• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nurettin Veren
Nurettin Veren
TÜM YAZILARI

En büyük savaş, insan yetiştirme savaşıdır

18 Mayıs 2017
A


Nurettin Veren İletişim: [email protected]

Örnekleri izleyenler, iz bırakır, örnekleri örnek alanlar örnek olabilirler, örnekleri olmayan toplumlar örnek insan yetiştiremezler. 

Kur’an-ı Kerim’de, Peygamber Efendimizi de (SAV) örnek alma hususunda, Hud suresinin sonunda, şöyle emredilmektedir: Geçmiş peygamberlerin kıssalarından, vereceğimiz örneklerin her türlüsünü, sana kıssa olarak anlatıyoruz. Demek ki; insanın kalbinde imanın oturaklaşması ve güzelliklerin yerleşmesi, örnek insanların, örnek hallerini bilmeleri ve fark etmeleri ile mümkündür.

Mutlak örnekler peygamberlerdir. Onlar Allah tarafından edep kazandırılarak gönderilmiş ve eğitilmiş, açığı olmayan, ahlakta zirve olan kimselerdir. Mutlak olan örnek Peygamberler hakkında bilgi açısından, en sağlam müracaat kaynağımız Kur’an-ı Kerim ile, hadis-i şeriflerdir.

Hz. Muhammed (AS) hem Müslümanlar, hem de bütün insanlık için büyük bir nimettir. Kur’an-ı Kerim’de geçen bütün peygamberler, bizim için örnek insanlardır. Hayatları da, en güzel, ibret verici hikâyeler ile örneklerle doludur. Örnek insanların, hem halleri hem sözleri öğüttür.

Nasihatçisi olmayan ve nasihati sevmeyen kişinin kalbinde hayır yoktur.

Dava adamı ve gönül insanı yetiştiren Müslümanlar, asla düşmanlarına mağlup olmazlar. Müslümanlar sadece aralarındaki ihtilaflara mağlup olurlar. 

Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan, ister çan dinlet,

İtiraz etmiyorsa sürü gibi bir millet,

Müstehaktır ona, her türlü zillet. (Ömer Hayyam’a ait güzel dörtlük.)

Üstad Necip Fazıl gençlere “Aya giden, yıldıza giden, milletlere imrenen Türk gençliği, 20 yaşındaki Fatih’in ahlak fezasından, düştüğünüz, bugünkü çöplüğe bir bakın ve utanın” der.

İslam dışında hiçbir hak ve hakikat kaynağı yoktur, İslam davasında, kimse kendi için yaşamaz. Herkes hak, adalet, insanlık ve kardeşlik için yaşar. Menfaati öldürmenin en kolay yolu budur. Okşayan elin kıymetini bilmeyenler, tekmeleyen ayağı öperler.

Namaz dinin direği, cihat ise zirvesidir; Biz siyaset değil, cihat yapıyoruz. Bir ülkenin en büyük gücü; tankı, topu, parası değil, imanlı ve inançlı evlatlarıdır. Rahmetli Erbakan Hocamızın bu söylemlerine de, her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Rusya ve Japonya savaşının meşhur komutanlarından Amiral Togo, kanlı savaş sonrası ülkesine döndüğünde, bir kahramana yakışır şekilde karşılanır. Tüm ülke yönetiminin katıldığı karşılama sonrasında, Amiral Togo’nun şerefine verilen yemek programının ardından, Başbakan ayağa kalkar ve “Sizin bu ülke için yapmış olduğunuz kahramanlıkları, savaş meydanlarındaki emeğinizi, bu topraklarda yaşayan hiç kimse unutmayacaktır, millet olarak size çok şey borçluyuz. Bu fedakârlıkların karşılığını size ödememiz mümkün değil, isterseniz emekli olup aileniz ve sevdiklerinizle birlikte zamanınızı değerlendirirsiniz, ya da valilik, bakanlık gibi bir mevkide, talip olacağınız bir görevi size açmaya hazırız” der.

Başbakanın konuşması bitince, herkes Amiral Togo’ya yönelmiş ve ne diyeceğini merakla beklemektedir. Oturduğu yerden ayağa kalkan Amiral, misafirleri selamladıktan sonra, ağır ağır konuşmaya başlar:

“Sayın Başbakanım, bana karşı göstermiş olduğunuz sevgi ve saygı için hepinize teşekkür ediyorum. Evet, çok yoğun ve yorucu savaş meydanlarında, askerlerim ile beraber büyük zaferler elde etmiş olmanın, mutluluğunu ben de yaşıyorum.

Bana layık gördüğünüz üstün mevkiler için, hepinize teşekkür ediyorum. Ancak ben bu tekliflerin hiç birisine talip olmayacağım. O kanlı savaş meydanlarında fark ettiğim bir gerçek var. Hiçbir savaş, insan yetiştirme savaşından, daha önemli değildir. Meydanlardaki savaşları kazanmak isteyen milletler, önce insan yetiştirme savaşını kazanmak zorundadır, en büyük savaş, insan yetiştirme savaşıdır.

İnsan yetiştirme savaşının komutanları, öğretmenlerdir. Bana bir ödül vermek istiyorsanız, beni ülkenin herhangi bir köşesinde, herhangi bir okulda öğretmen olarak görevlendirin, ömrümün kalan yıllarını o şekilde geçirmek, benim sizden tek isteğim olacaktır.”

İşte bu ibret verici hikâye, gerçekten dünyanın her tarafında ve her millet için geçerliliğini koruyan bir misaldir. Bugün bizim de en çok ihtiyacımız olan ve en çok eksiğimiz olan bir konudur. En kısa zamanda, idealist, vatanperver, dindar, milliyetçi ve bütün insanlığı kucaklayacak, dünyaya gerçek medeniyeti ve adaleti öğretebilecek, üstün ahlak ve meziyet sahibi insanlar yetiştirerek dünyaya yön verilebilir.

Cuma günü saat 20.45’te Akit TV’de Perde Arkası programında görüşmek dileğiyle. 

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23