• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nurettin Veren
Nurettin Veren
TÜM YAZILARI

Yapılan projeleri yıkmak isteyenlere karşı, Türkiye’yi uçuracak projeler!!!

13 Haziran 2018


Nurettin Veren İletişim: [email protected]

Her gün ufkumuzu karartan PKK, PYD, FETÖ haberleri ve yakalanan teröristler, ABD’nin kalleşlikleri, Filistin’de kardeşlerimize yapılan zulümler, Ümmet-i Muhammed’in ruhunu karartan haberler, ufukta bir ışık, bir umut arayışı içindeki Müslümanlara, bugün belki farklı bir haber vermek, güzel olur diye köşe yazıma bu konuyu taşımayı uygun gördüm. 

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çin’li Dalian Jinma şirketi ile ETİ Maden anlaşması kapsamında, Balıkesir’de Bor Karbür tesisi kuracağımızın müjdesini verdi. Yeni Bor stratejisi lansman ve teknoloji transferi mutabakatı imza töreninde konuştu. Olayla ilgili satırbaşları, Türkiye’nin enerjide son iki buçuk yılda tarihi adımlar atmış olması, Kıbrıs’ta enerji araması yapacak olan Derin Su gemisi olan Fatih’in Antalya’ya yola çıkması. İkincisi gemimizin de bu sene içerisinde denize indirilecek olması, milletimizi hat safhada sevindirmiş ve umutlandırmıştır.

Ayrıca enerji çeşitlendirmesi, yenilenebilir enerji projeleri, yaygın güneş enerjisi ve rüzgâr enerjileri, farklı ülkelerle yapmış olduğumuz enerji anlaşmaları, ülkemizden geçecek olan Rusya, Azerbaycan ve İran ile yapılan konsorsiyumlar ile enerji koridoru haline gelen ülkemiz, yapılan boru hatları fevkalade sevinç verici, ileriye yönelik ülkemizi Çanakkale Köprüsü, 3. köprü ve 3. Havalimanı, Çin’den Avrupa’ya kadar, ekonomik iletişimi arttırabileceği bir ortamı da elde etmiş olacaktır.

Aynı zamanda enerji arz eden ülkeleri, enerji talep eden ülkeleri kara ve demir yolu ile bağlamış olması, İpek Yolu ekonomik kuşağı hattında, merkez konuma getirecektir. 

Zaten bizi tökezletmeye çalışanlarında kıskançlığı, bu başarılardan ve bizim yakın bir gelecekte kilit noktaya, başarıya doğru koşar adım gitmemizden dolayıdır. İlaveten 7 Mayıs itibariyle son noktaya gelen bu projede, Balıkesir’de Bor Karbür tesisinin kurulacak olması, Bor Karbür ile 400 dolardan, 400 bin dolara çıkacak bir katma değer oluşacaktır. 

Bor Karbür nedir: Bor Karbür madenden çıkan Bor’un katma değerini işleme yolu ile oluşturduğumuz, yaklaşık 2000 kata kadar artan bir teknolojidir. Bu hammaddelerin dışında işleyerek toz haline dönüştürdüğümüzde, 600 bin dolar civarı bir ürüne dönüştürüyor. 

İşte bu yüksek teknoloji ile bütün bir çerçeve olarak baktığımızda, Bor Karbüre dönüştürülmüş bu ürünler, dünyada elmastan sonra en sert ve dayanıklı bir element, müthiş bir hammaddedir. Bor Karbür ile toz halleri birlikte, yaklaşık 40 bin dolar kadar mamul dediğimiz ürüne dönüşüyor. Hazır levhalar, seramik eğimli kıvrımlı olanların, helikopter zarflarında, nükleer santral tutucuları noktasında, en sonunda Zirve Yelek dediğimiz, özellikle savunma sanayimizdeki en stratejik ürüne dönüştürülecek bir ekosistem oluşturarak, iki şeyi başarmış oluyoruz. 

Dünya rezervlerinin % 72’si Türkiye’de bulunan Bor madeni, son yıllarda ülkemizde ileri teknoloji ile işlenerek farklı alanlarda süper güçlü madenlere dönüştürülüyor. NASA’nın 10 yıllardır uzay teknolojileri alanında kullandığı ve gelişmiş ülkelerde ileri teknolojiye işlendikten sonra, dünya piyasalarını sunduğu Bor madeni artık Türkiye’de ileri düzeyde işlenerek, dünya pazarına çıkartılıyor. 

Yıllardır Edremit ilçesindeki ARGE firması Borussia yaptığı çalışmaları ile Amerika’dan bilim ödülü almayı başardı. Bor madeninin insanlara fayda sağlayacak 11 farklı bileşeninden, dokuzunu ileri düzeyde işlemeyi başaran firma, istenilen mikron değerlere sahip Bor Karbür isimli Bor türevini elde ettiği, Türkiye’nin en gelişmiş ileri teknolojili özel Bor işletme tesisi durumundaki ARGE firması, Bor Karbür isimli portre ve ham maddesi ile Osmanlı döneminde dünyayı kendine hayran bırakan sertlikteki çeliği üretti.

65. hükümet, güçlü ekonomi vurgusuna destek olacak önemli adımlardan birisi de, madencilik ve doğalgaz petrol arama hususlarında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde başta çok kıymetli toprak altı elementleri olmak üzere, Türkiye’de yer alan madenlerin aranması ve üretilmesine yönelik arama programları başlatacak. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü yapısı güçlendirilecek. Toryumdan Bor elementine kadar birçok rezervi bulunan Türkiye’nin, tahmini 5 trilyon dolarlık yeraltı zenginliğini hayata geçirecek uygulamalara hız verilecek. 

Türkiye’yi 2023’te 2 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe taşıyacak çalışma alanları belirlendi. 90 maden çeşidinden 77’si Türkiye’de bulunurken, bu madenlerin toplam değerinin 5 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Hükümet programı içerisinde bir önemli karar da; kaya gazı konusunda kapsamlı araştırma faaliyetleri yürütüleceği, demir cevheri, mermer ve Bor başta olmak üzere, sanayi hammaddelerinin yurt içinde arama ve üretime öncelik verileceği, başta toprak elementleri olmak üzere, Türkiye’de yer alan hammaddelerin aranması ve üretilmesine yönelik, arama programları başlatılacağı açıklandı. 

Dünyada toryum rezervi açısından ise; 3 ülke başı çekerken, Hindistan’ın ardından Türkiye ve Brezilya geliyor. Uluslararası ATOM Enerji Kurumu verilerine göre, 880.000 ton ile dünyada toryum rezervinin % 11’i Türkiye’de bulunuyor. 3 milyar ton Bor’da yine Türkiye’de yeraltı kaynakları olarak, dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında, toplam üretim değeri itibariyle, 28 maden çeşitleri itibarı ile 10. sırada yer alan Türkiye’nin, en stratejik yeraltı kaynaklarından biri de Bor madeni, Türkiye’de 3 milyar 66 milyon ton Bor rezervi bulunuyor. 

Dünyadaki toplam Bor rezervinin % 74’üne sahip olan Türkiye, bu madeni de daha işlevsel kullanarak, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. 

Ülkemizde altın 700 ton, bakır 1.786.000 ton, demir 1.220.000 ton, gümüş 6.000 ton, krom 26.000.000 ton, linyit 13 milyar ton, taş kömürü 1.2 milyar ton, uranyum 9129 ton, Allah’ın bu nimetlerini değerlendirerek ve muhafaza ederek, Avrupa’nın ve ABD’nin açgözlü hırsızlarına kaptırmadan, bu nimetlerimizi işletmek ve korumak, bizim için yeter de artar bile. 

Bizi her yönden lider ülke konumuna sokar, yeter ki nimetlere şükredip, zalim Avrupa Haçlılarına ve Siyonistlerine kaptırmayalım ve Arap dünyasının durumuna düşmeyelim. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23