• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nurettin Veren
Nurettin Veren
TÜM YAZILARI

Türkiye bütün hızıyla kilit ülke olma yolunda

21 Şubat 2017
A


Nurettin Veren İletişim: [email protected]

Bütün sosyal ekonomik, kültürel gelişmeler, büyümeler, sanatta ve edebiyatta fevkalâde üstün eserler ve bilim adamları, şaheserler hep istikrarlı ve adaletli dönemlerde ve yönetimler de ortaya çıkmıştır.

Türkiye’nin kuruluşundan bugüne kadar, ilk defa bu kadar uzun süreli bir istikrar ve tek parti hükümeti, tek lider çıkarılabilmiş olması büyük bir fırsattır.

Bazı yanlışlar olsa bile, bu istikrar Türkiye’nin yakalamış olduğu bir fırsattır. Tabii ki demokrasilerde ve özgürlükçü yönetimlerde muhalefetin de tenkit edeceği, soruşturacağı, karşı çıkacağı konular olacaktır.

Fakat yakalamış olduğumuz bu tek partili hükümet dönemlerinde (2002-2017) ve ilk defa askeriyenin kendi içerisinden çıkarmış olduğu diktatör Cumhurbaşkanlarından sonra, halkın kendi içinden bir sivil Cumhurbaşkanı çıkarmış olması, demokrasiyi dünyaya tanıtmak ve Türkiye’de oturmuş bir demokrasiyi, yaşayarak ortaya koymamız küçümsenecek bir başarı değildir.

Türkiye’de artık demokrasi oturmuştur. Kısacası halkın oyları söz sahibi olmuştur. Bütün tenkitlere ve darbe girişimine rağmen, bütün iftira ve karalamalara rağmen, sandık 7 defa seçimlerde belirleyici olmuştur. Hatta ilk defa Cumhurbaşkanı meselesinde yine halkın oyları belirleyici olmuştur.

Şimdi meclis devre dışı kalıyor diyenlere, ben şunu soruyorum; Meclis içerisindeki milletvekillerinin oylamasıyla iki turlu anayasa değişikliği meselesi, 339 ve 343 oyla referanduma (Evet) denmesi demokrasi değil midir?

Bu oyların hiçbir kıymeti yok mudur? Başka türlü bir demokrasi ve oylama nasıl yapılabilir. Şimdi bu oylamanın neticesinde alınan referandum kararı, bir de halkın açıkça oylamasına sunulmak için yapılmıştır. 

343 milletvekilinin oyu ile referandum yapılsın, anayasanın 18 maddelik değişikliği ve başkanlık sistemi halkın onayına sunulsun.

Sandık ortaya konulsun denmesi gerçekten bir demokrasi ve bir özgürlük değil midir? Bütün bunları halkın Evet demesine rağmen, bir kısım küçük azınlığın, büyük çoğunluğun üzerine çıkarak, Hayır bu yanlıştır demesi neye binaendir. Niçin halkın oylamasının önüne geçilmek istenmektedir ve bundan korkulmaktadır.

Eğer demokrasi gerçekten sandıktan çıkacak oyların vermiş olduğu netice ise, işte sandık da ortaya konulacak. 

Maddelerin üzerinde ayrı ayrı tartışmaya artık gerek kalmamıştır, bu tartışma dönemi bitmiştir.

Meclisin komisyonlarında ve en son yapılan iki turlu oylamada, referanduma gidilmesi, meclisin oylaması ile yapılmıştır ve onaylanmıştır. Şimdi bu onaylanan kararın uygulanması zamanı 16 Nisan’dır, bunu engellemeye kimin hakkı var.

Otorite ve iktidarı belirleyecek olan, halkın sandıktan çıkacak oylarıdır. Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ile birlikte, Türkiye’nin davul birinin elinde, tokmak birinin elinde olarak yönetilmesi, koalisyonlarla ve çok kısa ömürlü hükümetlerden kurtulmuş olması, Türkiye›ye güç kazandırılmış ve uluslararası masada söz sahibi olacağı konumuna getirilmiş olması oylanacaktır.

Zayıf hükümetler ve koalisyonlar döneminde, Türkiye’de bir çivi çakan dahi olmamıştır. Ondan önceki üç ihtilal döneminin askeri diktatörleri de, Türkiye›yi yaptıkları her bir darbe ile 15-20 yıl geri götürmüşlerdir. Bu dönemdeki zalim ve gaddar yönetimler, Türkiye’yi mahvetmiştir ve dünyada hiçbir yabancı devletin gelip yatırım yapmadığı, 70 sente muhtaç olduğumuz, dönemleri yaşatmıştır.

Şimdi bu ülkemize yapılan, en acımasız saldırılara ve engellemelere rağmen, Türkiye sadece istikrar ve güvenilir bir ortamı sağlayabildiği için, dünyanın dört bir tarafından 40 milyonun üzerinde turist, Türkiye›ye akın etmektedir. Belki de yüzyılda yapılamamış olan uluslararası konsorsiyumlar ve Türkiye’nin ortaklığıyla, dünya çapındaki projeler gerçekleştirilmiştir.

Eğer bu istikrar ve sükunet daha da geliştirilebilir ise, Türkiye beş sene içerisinde İtalya›yı ve Fransa›yı ekonomik yönden geçecektir. Bu sakin ve barışçıl bir ortam içerisinde, büyük ilim adamları, sanatkarlar ve büyük şaheserler ortaya çıkacak, Türkiye her sahada kilit bir ülke konumuna gelecektir. 

Fetö’nün devlet ile milleti karşı karşıya getirmesi olmasaydı, beyinlerini narkozlayıp, insanlarımızı perişan etmeseydi, gerçekten kazandığımız bu kıymetli insanları zombi haline döndürmeseydi, olabilecekleri bir düşünün.

Her birisi 40 yılda yetişen ve milyonlarca lira masrafla Türkiye›ye mal olan profesörler, emniyet müdürleri, valiler, kaymakamlar, her birisi Fetö’nün zehirlemesi ile büyük kayıplar olarak ülkemize zarar verdi. Bu PKK ve DAEŞ’in verdiği maddi zarardan daha büyük bir kayıptır.

Bu sarsıntı dönemi geçtiği zaman, inşallah Türkiye yaralarını saracak ve dünyaya örnek nesiller, örnek şaheserler ve ilim adamlarını yeniden sunabilecektir.

Peygamber Efendimizin ilk adım olarak, Mekke’deki 13 yıllık çekirdek kadroyu meydana getirirken, 100 kişiden az insanın imanına ve hidayetine vesile olmasına mukabil, ikinci adım olan Medine’ye hicretinden sonra Medine’de sakin ve 

Huzurlu site devleti içerisinde çok büyük bir gelişme ve irşat tebliğ yapılarak, Medine site Devleti kurulabilmiştir.

Üçüncü merhale ise; belki de İslam’ın Medine’nin dışında da, diğer kabileleri, aşiretleri ve Devletleri İslam’a davet ve ikna edebilmesi ise, Hudeybiye anlaşması yapılarak, 10 yıllık kazanılan bir istikrar döneminde vuku bulmuştur.

10 yıllık savaş yapmama anlaşması, belki de İslam’ın Mekke dönemindeki bütün çilelerine, Medine’deki Efendimizin bütün çalışmalarına göre İslam’ın yayılması açısından, çok daha fazla büyük bir başarı elde edilmesine vesile olmuştur. Bu huzur ve sükunet ortamında, İslam bütün Arap yarımadasının tamamına, hatta dışına yayılarak, fevkalade başarılar elde edilmiştir.

 Bugün de Türkiye’nin bütün bu istikrarlı devlet yönetimi ve inşallah gelişecek olan turizm faaliyetleri de, karanlık tablo çizenlerin Türkiye›yi karanlık gösterenlerin oyunlarını bozacak, Türkiye’nin gelişmesini ve Türk insanının yüksek ahlak sahibi, sıcakkanlı ve misafirperverliğini, bir huzur ve istikrar ülkesi olduğunu bütün dünyaya göstermiş olacaktır.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23