• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Beşer zulmeder, kader adalet eder!?

29 Mart 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Efendimiz (as)’ın buyurduğu, “İlâhi hükümleri her asrın ihtiyacına binaen ve idraki dahilinde tebliğ eden, eser veren, müceddid, müçtehid asrın sahibi ilim adamları ulema…”nın her birine büyük hürmetlerimizle sözlerimize başlıyoruz. 

Milyonların imanına vesile kabilinde eser vermiş ahirete irtihalinin 62. yılında yaptığı iman hizmeti ile kendisini hayırla andığımız ve her minvalde yâd ettiğimiz Bediüzzaman hazretleri de nurdan katrelerde, “nefsine mağlub insanın, ne denli nakıs ve eksik olduğu”ndan bahsediyor.

Kur’an’ı ve hadisleri anlamak!

Son derece yanlış anlaşıldığından(!) yanlış anlatılan(!) meseleler; tedavisi olmayan ya da güçleşen yaralara, zehirli fikirlere dönüşebiliyor! Bediüzzaman hazretlerinin bu konuda çok önemli bir ifadesi var:

“Bir kelâmda dört makamdan beslenmek, hadiseleri dört makamda incelemek lâzım! Makamlar karışırsa, mânâlar da karışır..!”

Bir lâfı kim söylemiş? Kime söylemiş? Hangi makamda söylemiş? Hangi murad, mânâ, te’vil bâbında söylemiş..?!

İşte hayatın her sahasında, özellikle en elzem hadisâtı değerlendirirken bu düsturda olmak gerek! 

Zira beşer zahire bakar. Bazen yanlış eder ve kader de adalet eder! 

Şükür ki; ‘adalet merciinin şefkat tokadı’nın, müşfik hâlinin idrakiyle, geçmişteki zahir-gizli kusurlarına binaen, zalimler-kötülerin eliyle terbiye edildiğini ferasetle görür. Bir adım ötede de, cezanın öbür âleme bırakılmadan mağfiret edildiğini düşünür!

KADER YANLIŞ ANLAŞILIP UYGULANDIĞINDA, 

HADİSELERİ ANLAMAK GÜÇLEŞİR!

Kaderin adaletinden şüphe edilmez! Zira kader her zaman değişir. Başkası hakkında aynı ‘eksik’ doğrularla aynı gözlükten bakılırsa müfteri, gıybetçi ve zalim olunur!? Zehirleyen, zehir salgılar! 

Su-i zan, su-i ahlâka işaret eder!? 

Şer sathını başkasına teşmil eden, şer bulur! İyilik gibi kötülük de iç dünyanın dışavurumudur!

Başımıza gelen son yıllardaki salgın hastalık, savaşlar, kıtlık, iklim değişiklikleri vs. gibi konularda empati yapıp önce nefsimizi sorgulamalıyız!

İnsanlık olarak nerede hata yapıyoruz ve hangi ders çıkarmalıyız?

“Meyveleri olgunlaşmış bir ağacı silkelemekle nasıl meyveleri düşüyor; sıtmanın titremesinden de günahlar öyle dökülüyor.” Buharî, Merdâ: 3, 13, 16; Müslim, Birr: 45

“İnsanların en çok musibete uğrayanları evvela peygamberlerdir, sonra derecelerine göre (veliler ve salihler) gelir. Kişi dinine göre belâ ve imtihanlara maruz kalır. Eğer dine bağlılığı varsa, belası daha da artar. Fakat dininde gevşek yaşıyorsa ona göre musibetlerle karşılaşır. Kişiye belâlar gelir gelir de artık onun üzerinde hiçbir günah kalmaz.” Tirmizi, Zühd 57; Ahmed b. Hanbel, I/172, 174

“Bir kul kendisi için (cennette) hazırlanmış olan makama ameliyle erişemeyecekse, Allah onun bedenine veya malına veya çoluk çocuğuna bir bela verir de bu belaya sabrı sebebiyle o makama eriştirilir.” Ahmed b. Hanbel, V/272

Yaratıcı’nın sonsuz letaifiyle hemhâl olup “Enel hak!” diyenleri “kıt ve nakıs aklıyla anlayamayıp” katledip derisini yüzen, koskoca Allah’ın peygamberini ağaç kovuğunda hunharca testereyle kesen, baş tacı edilmesi gereken asrın kutbu imamlarını zindanlarda çürüten “iblis ve avanesi insî-cinnî ve muhtelif âlemlerdeki menfi vazifeli mahlûkat”ı bilince, kendi yaşadığımız küçük dertlerde su-i zandan azami surette kaçmak ve HÜSNÜ ZAN’la amel etmek bu asırda mutlaktır, lazımdır ve elzemdir!

KADERİ İLÂHİNİN İNCE 

HESAPLARINA-SIRLARINA AKIL ERDİRELİM!

Zahirde olan-yaşananların perde arkasını görebilmek esastır! Siyasi tarafgirlik, ekonomik manipülasyonlar ve dünyada gelişen bu adaletsiz uygulamalara ses çıkarmayan ABD, AB ve Hristiyan dünyası; söz konusu Ukrayna-Rusya vs. olduğunda vaveyla etmesi açıkça göstermiştir ki; 

“Küfür tek millettir!”

Fakat zalimlerin zulmü içinde Cenab-ı Hakk’ın adaleti ve hakikâti kaderle tecelli edecektir!

Dünyaya medeniyet sunmuş asıl ve asil necip bir milletin bakiyesi olarak, Mevla başta yöneticilerimiz olmak üzere bizlere basiret ve ferasetle her hadiseden ders çıkartmayı, 2023-2053 ve tabii ki ebedi saadete giden yolda, din-i Mübin-i İslâm’a uygun hal-i ahval gösterip insanlığa örnek bir hayat yaşamayı nasib etsin, âmin.

Risale-i Nur’un iman hakikatleri okullarda ders kitabı olarak okutulmalıdır!

Hasan marangoz dedemin matbaanın olmadığı dönemlerde Bediüzzaman hazretlerinin Kastamonu’dan gönderdiği el yazması orijinaline bakarak İnebolu’nun “Fatih Sultan Mehmet’in demirlerinin döküldüğü Demirci köyü”nde Çok zor şartlarda gizli, saklı olarak sıkıntılar içinde elleriyle yazdığı” elimde bulunan Risale-i Nur Külliyatı’nı Bediüzzaman’ın hayattaki son vârisi Hüsnü Bayramoğlu abiyle ölümünden birkaç gün önce İstanbul’da Topkapı’daki merkezimizde el yazmalı orijinalinden okunmuş ve üstadın eser veren bütün talebeleri rahmetle anılmıştır!

İlk defa aslı İnebolu’daki Bediüzzaman müzesinde muhafaza edilen “teksir makinası” iletüm Anadolu’ya dağıtılmasına ve imanî felaha vesile olan İnebolu kahramanları Nazif-Selahattin Çelebi ve Mehmet Çelebi dedelerim ve 62. sene-i devriyesinde, Risale-i Nur’ların müellifi Bediüzzaman hazretleri ve bütün eser bırakan ilim erbabı ve himmet ehline rahmet diliyoruz!

Ya İlahi;

Sen başımızdakilere bu ilim ve irfan ehlinden ve eserlerinden istifade ederek “iman hakikatlerini” bu necip milletin torunlarına bir tedris sistemi içinde hayata geçirmelerine vesile ile ve bunu yapacak liyâkatli ve ehliyetli yol arkadaşları nasip eyle. Âmin.

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Umut Özkan

Diyanet risaleleri basmaya başladı.. bigün ders kitapları, müfredat meselesi de olur inşallah..

hasan arı

RİSALEİ NURi nur RİSALEİ NUR okullarda ders olarak okutulmalıdır.aynen katılıyorum sayın maranki.risaleleri daha çok anlatan yazılarını bekliyoruz.Allah yardımcınız olsun.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23