• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Bursa’da bir bayram sabahı! (1)

06 Mayıs 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

ABD Boston merkezli faaliyet gösteren ve “Amerikan Board” Misyoner Teşkilatı (ABCFM) tarafından 1854’te kurulan Bursa Amerikan Koleji, Türk kız öğrencilerin Hıristiyanlaştırılması faaliyetleriyle 1920’li yıllarda gündeme oturdu. 1927-28 eğitim-öğretim yılında Kamran, Nemika, Muadelat ve Seniha adlı 4 kız öğrencinin, okulun misafirhanesinde vaftiz edilmesiyle patlak veren olayı, dönemin gazeteleri manşetten verdi. Ve Bursa Amerikan Koleji kapatıldı.

Bursa Amerikan Koleji, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e miras kalan eğitim kurumlarındandı. İlk yıllarında Ermeni, Rum ve diğer azınlıkların çocuklarının okuduğu okulda, Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte, 1923’te 47 öğrenciden 38’i Türk olarak eğitime başladı. 1924’te 120 öğrenciden biri dahi Türk değildi. Okulun kapatıldığı 1927-1928 öğretim yılında ise yine 120 öğrenciden biri bile Türk değildi!

MİSYONERLİK FAALİYETLERİ!

Dönemin Akşam Gazetesi Başyazarı Necmeddin Sadak; “Tarihiyle, ananeleriyle, abideleriyle Müslümanlığın bütün güzelliklerini her an telkin eden Bursa’da dört kızın Hristiyan olması hayret verici bir cüret” diyerek, olaya tepki gösterdi.

Sultan II. Abdülhamid, 483 aileye tek tek ulaşarak; “İngiliz kültür asimilasyona mani olmak için, çocuklarınızı yabancı okullardan alın! Mutlaka milli ve yerli insanlardan oluşan eğitim kurumlarımız oluşturalım!” şeklinde teşvik etmiştir.

Post doktora yaptığım ABD’de bırakın Türkçe konuşan birini veya bir dükkân ismini; Türk bile görmek zordu! 

Vatandaşlarımız da yarı buçuk Almanca konuşmaya çalışırken Türkiye’de son yüzyılda yapılan İngiliz eğitim sisteminin etkisiyle Türkiye’deki başta büyük şehirler olmak üzere, kültürümüzü yansıtan türkülerimiz değil de yabancı şarkılar olması, Hayat tarzımızın da tamamen Frenk meşrep tarzda olması da bu tezlerin ne kadar etkili ve başarılı olduğunun ve bunun karşısında tedbir almayanların zaafının bir göstergedir!

1928 yılında kapatılan Bursa Amerikan kolejinin yerine Bursa Kız Lisesi daha sonra da Bursa Öğretmen Okulu açılmış bugün de Muradiye otelcilik ve turizm meslek lisesi ve uygulama oteli pansiyonu olarak hizmetine devam etmektedir!

Bayram süresince konaklama yaptığım bu tarihi mekânda bizim kozmik beden temizliği-detoks uygulamalarını yaptığımız beş yıldızlı termal otellerimizdeki gibi şartlar olmasa da pek çok eğitim gönüllüsü ile tanışma fırsatı buldum ve beraber oldum! Hele hele bugün her ikisi de üniversitelerini birincilikle bitirmiş biri uzman doktorluğunu Avrupa’da yapan diğeri de psikoterapist olan iki kızımın da öğretmeni ile buluşmamızın mutluluğu bizim de mutluluğumuzdu!

80’LİK EĞİTİM ÇINARLARI!

Yine bir sabah kahvaltıda masamıza; yürüyüşüyle, giyimiyle ve akabinde hitabetindeki nezaket, letafet ve muhabbetiyle, üslubuyla ve zengin Türkçesiyle bir İstanbul hanımefendisi yaklaşarak seslendi: “Sayın hocam, zât-ı âlinizi yıllardır takip ediyoruz. İnsanlık için çok faideli hizmetler yapıyorsunuz. Sizinle bir eğitimci olarak, çocuklarımıza, ailelerimize ve gelecek nesillerimize bıraktığınız bu bilgilerden dolayı hakikaten müteşekkiriz sizlere ve hanımefendiye saygılarımı sunuyorum” dediler. Biz de aynı nezaket ve büyük memnuniyetle; “Efendim bu zât-ı âlinizin yüksek görüşlerini hak edecek işler yapıyoruzdur… Teveccühünüzü kazanmak, bizim için de büyük mutluluktur…”

Bu son derece kibar ve lâtif konuşmalar, son yıllarda “eğitimli bir kişiden” duyduğum, zengin Türkçemizin insanlara verdiği mutluluğun karşılığı idi!! 

Türkiye’de Osmanlı döneminde azınlıkların okuması için açılan Muradiye Amerikan Koleji’nden, kız lisesine daha sonra da Öğretmen okulundan mezun olmuş bu 80’lik çınarlar karı koca Fevziye ve Hamza hocalar hakikaten bugünün eli öpülesi öğretmenleri idiler!

İnşallah bu eğitim kurumları daha sonra kapanan öğretmen okulundan sonra da hizmetine otelcilik ve turizm okulu ve uygulama oteli olarak başındaki müdürleri ve muavinleri ve eğitim kadrosu ve talebeleri ile yaptığımız spontane gelişen “Sağlıklı Düşün, Sağlıklı Beslen ve Sağlıklı Yaşa..!” seminerimizle devam etmiş gelecek nesillere hasbelkader ilmimizin zekatını da vermek nasip olmuştur!

TÜRKİYE’DE YABANCI OKULLAR!

Daha sonra aynı okullar maalesef Tarsus Amerikan Koleji, Maraş, İstanbul’da başta Robert Koleji olmak üzere sayıları giderek artmış ve bugün halen bu okullar faaliyetlerine ve amaçladıkları hedeflerine uygun talebeler yetiştirerek Türkiye Cumhuriyeti devletinin içinde dün olduğu gibi bugün de etkin şekilde varlıklarını sürdürmektedirler!

BURSA’NIN MANEVİ VE MADDİ MESAJLARI!

Bayram süresince, maalesef katledilen verimli Bursa Ovası’nın şeftali ve meyve bahçelerinin hâli yanında, şehri medenileştirme adına yapılan tahribatlar ve Osmanlı yadigârı Bursa’nın perişan hali yanında böyle güzel işleri görmek ve tarihi çınarlarla sohbet etmekte bayram mutluluğu ve huzuruydu!

Bursa’nın tarihi yapılarından Emir Sultan, Yeşil Türbe Muradiye Külliyesi ve Yıldırım Külliyesi’nde yapılan güzellikleri ve unutulan, “günümüz nesline yönelik tarihi kozmik mesajlar”ı sizlerle bir sonraki yazımda paylaşmaya devam edeceğim!

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mtan

Bugün papaz okullarına girmek için yarışanlar var , İslamın emirleri unutturuldu...sonra bunların aileleri ççocuklar bakmıyorlar bize diyen gazete köşelerinde haber olurlar....su testisi su yolunda kırılır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23