Allah’ın projesi= Salih insan..! Kim?

03 Mayıs 2019 Cuma

Başkaları için bir şey yapmak = Salih amel! Kur’an emrediyor Asr Sûresi’nde.

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir!” düsturu aşikârken ne oldu da böyle bencil ve zavallı, tepeden tırnağa halimize bakmadan nerden geldiğimizi bilmeden nereye gideceğimizi düşünmeden...!

Kibirli bireyler hâline geldik?!.. Tabii biz Orta Asya’dan Fergana Vadisinden demir tongalları eritip de geldik!

Hatta necip Anadolu insanı her kökten benzer cefayla bu köklü ve görklü medeniyeti var ettik ama “biz ruhu” yok edildi, ağır ağır...! Kurbağa sendromu!

Özellikle son 200 yıldır, şeytanın fısıldaması diye özetlenebilecek “batı taklit ve özentisi” bizi değerler karmaşasıyla oradan oraya savurdu.

İlk olarak “din” adına, sonra da kültürel renklilik kisvesiyle, kültürel-etnik tabiatımıza aykırı değerler empoze edildi!

Asıllar tahrif ve iğdiş edildi. Kırmızıçizgilerimiz tarumar edildi!

Âlemin nuru Efendimiz (sav)’a yüksek seviyede hakaret edenlerle bile bile, siyasi menfaat üzerine dönen “siyaset canavarlığı” gereği şer ittifakı ile kol kola yüründü!!!..

Başımızdakiler maddi terakkiden bahsetse de!

Son yüz yılların en facialı manevi felaketini yaşıyoruz!

Yıllarca bize tamamıyla “münferit” bir hayat tarzı zerkedildi! Araştırmacı Maturidi anlayışı terk ederek, Eş’ari ve Vehhabi zihniyetle kurtuluşa erecektik gelinen nokta belli!

“Kıl namazı, tut orucu, ver zekâtı, hayz-nifastan kesildimi de git bir hacca-umreye, kurtuldun...”!!!

CENNET ÖYLE UCUZ DEĞİL VE 

DÂHİ CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİL!..

 “Kula belâ gelmez, Hakk yazmayınca; Hakk belâ yazmaz, kul azmayınca!..”

Ülkenin % 98’i ilaç kullanıyor şehir hastanelerinde bile yer yok!

Allah (c.c) kimseye zulmetmez! Adalet eder!

Kullar kendine zülüm eder..!

Hadi gelin bu Ramazan’a girmeden günahlarımıza bir nasuh tövbesi edelim!

Başımıza fert ve millet olarak herkes hissesi derecesinde bir istiğfar etsin!

Allah’ın ibadetlerimize ihtiyacı mı var?!

Namaz, oruç, zekât, hac... Allah bütün bu ritüelleri niye yaptırıyor? Enerjinizi yükseltip bedenen ve ruhen daha sağlıklı ve huzurlu yaşayabilmemiz için! İlahi nazarda da derecemizi arttırmak için. 

Bediüzzaman Hazretleri yolu göstermiş: “Devir iman kurtarma devridir. Aslolan iman hakikâtleridir, Kur’an’dır ve onun letâifleridir.” Kur’an’ın, letâif ve hikmetlerinin muhatabı olan bizlere nasihati açık, her zaman okuduğumuz Asr suresinde buyruluyor : “...Salih amel işleyenler!... Kurtuluşa erecekler!” bütün insanları uyararak insanlık hüsranda ve ziyandadır diyor çok önemli bir uyarı...!

İşte bu mühim nokta unutturuldu bizlere!

Hep hasenata sevkedildik. Tabii ki taâtlerimizi, tefekkürümüzü, fikrimizi ve zikrimizi yöneltelim Mevla’ya fakat din önce kalp ruh dairesi, mahalle, şehir, memleket, küreği arzu dairesinde vecibeleri gerektiriyor. Yani sadece ben kurtulayım yok biz toplum için ne yaptın diye soruyor işte salih amel!!!

Kardeşlerimizi, komşumuzu, hattâ hiç bilmesek de bize dualarıyla güç veren dünyanın öte ucundaki biri için bile harekete geçmek lüzumludur! Hayırlı işler görmek gerek. İnsanımızın ayağının önünden bir taşı çekmek gerek!

Başınıza bizim gibi ezalar, cefalar gelse de yılmak yok! Salih amel için çalışmak var!

“Sizin en hayırlınız, insanlara en faydalı olanınızdır!” buyuruyor (sav)!

Allah aşkıyla yanan yeni Müslüman olmuş bir sahabe gelip diyor ki: “Ya Resûllulah, eve kapanıp sürekli Allah’ı zikredeceğim!..” Efendimiz (a.s) buyuruyor: “Hayır, mutedil ol!” Salih amel işle!!!

Mecelle’de kaidedir!!!

Önce kalp-ruh dairesinde tahkiki bir imana sahip olacaksın! Sonra millete telkin vermeden önce haneni-aileni fethedeceksin!

Sonra komşunu, şehrini, yurdunu, tabii ki dünya insanlarını düşüneceksin!

Küre-i Arz dairesinde hizmetler vereceksin!

Rabbim bizi bu zümrenin içinde olanlardan eylesin.

RAMAZAN RAHMET AYI!

Allah (c.c), akrabaya ve yakınlara bakmayı emrediyor her cuma dinliyoruz!

Peki komşumuzla, akrabalarımızla aramız nasıl? Tabii ki Filistin’e, Sudan’a, tabii ki Turan’a dayardım yapalım! Ama önce ailene baktın mı komşularımıza yardım ettik mi? Başkalarının duasını alabilmek çok önemlidir!

Kozmik boyutta! Müminin mümine duası reddolunmaz! Kur’an diyor ya “Nahnu deyiniz!”, kardeşlik şuuruyla birbirimize destek olup “bir”likleri çoğaltalım!!!

Ehliyetli ve liyâkatli dört dörtlük dört inanmış adam 4444 kuvvetindedir ve bu dünyanın endazesini değiştirir!!!

Neyi istediğimize bağlı!

Allah adildir çünkü!

O, kün fe ye kün! Ol! Demeden hiçbir şey olamaz ve ölemez!

Gelin bir de dua edelim: Ya Rabbi içimizdeki akılsızların-ahmakların-şuursuzların... Ve başımızdakilerin yaptıkları sebebiyle bizleri de helak etme!!!

Şeytanların, kötü enerjilerin minimum seviyede aktif olduğu ramazan ayında kendimize bir çeki düzen verip bir empati yapalım!

Ülke olarak da en aşağıdan yukarıya nerede yanlış yapıyoruz onu sorgulayalım!

Yalnızlıktan kurtulup haktan yana ve taraf olalım! Haksızlardan da hesap soralım!

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlardan olmayalım!

İnşallah bayrama erişip yeni bir hayata Bismillahirrahmanirrahim diyelim!

Vesselam!

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • İsmail Keskimİsmail Keskim1 ay önce
  MaşaALLAH barekaALLAH Tebrikler Maranki hocamız Bam Teline Basmış İbret Alıp Salih Ameller İşemeliyiz MEVLAM EBEDEN RAZI OSUN
 • muhammedmuhammed1 ay önce
  adını taşıyamayan malumatfüruş!eşarilikle vehhabiliği senden mi öğreneceğiz, edepsiz! tam bir eş'ari, kaba softa, kalın kafasın ki mesajı alamamışsın. eş' arilik temelden bu kültüre uygun değil; ingiliz islami vehhabilikle daha da körüklenip senin gibi yoz ve dinden soğutucu tipler üretilmiş.
 • muhammedmuhammed1 ay önce
  eşarilik maturidilik ile birlikte ehli sünnetin(islamın) 2 hak mezhebinden biridir.nasıl olur da eşarilikle sapık vehhabi fırkasını bir tutuyorsun cahil adam.ilk önce git bi mezhep imamlarını tanı.bir de araştırmacı maturidi anlayışı demişsin.şunu bil ki islamı bugünün kısır anlyışıyla anlamaya çalıştığınız sürece hiçbir zaman doğruyu bulamayacaksınız.en büyük sorununuz bu zaten
 • Kiyamet alametleriKiyamet alametleri1 ay önce
  Hz. Muaz( r.a) Peygamberimizden rivayet ettigi hadis-i şerifde (Altı şey kıyamet alâmetlerindendir: Benim ölümüm, Kudüs'ün fethi, bir adama bin dinar (altın para) verildiği halde azımsaması, her müslümanın evinde ateşi duyulan fitne, koyun boynuzu kıvrımları gibi insanlar arasında ölüm çokluğu, Rum'un gadri (müslümanlara ihaneti), şöyle ki: Her biri 12.000 kişilik 80 sancakla  müslümanların üzerine yürümeler) “Hz. Muaz RA"
 • gerçek.gerçek.1 ay önce
  pkk nın dostu mb de gelmiş.
 • selimselim1 ay önce
  Allah razı olsun, ramazana hazırlık nasihatleri olmuş, titreyip kendimize dönelim inşallah.
 • İZMİRLİİZMİRLİ1 ay önce
  Eğri oturup doğru konuşalım lütfen..İyiniyetle bir yere kadar gider toplumlar,sağlam devrimler (inkılab mânasında) zamanında yapılmazsa işte böyle sonu hüsran olur.. Dinimizde elhamdülillah ruhbanlık yok ancak imamlarımız maaşlı devlet memuru.. Etrafında olup biteni görmezlikten gelmiyor mu, geliyor.. Niçin,zira maişeti devlete bağlı, bunun sigortası, emeklisi ,terfisi felan.Ne yapabilir İslamiyet adına,pek az şey.. Ramazanda manevî kuvveler devreye girer diyorsunuz da misal,aslen Erzurumluyuz,İslam'ın kalesi denilen Erzurum bölgesinde oruç tutmayanlar, tutuyormuş gibi yapıp seferi olanı,ecnebiyi dâhi dövebilmeyi tasarlıyor..Din görevlilerimiz bu durumu dâhi tenkid edemiyor, bildiğim kadarıyla..Sömürge ruhu maalesef hâlen câridir bu memlekette..Hâlâ daha iyilerin eli kolu bağlı, kötülüğün serbest..İdam cezası dâhi verilemez hâle getirdiler.. selâmlar, hürmetler
 • CEVDETTCEVDETT1 ay önce
  ŞEHİR HASTANELERİ KONUSUNDAKİ GÖZLEM VE GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR ACABA BAY MARANKİ?
 • alifuatalifuat1 ay önce
  Allahın projesi olmaz gafil insan kulun projesi olur sen evanjelikmisin.
 • Mustafa Başoğlu Mustafa Başoğlu 1 ay önce
  Gerçek ; Sen rahat ol biz oyuna gelmeyiz. Sen çözüm süreci denen rezaleti gösterenlere bunları söyle. Bu arada ip Sensin
 • AliAli1 ay önce
  İnsan önce insan olacak ,iman edip şirk işlemden tagutu red edip amel lerle insanlığına insanlık katacak.
 • GerçekGerçek1 ay önce
  Chpli ip li saadetli vatandaşlara diyoruzki lütfen hdp NİN oyununa gelmeyin Tayyip Erdoğan düşmanlığı maskesiyle sizi tuzağa çekiyorlar chp ye oy vermeyin diyoruz. Akp de megri megri demiş Barzani Şivan Perver demiş Habur demiş demiste demiş. Akp pkk dan oymu istemiş fetoye yalvarmış mi oy için açılım yapmış pkk efsanesini bitirmis. Siz ne yapıyorsunuz biten canavara kan veriyorsunuz hiç akliniz yokmu. Sizde nasıl mide var akp bin bozuk para gibi harcadığı hergun üç posta gittiği sonra dünya aleme rezil rusva ettigi bir oeuspuya aşık oluyorsunuz. Bumu sizin olan aklınız bildiğin oruspuyu alıp evine sokuyorsun oda seni boynuzlar hiç korkma abd kocasıyla sende bakarsın mal mal.
 • KutluKutlu1 ay önce
  Allah(C.C.) razı olsun hocam...

Günün Özeti