cumhurbaşkanı ilk günkü görüşmelerinde ABD’deki Müslüman toplumun önde gelen temsilcilerini de kabul ederek bir görüşme gerçekleştirecek ve Türk işadamları ile yapacağı toplantılarını da Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alan bizim de Amerika’da görev sıramızda merkezimiz olan büyükelçilik binasının yeniden yapılmış Türkevinde gerçekleştirecek!!?

Erdoğan New York’ta işadamları ile ilgili de bir toplantı yaparken ABD’li siyasetbilimci Coffey açıklamasında, “Türkiye ve Türk etkisi bugün Orta Asya, Kafkaslar ve Afganistan’da ve diğer Türki coğrafyalarda yüksel işine devam etmektedir..” diye açıklama yapması da Türkiye’nin komşuları ile olan ilişkileri noktasında söylemlerini güçlendirici bir destek olmuştur!!?

Erdoğan, Biden ile 14 Haziran’da NATO Zirvesi çerçevesinde -Başkan olarak yaptığı görüşme sonrasında başka herhangi bir vesile olmadan da görüşme arzusunu dile getirmiştir!

görüşmede Biden’ın talebi!

Afganistan’da Türkiye’nin sorumluluk üstlenmesiydi!

Ancak Afganistan’daki gelişmeler ve Taliban’ın devlet yönetimini eline geçirmesi bütün bu ilişkilerin gelişimine engel olmuştur!!?

Washington’dan çok sert tepki!

Erdoğan’ın Biden’la yaptığı görüşmeden sonraki açıklamalarında İsrail’i “zalim ve “terör devleti” olarak nitelendirirken, ABD Başkanı Joe Biden’ı doğrudan hedef alarak, “kanlı elleri ile tarih yazmak” ile suçlaması sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yahudiler hakkındaki antisemitik görüşleri Erdoğan ve diğer Türk liderlerini şiddeti daha fazla kışkırtacak açıklamalardan kaçınılması konusunda uyarıyoruz” ifadelerine yer verilmiştir!

Türk Dışişleri, “Cumhurbaşkanına yönelik ithamları bütünüyle reddediyoruz” dediği açıklamasında, “Antisemitizm kavramı, mevcut İsrail yönetiminin Filistin halkına yönelik sürdürdüğü saldırılarının, işgal altındaki topraklardan çekilmesi noktasındadır..!” diyerek açıklama yapılsa da;

ABD Başkanı Biden ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğanın Birleşmiş Milletler’deki oturumdan sonra sürpriz bir görüşme olsa da yukardaki gergin ve itham edici konuşmalar ışığında ve dışişlerinin kesin olarak tırnak içinde belirttiği ‘eğer ilişkilerin normalleşmesini istiyorsanız yaklaşımda değişiklik yapması gereken sizsiniz’ sözleriçerçevesinde Türkiye’nin İsrail ile ilgili politikalarında adım atma şartı öngörülmüştür!!?

ABD Başkanı Biden’ın dünya ülkelerine dışişleri bakanlığı notasıyla çektiği bilgi de de mümkünse corona tedbirleri öne sürülerek toplantılara online katılmasını söylemesi de manidardır!!?

Türkiye Cumhuriyeti seçilmiş cumhurbaşkanı başta komşular olmak üzere bütün dünya mazlumlarının umudu olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta yaptığı “Dünya beşten büyüktür!” sözü kendisini Türkiye’de devlet başkanı yapmıştır! Milletin gönlünde taht kurmuştur!

Dünya! DSÖ’den büyüktür!”

Corona tedbirleri kapsamında dünyada olduğu gibi Türkiyemizde de çok büyük ekonomik ve sosyal sıkıntılara yönelik maske, PCR testleri, insanlık üzerinde güvenirliliği kanıtlanmamış denek olarak kullanılmak istenen genetik sıvı-aşı uygulamaları Erdoğan’ın “Aşı gönüllülük esasına göre yapılmalıdır.. Zorunlu değildir isteyen aşı olur isteyen olmaz! vs” sözlerine rağmen bazı kurum ve kuruluşların kendine vazife çıkararak antidemokratik uygulamalar sergileyerek toplumun kaos ve provokatif eylemlerle sosyal patlama durumuna getirmek istemektedirler!

Türk milletinin asıl ve asil insanlarının cumhur ittifakını destekleyen ve insanlık adına dünya mazlumlarının ve Türkiye’nin umudu Recep Tayyip Erdoğan’dan beklentileri Türkiye’nin 2023 hedeflerine hızla ilerleyişine engel olmak isteyenlere karşı tavrını koyarak; Birleşmiş Milletler oturumu  ve sonrasında “Dünya! DSÖ’den büyüktür!” diyerek Türkiyemizdeki bu antidemokratik anormal uygulamalara bir son vermesini, normalleşmesini, üretmesini ve kalkınma hamlelerine devam mesajını vermesini beklemektedir!

Vesselam. WhatsApp ihbar hattı 053020000 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Teşekkürler

Teşekkürler
 • Yanıtla

Can

Her gün coronadan 200 küsür vatandas ölüyor. Buna razi misiniz ve cözümü ne peki. Ölsünler mi canim?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23