• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Şimşek
Latif Şimşek
TÜM YAZILARI

Yenilenebilir enerjide büyük atılım Dünya nükleer santrallere dönüyor

26 Ocak 2024
A


Latif Şimşek İletişim: [email protected]

2024 Türkiye için yenilenebilir enerjide atılım yılı olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar bunun nedenini; “Yenilenebilir konusu Türkiye’nin enerjideki, dışa bağımlılığı düşürme açısından Türkiye’nin iklim ile ilgili hedeflerine ulaşması açısından çok büyük önem arz ediyor” diye açıklıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerini davet ettiği toplantıda bir araya geldik.

Türkiye iklim, güneş ve rüzgar açısından yenilenebilir enerji üretimi için çok elverişli şartlara sahip. Bakan Bayraktar da bunun farkında ve Türkiye’nin enerji açığının bu kalemler üzerinden azaltılabileceğini biliyor. Zira, sürekli ihracat rekorları kıran Türkiye’de denge enerji ithalatı nedeniyle bozuluyor.

Bakan Bayraktar, göreve geldiğinden bu yana özellikle yenilenebilir enerji konusuna yoğunlaşıyor. Ekibiyle birlikte sürekli yeni projeler ve yatırımlar peşinde. Hakkını teslim etmek gerekirse başarılı sonuçlar da alıyor.

Bunlardan biri de bakanlığın aldığı yeni kararla; sanayicilerin kullanımına sunmak üzere 7500 megavatlık yeni bir kapasite arzı. Bu ne anlama geliyor? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’dan dinleyelim:

“Bugün itibarıyla özellikle sanayicilerimizin kendi tüketimleri için kurmaları yönünde 7 bin 500 megavatlık yeni bir yenilenebilir kapasiteyi ilan ediyoruz ve bu kapasiteyi önümüzdeki süreçte belki ağırlıklı güneş, rüzgar ama yenilenebilir kaynaklarla sanayicilerimiz artık kullanabilecekler. Bu başvuruları da yapılabilecekler ve bu 7 bin 500 megavatı, 2024 yılı içerisinde biz onlara tahsis edeceğiz. Elbette bu kapasiteyi onlara tahsis ettiğimizde, onlardan beklentimiz bir an önce bu yatırımların gerçekleşmesi ve bu yatırımlarla beraber yeni kurulu güçlerin devreye girmesi”.

Mevcut kapasiteye ek 7 bin 500 megavatlık tahsisten, yerel sanayicilerin daha çok yararlanması için de bir takım tedbirler alınıyor.

Bakan Bayraktar, genç, dinamik ve enerji dolu. 

Türkiye’nin rüzgar enerjisinde 7 Ocak’ta kırdığı rekoru anlatırken de gözlerinin içi gülüyordu.

7 Ocak’ta Türkiye’nin toplam elektriğinin yüzde 28’i tek başına rüzgar enerjisinden elde edilmişti. .Bu bir rekordu. Bakan Bayraktar 2024 ve sonrasında Türkiye’nin dışa bağımlılıktan kurtulması için yenilenebilir enerjiyi daha çok devreye sokma peşinde. Bakanlık bunun için yurt içinde ve yurt dışında sürekli görüşmeler, toplantılar yapıyor. Bir yandan da yabancı yatırımcı çekmek için uğraşıyor.

Bu konuda Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan görüşmelerde de bir noktaya gelinmiş. Bakan Bayraktar yapılan spekülasyonların aksine, hem Türkiye hem de BAE’nin kazançlı olacağı projelere yoğunlaştıklarını, Türkiye için kazançlı bir noktaya gelindiğinde de imzaların atılacağını söyledi.

Gazetecilerin cevabını merak ettikleri sorular da vardı. Mesela yakın dönemde elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı?

Bakan Bey; “Hayır” dedi. “Elektriğe ve doğalgaza zam yapılması gündemde değil”.

Bir başka soru; Akkuyu Nükleer santralinin gelecekte bir tehlike arz edip etmeyeceğine ilişkindi. Cevap; “Akkuyu’nun yeri tesadüfen seçilmiş değil. Deprem ve diğer etkiler göz önüne alınarak yeri 1970’de bilim adamları tarafından belirlenmiş.Biz de gerekli tüm araştırmaları yaptık. Sıkıntı yok.”

Benim merak ettiğim konu; “Karadeniz ve Akdeniz’deki sondajlarda yeni bir müjdeli haber alıp almayacağımızdı?”.

Bakan Bayraktar, Karadeniz’de 2024 yılı içinde yeni kaynaklarla ilgili müjdeler gelebileceğini, Akdeniz’de ise çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu arada Bakan Bayraktar, Eti Maden işletmelerini, bor-karbür ve nadir toprak elementlerinin de değerlendirilmesi çerçevesinde, “Milli bir maden şirketi”ne dönüştürmek istediklerinin da altını özellikle çizdi.

Gabar’da şu an günlük yerli petrol üretimi 33 bin varil. Yıl sonu hedefi yüz bin varil. 2024 sonunda Türkiye’nin toplam petrol üretiminde 200 bin varili bulması hedefleniyor.

Son olarak Bakan Bayraktar’dan nükleer enerji ile ilgili aldığı bir bilgiyi aktarayım.

Sanıldığı gibi dünya nükleer enerjiden vazgeçmiyor. Bakan Bayraktar’ın katıldığı son uluslararası toplantıya sunulan raporlarda; Dünyadaki nükleer santrallerin üç katına çıkarılmasının gerekliliği üzerinde durulmuş.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

MUZAFFER

ELİNE SAĞLIK, SAYIN CUMHURBAŞKANIM RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE HÜKUMETINE TEŞEKKÜR EDİYORUM ALLAH CC RAZI OLSUN ÖMRÜNÜZ BEREKET VERSİN İNŞALLAH AMİN, MÜSLÜMAN ÇALIŞIYOR VATANINI SEVEN SEVDİĞİNİ BELLİ EDER, MÜSLÜMAN GORUMLU KAFİRLER MÜNAFIKLAR DA TATİL YAPARLAR BECERİKSİZ YALANCI SAHTEKAR LAR PROJE ADAMLARI c h p liler.....

Veli

Güneşden,rüzgardan enerĵi elde etmek isteyenlere kolay kolay lisans verilmiyor.Verilenler de saraya çok yakın değilse,para isteniyor.Bunları gündeme getirin.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23