• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nurettin Veren
Nurettin Veren
TÜM YAZILARI

FETÖ yapılanmasının ilk yurtdışı gizli kalmış elemanları

03 Mayıs 2018


Nurettin Veren İletişim: [email protected]

Fetullah Gülen’in şifreleri isimli 1. Kitabımdan, yurtdışı örgütlenmenin nasıl başladığını anlatarak devam ediyorum. FETÖ’nün 1966’dan itibaren 1990’a kadar, Türkiye’deki bütün kamu kurumlarında, üniversitelerde, bakanlıklarda, askeriye içerisinde adım adım yapılanmasını tamamladıktan sonra, Ali Kırca’nın ve Reha Muhtar’ın programlarında, gösterdiği videolarda askeriyeyi, mülkiyeyi, Emniyeti, yargıyı ele geçirin talimatıyla, yapılanmayı %80 itibariyle tamamlamıştı. 

Örgüt artık Türkiye içerisinde Başbakan, Cumhurbaşkanı ve muhalefet Başkanlarına kadar kabul görmüş, Özal, Tansu Çiller,  Demirel dahi açık destek verecek şekilde FETÖ’nün hipnozuna kendini kaptırmıştı. Ecevit, Hikmet Çetin, Cindoruk dahi FETO’ya saygıda kusur göstermeyecek şekilde konvoyuna katılmışlardı. Belki de bu kadar güçlü bir örgütün oy potansiyelini kullanabilecekleri hesabı ile FETÖ’nün ağına bir şekilde düşmüş oldular.

1990 yılında demir perdenin yıkılması, yani Rusya’nın çökmesi ile FETO, ABD’den belki de aldığı gizli bir talimatla, örgüt mensuplarını esnafla birlikte kurulan paravan şirket görüntüsü altında Orta Asya ülkelerine gidip, buraları yıllardır hasretini çektiğimiz Ata yurtlarımızdır. İş hayatını öne çıkararak, perde arkasından da okullar, yurtlar açın, devlet yetkilileri ile temasa geçin diye talimatlar verdi. Çocukları ailelerinden tam koparabilmek için yatılı olma mecburiyeti vardı. Öğretim dili de, İngilizce idi.

1993 yılında rahmetli Özal’ın vefatından önce yapmış olduğu 11 günlük son seyahatinde 5 ülke dolaşıldı. Bu seyahate Türkiye›deki bütün gazete temsilcileri ve en büyük holdinglerin yetkilileri katılmıştı ve 250 kişilik bir uçakla resmi seyahate gidilmişti. Kazakistan’dan başlayıp geriye doğru Özbekistan’a, Türkmenistan›a, Azerbaycan’a ve Gürcistan’a yol alındı ve Türkiye’ye dönüldü. Gittiğimiz bu ülkelerde, Türkiye’ye ve Özal’a gösterilen ilgi ve alaka olağanüstüydü. Yılların hasreti ile Türkiye’ye bütün kapılar açılmıştı. En dikkat çekici olanlardan birisi de, Özbekistan’da İslam Kerimov’un yapmış olduğu büyük bir karşılama ile Özal›a fevkalade bir ilgi alaka gösterildi. Açılmış olan Türk okullarına birlikte ziyaret gidildi.

Buhara Mescidine, Ali Şir Nevai parkına ve Ulubey rasathanesine ziyaretler yapıldı. İş formları düzenlendi. Nihat Gökyiğit’in başkanlığında DEİK üyeleri orada yapacakları yatırımlarla ilgili konuşmaları ve planları takdim ettiler. 

Önemli bir takdim konuşması da, Özal tarafından Türkiye ile Özbekistan eğitim ve kültür işbirliği hususunda, tavsiyeleri oldu. Özbekistan Devleti’nin bu Karadeniz İşbirliği ve Türkçe Konuşan Devletler Birliği teklifi, çok ciddi alaka gördü. Kerimov, Özal tarafından yapılan bu teklifi, devlet tarafından yapılacak olan bir proje olduğunu zannetti ve dedi ki, 8000 okulun tamamını yeniden dizayn edip, Türkiye›deki milli eğitim düzeyinde bir model ve burada organize edebiliriz

Bu arada Cumhurbaşkanımız Özal bu teklifi bana, bu işi sen Gülen’e söyle, Türkiye’de açtığınız diğer okullar gibi, burada da okullar açın dedi. Özbekistan bu okulların Cumhurbaşkanı tarafından teklif edilmesi ile Türkiye devletinin yapacağını zannediyordu. Fakat FETO bu fırsatı değerlendirdi ve orada acilen okullar açılmasını, yurtlar yapılmasını ve hatta bu okulların, yurtların yerlerinin Özbek hükümeti tarafından verilmesi teklifini, Özbekistan’a iletmemi söyledi. 

Maalesef bu fırsatı Türkiye Cumhuriyeti Devleti yerine, FETÖ ele geçirmiş oldu. 1993 yılından itibaren Özbekistan’da açılan okullar, üniversiteler ve diğer yurtlar itibarıyla 25 yıla yakın, FETO’nun eğitim sistemi orada bütün üst düzey yönetim yetkisinde olanların pek çoğu bu okullardan mezun olmuştur. 

Bugün üzülerek görüyoruz ki; darbe ile indirilmeye çalışılan İslam Kerimov’un dirayetiyle bastırılan pek çok FETÖ elemanı, 2000 yılında fark edilerek, FETÖ kurumlarına kapatma ve tutuklama cezaları verilmiştir. 11 kişi tutuklanmış, 3 kişi 6 ile 8 yıl arası hapse çaptırılmıştır.

Bugün pek çok FETÖ elemanı, Özbek Cumhuriyeti›nin en üst düzey yöneticileri durumuna gelebilmiştir. Aradan geçen bu 25 yıllık süreç içerisinde, örgütün sadece ismi ve yöneticileri değişmiştir. 

Bugünkü Özbekistan’la, o günkü Özbekistan çok ciddi farklılık gösteriyor. FETÖ bütün yapılanması ve gücü ile Özbekistan›da tam teşkilat çalışmaktadır. Kardeş ve dost Özbekistan’ın bu konuda ciddi uyarılarak, bu işin Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılmadığını, FETÖ’nün bütün dünya ülkelerini ABD’nin desteği ile ele geçirme projesi olduğunu, iyice anlatmak gerekir. 

Bugün açılan yüzlerce okul ve üniversitenin ilk imamı Naci Tosun ve şu anda Türkiye’de tutuklu bulunan Aydın Koyuncu da, onun yardımcısı ve okullardan sorumluydu. Sait Sürmeli Aksoy ve Erkam Tufan Aytav, Kırgızistan ile Özbekistan arasında gazete temsilcisi ve pek çok irtibatın sorumluları idi. Özbekistan’ın altyapısını hazırladılar ve şu anda Özbekistan bütün kurum ve imkanları ile Türkiye›deki FETÖ yapılanması gibi yapılanmış durumdadır. Gürcistan da açılan ilk Karadeniz Uluslararası üniversitesinin ilk rektörü de, Eski Bakan Sabri Tekir ve bütün öğretim kadroları FETO tarafından tayin edildi. 

Özbekistan’ın ciddi bir şekilde bundan haberdar edilmesi ve kendi bünyesinde, FETÖ’nün devlete karşı yapabileceği bir darbe hareketine karşı, iç temizliğini yapmasının, gerekliliği anlatılmalıdır.

Bu okullardan mezun olanların hepsinin ciddi takipleri yapılması ve şu anda devlet kurumları içerisinde ne görevlerde olduğunun iyice araştırılması gerekir. Türkiye’de yapılan FETÖ darbesinin ve FETÖ’nün sinsi çalışma metotları, ciddi bir şekilde Cumhurbaşkanımız tarafından anlatılmalıdır. 

Kırgızistan ve Gürcistan’daki ABD’nin planladığı darbenin hatırlatılmasının, gerekli olduğunu düşünüyorum.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23