• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nurettin Veren
Nurettin Veren
TÜM YAZILARI

FETÖ’nün İngiltere yapılanması ve İmam İsa Saraç

11 Temmuz 2018


Nurettin Veren İletişim: [email protected]

FETÖ’nün sadakatine göre, kademe kademe yükseltip, en son 300 civarında dünyayı gezen 170 ülkeyi dolaşan, (gezen ağabeyler ismi ile) örgütü yöneten FETO’nun talimatlarını ileten, teşkilat yapılanmasında not tutarak ve oradan aldığı talimatları, en son 18 ülkede yapılan toplantılarla, civar ülkelerdeki imamlarını bir araya getirip, bölgesel toplantılarda FETO’nun talimatlarını ve stratejilerini anlatan yeni toplantılar yaptılar. 24 Haziran’daki duruma göre yeni tedbirleri ve usulleri, belirlediler.

FETÖ’nün daha önceki yıllarda tedbir adına yapmış olduğu bir teşbih vardı, (HİZMET YAPMAK, NAMAZ GİBİ DÜŞÜNÜLÜR İSE, TEDBİR O İŞİN ABDESTİDİR) derdi. Darbeden sonra 2 yıldır örgüte değişik tarihler vererek, güya Peygamber Efendimizi gördüklerini anlatan yalan rüyalarla motive etmeye çalışıp, en sonunda verdiği 24 Haziran Ak Parti hükümetinin ve Tayyip Erdoğan’ın yenileceğini, yıkılacağını ve Türkiye’ye tekrar geriye döneceğini, örgütün Türkiye’ye hakim olacağı  vaadinde bulunan FETO’nun en son verdiği tarih de tutmadı. Bunun üzerine dünya çapında dağılmış olan hayalet yapının meczup imamları, Pensilvanya’da 33 kişilik bir baş yüceler toplantısı düzenlediler. Tayyip Erdoğan’ın güçlenmesi ve AK Parti’nin yoluna devam ediyor olması, onları bir hayli korkuttu ve ürküttü.

FETÖ’ye olan bağlılık ve güveni örgüt içinde ve örgüt dışında beraber hareket ettikleri teşkilatlar üzerinde, ciddi bir güvensizlik hasıl etti. FETO hâlâ bu mağlubiyetlere ve tutarsızlıklara rağmen, yakın bir gelecekte olayların zafere döneceğini, çile çekenlerin ve dayananların büyük mükafatlara ulaşacaklarını, İslam tarihinden örnek verdiği hikayelerle imtihanlara dayanmak gerektiğini, bu büyük imtihanda kazananların da, en büyük mükafatlara nail olacağını sürekli anlatıp narkozlayarak, örgütü devam etme hususunda canlı tutmaya çalışıyor. 

En son 300’ün üzerinde ağırlaştırılmış müebbet hapisle 200 bin civarında FETÖ üyelerinin ceza almış ve görevinden uzaklaştırılmış olması, küçümsenecek bir mağlubiyet, telafisi kolay bir yara değildir. 

1990 yılından itibaren Sızıntı dergisinin İngilizce benzeri olan, Fauntain dergisi İngiltere’de çıkmaya başladı. İsa Saraç ilk 14 kişilik çekirdek kadroda bulunan isimdir. 2005 yılında kitaplarımda isimlerini verdiğim orijinal görev taksimi ve yemin metni içerisinde bulunan kişilerden birisidir. 1970 yılında yapılan bu görev taksimi listesi ve yemin metni 2014 yılında İzmir terörle mücadelede, kağıdının orijinalliğinin araştırılması ve FETÖ’ye ait bir belge olduğunun tespiti için Kriminal laboratuvara teslim edilecek şekilde, naylon torba içinde ve naylon eldiven ile tutularak muhafaza altına alındı. (Bu belgeler bir kanıt olabilir diye İzmir TEM’de muhafaza altına alınmıştı.)

İsa Saraç bu örgüt içerisindeki isimlerden en önemli ve yakalanması gereken kişidir. Fauntain dergisini kendisine ait olduğunu iddia ederek, ayrıca İngiltere’de kendine ait bir üniversite açma teşebbüsünde bulunmuştur.

İngiltere’de FETÖ 1990 yılında başlayıp, 1995 yılına kadar altyapı tamamlanmıştır. Aysal Aytaç, Milli Eğitimde Dış İlişkiler Müdürü olduğu dönemde, oğlu Önder Aytaç ve 40 kişilik bir ekibin İngiltere’de emniyet içerisinde, polis akademilerine öğretim üyesi olacak şekilde, 4 yıllık bir eğitim almak üzere gönderildi. Kurslarını başarıyla tamamlayanlar olduğu gibi tamamlayamayanlar için FETO Tansu Çiller’e bir yıl daha uzatılmasını kendisinden rica etti. Çünkü 4 yıl içerisinde kursunu başarıyla bitiremeyenler, normal polis teşkilatında öğretim üyesi olamadan geriye dönmeleri, ülkeye bir maliyet getirecek diye bu tolerans gösterildi ve bu grup polis akademilerinde kurucu akademisyenler olarak göreve başladı. İşte o tarihte polis okulları, polis kolejleri ve polis akademileri FETÖ’nün kontrolüne geçti. 

FETÖ Kuzey İngiltere’deki Türk vatandaşları ile irtibata geçerek, geniş bir taban oluşturdu. 1993’ten itibaren örgütün yapılanmasını kısa sürede tamamlamasına, hem de faaliyetlerini eğitimden dini hizmetlere, kültürden lobi çalışmalarına kadar geniş bir alana yayma imkanı buldular. 1998 yılında FETÖ’nün Amerika’ya kaçması ve 2000’lerde lobi faaliyetlerine hız vermiş olması, Vatikan ziyaretinden sonra örgüt kurumsal niteliğini, yurtdışında da kuvvetlendirmeye yöneldi. (GÜLEN 2007 YILINDA, ABD VATANDAŞLIĞINA GEÇTİ.)

11 Eylül saldırısından sonra ılımlı İslam’ın temsilcisi ve iyi Müslümanları temsil etmek gibi yeni bir misyonu kullanarak, diğer Radikal İslam’a ve İslam temsilci gruplara karşılık, alternatif ve yumuşak İslam görünümüyle dikkatleri üzerine çekip, kendilerini kullanılabilecek yeni bir akım olarak takdim ettiler. 

Türkiye’de de aynı taktiği kullanıp 28 Şubat’ın altyapısını oluşturdular. Başbakanlıkta cemaat ve kanaat önderlerine verilecek bir yemeğe dahi tahammülü olmayıp, 28 Şubat’ın gerekçesi olarak gören askerler ve vesayetçiler FETÖ örgütünü masum bir eğitim hizmeti olarak görüp, diğer İslami hizmetlere alternatif olarak kabul etti.

25 yıldır Türkiye’de hiçbir şekilde aleyhlerinde bir ses çıkmadan yürüyen FETÖ, yurtdışında bu itibarını Türkiye tarafından desteklendiğini anlatarak, konumunu güçlendirmiştir. 1990’dan itibaren 25 yıllık dış ülkelerde ve Türkiye’de de kök salma, itibar kazanma şeklinde dünya çapında STK’lar kurarak, Abant toplantıları, Diyalog Avrasya gibi platformlarla dünya çapında, Türkçe Olimpiyatları, sosyal hareketler, kültür şenlikleri gibi faaliyetlerle takdir kazanıp, FETO örgütlenmesinin ne olduğunu fark edemeden, oralarda da kök salmıştır.

17/25 ve 15 Temmuz’a kadar FETÖ’nün anlaşılması ve sezilmesi hem yurtdışında, hem Türkiye içerisinde maskelenmiş ve saklanmıştır. Esas niyetinin ne olduğu, ancak bu darbe hareketinde açık kanlı yüzüyle ortaya çıkmıştır. İngiltere, Almanya ve Hollanda’da Türkiye’den giden Türklerin çoğunluğu, FETÖ’nün yaşadığı ve hareket yapmak istediği ülkelerde, taraftar ve sempatizan bulmada hiç zorluk çekmeden tabanı oluşturmuştur.

İngiltere’de 10 yıllık süre içinde (1999-2009) 465 etkinlik gerçekleştirmiş, siyasetçi akademisyen ve işadamlarına yönelik 3.600 lobicilik faaliyeti yürütmüş, topluluğun tüm etkinliklerine 41.600 kişi katılmıştır. 

2015 yılında İngiltere’de önemli devlet kurumlarına mektup göndererek, bu konuya dikkat çekmiştir. Bu konuda en önemli İmam, şu anda Prof. İhsan Yılmaz’dır.

FETO’nun İngiltere’deki faaliyetlerinde kullandığı aktif elemanlar, Türkiye’den Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK gibi kuruluşların, burs mekanizmalarını suiistimal ederek, İngiltere’deki üniversitelere okumaya gönderilen FETÖ mensubu öğrencilerin, örgüt ağına entegre edilmesi ile oluşmuştur. 

Diğer taraftan lisans ve lisansüstü eğitim için kendi imkanları ile İngiltere’ye giden öğrenciler arasında, uzun vadeli amaçlar doğrultusunda kullanılabilecek kişiler seçilerek, yetenek ve eğitimlerine göre örgüte ait bir kuruluşa kanalize edilmiştir. Diğer eleman edinme yöntemi ise, uzun süredir İngiltere’de yaşayan ve vatandaşlık alan kişilerin çocukları üzerinden şekillendirilmeye devam etmektedir. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23