• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Muhammed Şevket Gökşan
Muhammed Şevket Gökşan
TÜM YAZILARI

Genç(ler İçin) Ne Yapmalı?

08 Nisan 2021
A


Muhammed Şevket Gökşan İletişim:

Genç(ler İçin) Ne Yapmalı?

İçinde yaşamakla yazgılı olduğumuz, adına hız ve haz çağı denilen modern çağda, hayat o denli hızlı ve zaman o denli bereketsizleşti ki, insanların hayatı ve olayları takip edip yakalaması nerdeyse olanaksız. Bu yaşam kargaşası içinde maalesef birçok şey farkında olarak veya olmadan, bir şekilde oldu-bittiye gelirken,emek,imkân ve değerler zayi olmakta.

Bu zayi olanların içinde, belki de en önemli olanı,ihmal edilmiş gençler ve gençliğimiz olsa gerek. Hayatın olanca debdebeleri içinde gözlerini hayata açan yeni nesillerimiz, adına gelecek/istikbal dedikleri bir meçhul hayal uğruna,adeta yarış atları gibi, son sürat koşmakta. En nihayetinde uğruna ömürlerini tükettikleri, bu istikbaldenen meçhul hayali üç kelime ile özetlemek mümkün: Masa (kariyer), Kasa (para), Nisa (kadın). Hedef olarak konanmezkûr üçlü insan hayatında neye tekabül etmekte diye sorguladığımızda, yaşam mücadelesinde bunların arzulanan mutluluk ve huzuru temin etmekten uzak oldukları da bir vakıa olarak karşımıza gelmektedir.

Zira mutluluk ve huzurun kaynağı, insanın bedeni değil ruhudur. Alem-i halktan olan bedenin topraktan var edildiği hakikatine binaen, topraktan olan meyve, sebze vb. yiyecek ve içeceklerle mutlu ve huzurlu olurken, alem-i emirden olan ruhun mutlu olması için, öncelikle insanın varlığını ve varlık mücadelesini anlamlı kılacak bir manaya/ideale ihtiyacı vardır. Hakikat bu iken, insan aradığı bu mutluluk ve huzuru bedenine hitap eden bu mezkûr 3 şeyde arayınca mutluluk ve huzuru yanlış yerde aramış olur. Nalburdan yiyecek, markettende inşaat malzemesi temin etmek nasıl olanaksız ise, bu yolla da insanın aradığı mutluluk ve huzuru bulması olanaksızdır. Ayrıca İnsanların gelecek/istikbal diye gördükleri Masa, Kasa ve Nisa üçlüsü kalıcı ve süreklilik arz etmediği içinde, insanın varlık ve mücadelesini anlamlandıran hakikat olmaktan çok uzaktır.

Birde kendi olamamış, varlığına ve yaşamına dair bunları anlamlandıracak bir manaya kavuşamamış nesillere ‘hedefe götüren her yol mubahtır’[1] sözü hayatın slogan ve parolası haline getirildiğinde, süreç içerisinde birçok hata/yanlış ve yanılgılara, en nihayetinde de telafisi zor boşluklara düşmekte. BugünküModern insan aile, sosyal hayat ve eğitim sistemi üçgeninde kendi olamadığı için, kalabalıkların içinde kendinden uzak,yalnız, mutsuz bir yaşam sürdürmeye mahkûm olmuştur.

Özellikle toplumun kalbi olan gençlikte bu durum,eğlence, futbol ve benzeri şeylerle enerjilerini zayi ettirmekte. Kendi olamamış dedik, şimdi onu biraz açalım: Kendi olamamış, zira kendini aramadan bulması, kendini bulmadan olması olanağı söz konusu değildir.Bir şekilde yolunu, izini, modelini kaybeden insanlar/gençlik, bilişim çağı denilen günün bilgi kaynaklarının doğurduğu kargaşanın da etkisi ile nerede, ne zaman, ne yapacağını bilmez bir vaziyette bir oraya bir buraya savrulmaktadırlar.

Bir kardeşimizden gelen neye, nerden, nasıl başlamalıyım sorusunu merkeze alarak kendini arama, bulma ve kendi olma sürecinde takip edilmesininfaydalı olacağını düşündüğüm bazı hususları maddeler halinde arz edeyim:

Sağlıklı Bir Çevre

Kötü yaşanmışlıkları geride bırakıp yeni ve temiz bir sayfa için, öncelikle kişinin salih dost ve arkadaşlıklar kuracağı bir çevre edinmesi öncelemelidir. Efendimiz (s.a.v.) “Kişi dostunun dini üzeredir.” (Ebu Davud,Tirmizi, Ahmet) buyurmaktadır. Ehlullahtan birine gelen bir genç “Efendim ömrümün sonuna dek fayda verecek bir nasihat buyururmusunuz?’ dediğinde, Allah dostu ona “Evladım,salihlerle beraber ol!” buyurur. Delikanlı “Neden doğrudansalihlerden ol demedinizde,salihlerle ol dediniz, anlayamadım?” deyince Allah dostu “Sen salihlerden olursan, bir mum yakmış olursun. Yaktığın bu mum bir gün sönerse, ki muhtemeldir, insan beşerdir şaşabilir, o zaman karanlıklarda kalırsın. Ama salihlerin her birinin birer mum olduğunu düşün, eğer biri sönerse diğerinin aydınlığı ile aydınlanırsın.” der.

Ayrıca unutmamak lazım ki, iyi dostlar attardükkânı gibidir.Kişi kokuyu üzerine sürmese bile bir müddet orada konakladı mı, o güzel kokular üzerine siner. Kötü dostlar ise ahır gibidirler. Hiç üzerine bir şey bulaşmasa bile bir müddet içinde kaldınmı o kötü kokular yine üzerine siner. 

Bir Rehber/Kılavuz Edinmeli

Mutlaka yürüdüğü yolda bilgi, birikim ve tecrübesindenistifade edeceği birini rehber edinmeli. Yaşadığımız bilişim çağında, ortalıktaki bilgi ve model kargaşası içinde, yol kesen haramilere yem olmamak için, bu zorunludur. Yerine göre “Orada dur. Şunu yap, bundan uzak dur!” diyen bir tecrübeye olan ihtiyaç, hayat kadar hayati. 

Hayatını/Gününü Planlamalı 

Zira; hayat boşluk kabul etmez. Boşlukları şeytan ve şeytaniler doldurur. İmam Şafii’ye(r.a.)nispet edilen bir vecizede “Vakit nakittir, Zaman kılıç. Sen onu kesmezsen o seni keser!” buyrulur. Yani giden amortisi/telafisi olmayan ömürdür. Değerlendirilemedi, niteliklendirilemedi mi, telafisi mümkün değildir.

Ümmileşmeli 

Özellikle bilişim çağı dediğimiz bu çağda bir Müslüman açısından en tehlikeli durumlardan biride, adeta serseri mayın gibi (sosyal medya vb.) sağlıksız ortamlarda nesebi beli olmayan bilgilerdir. Öyle veya böyle TVve sosyal medya kültürünün hâkim olduğu bugünkü vasatta yetişen bizler, hak adına nâhak birçok yanlış ve meçhulü, doğru bilgi diye belleğimize almış bulunmaktayız. Dikkat edilirse kelime-i tevhid/şehadette de açıkça gösterildiği üzere, öncelikle deme yani reddetme, reddederek ümmileşme sürecine girmek şarttır. Bunun akabinde ancak sağlam, sahih bilgilerle arama, bulma ve olma sürecini gerçekleştirebiliriz.

Yani; bugüne dek öğrendiklerimizi, edindiklerimizi bir kenara bırakıp, kendine, hayata, inanca dair, yeniden yani sıfırdan, sağlam/sahih bilgi kaynakları (Ehl-i Sünnet birikimini ortaya koyan kaynaklar) ile yeni bir inşa sürecine girmeli. 

Bu yeni inşa sürecinde atılacak adımları şöyle özetlemek de mümkün:Ümmî, âlim, ârif, hekîm olma aşamaları.

Seviyesine Göre Düzenli Mutad Eğitim/Öğretim Planlaması Yapmalı 

Yani her şekilde okumak değil, bilakis olması gerektiği şekilde bir okuma sürecine girilmeli. Bu bağlamda; öncelikle akide, Ehl-i Sünnet çizgisi üzere, niye iman? Neye iman? Nasıl iman?,vb sorularını netleştirmeli. Akabinde; ilmihalini öğrenmeli, peşine Kur’an-ı Kerim’i ve manasını (doğru kaynaklardan) öğrenmeli, peşine İslam medeniyet fikrine dair lazım olan okumalar yapmalı.  

Kendini Bulmaya Dair Özel Birtakım Çalışmalar Yapmalı

Bunun için, Hira, Mekke, Medine üçgenini kendisine pusula yapmalı. Unutmamak lazımki Hira sürecinde seyr-ü sülüğü olmayanın, Mekke veMedine evrelerinde seyr-ü seferi olma olasılığı olmaz. Onun için kişinin kendini arama, bulma ve olma sürecinde bu manevi olan süreç ve serüvenlerde tecrübesi olan ulvî şahsiyetlerden istifade şarttır. Unutmamak lazım ki bu manevi olan bir süreçtir. Bu manevi süreçte kişi bir nevi hal eğitimi ile Allah’la(c.c.)olan ilişkisini nitelikli hale getirmeyi hedefler. Allah (c.c.) ile olan ilişkilerinin kalitesini arttırmada seçilen rehber ya işin yol, yön ve yöntemlerine vakıftır. Ki böyle olan biri için rehbere gerek yoktur. Veya vakıf değildir. Eğer değil ise o halde ehil olan bir zat ile yol alması kaçınılmazdır.

Hayatını “Hayat, İman ve Cihattır” Vecizesine Uygun Tanzim Etmeli

Bu bağlamda; öncelikle cemaat olma fıkhını öğrenip bir cemaat, dernek vb. yapının içinde olup, insanlara ve topluma yararlı olacak hayırlı çalışmaların içinde bulunmalı. Bu imanın hazzını almak ve hayatını anlamlandırmak için elzemdir. 

Selam ve dua ile…

 

[1] Bu söz, İtalyan Siyaset felsefecisi Machiavelli’yenisbet edilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa Murat

Allah razı olsun. Çok önemli tespitler. Yazılarınız devamını bekleriz İnşaAllah.

Şaban

Allah razı olsun. Kaleminize sağlık tamda sıkıntının merkezine dikkat çekmişsin. Politize etmeden çözüme yönelik yazılarınızın devamını bekleriz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23