• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Şimşek
Latif Şimşek
TÜM YAZILARI

İyi Parti’den altı istifa daha mı geliyor?

28 Kasım 2023
A


Latif Şimşek İletişim: [email protected]

 

İyi Parti’de kaynayan kazan, dışarda göründüğünden çok daha büyük.

Bahadır Erdem ve Durmuş Yılmaz’ın istifa gerekçeleri, Akşener’in seçim ittifakından çekilmesiydi. Adnan Beker  HDP işbirliğini “PKK işbirliği” olarak yorumlamış ve aslında daha 16 Mayıs’ta istifa işaretini vermişti. Ümit Dikbayır, ihraç edilmez ise kesin istifa edecek. İhraç edilirse, parti yönetimini mahkemeye verecek.

İyi Parti’de bunlardan başka altı milletvekilinin daha istifaya hazırlandığı konuşuluyor. Bu istifalar yerel seçimden önce gerçekleşecek ve Adnan Beker, Ümit Dikbayır dahil 8 milletvekili beraber hareket edecek.

Bir yandan FETÖ iddiaları, bir yandan parasal ilişkiler, öte yandan CHP ile dirsek temasında olanların seçim ittifakı için Akşener’e yaptıkları baskılar, Genel Başkanı dayanılmaz bir ruh haline sokuyor olmalı.

Akşener, geçen hafta, Ekrem İmamoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptı. Mansur Yavaş da Akşener’i ziyaret etti. Konuyu söylemeye gerek var mı? Yaklaşan mahalli seçimlerde Akşener’in, Ankara ve İstanbul’da aday çıkarmayarak kendilerini desteklemesini istediler. Peki Akşener ne cevap verdi? Akşener’in her iki belediye başkanına da: “Bundan sonra kimsenin kuyruğuna takılmayacağız. Kendi adaylarımızı çıkaracağız” dediğini öğrendim. Özellikle Mansur Yavaş’la yaptığı görüşme on dakika bile sürmemişti. Akşener, seçimlerde kendisine destek isteyen Yavaş’a oldukça soğuk davranmış. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kast ederek; “Siz o treni kaçırdınız” demiş. Yavaş’ınki bir anlamda Akşener-Özel görüşmesine altyapı hazırlama ziyareti. Bu soğukluk nedeniyle, Yavaş “bize müsaade” demiş ve ziyareti sonlandırmış.

İyi Parti’de Adnan Beker ve Ümit Dikbayır’dan sonra 6 milletvekilinin daha istifaya hazırlandığını da öğrendim. Durmuş Yılmaz ve Bahadır Erdem’in istifaları, Adnan Beker’inkinden farklı gerekçelere dayanıyor. Beker’in gerekçesi, henüz 16 Mayıs’ta kendini göstermişti: “HDP ve PKK’nın ittifakı seçimi kazanamaz” demişti. Bunun üzerine Akşener, Adnan Beker’e; “İttifaka zarar verdin açıklamanı düzelt” demiş. Beker; “Ben o sözleri söyledim. Öyle düşünüyorum. Düzeltecek bir şey yok” karşılığını vermiş. Aslında Beker’in istifa süreci o zaman yani iki seçim arasında başlamış.

İstifasından sonra ise, İyi Parti ve CHP el ele Adnan Beker’in Ak Parti’ye geçişinin önünü kesmek için olmadık oyunlara başvurdular. Beker’in oğlunun olmadığı bir konuyu, “Beker’in oğlu tecavüz etti” iftirasına dönüştürerek.

Peki Adnan Beker Ak Parti’ye geçer mi?

Adnan Beker, milliyetçi muhafazakar bir Anadolu çocuğu. İyi Parti’den istifasının asıl gerekçesi, seçim sürecinde, Millet İttifakı’nın HDP ile işbirliğini sindirememiş ve bunu 16 Mayıs’ta açıkça dile getirmiş olması. İkincisi, yakın arkadaşı olan Ümit Dikbayır’a yapılan iftiralar. Beker AK Parti’ye geçerse benim için sürpriz olmaz.

Ümit Dikbayır cephesine gelince.

Dikbayır muhtemelen, yarın İyi Parti tarafından ihraç edilecek. Dikbayır, ihraç gerekçelerini görmek istediği için şu ana kadar istifa etmedi.  Eğer zimmet, taciz gibi iddialarla ihraç ederlerse, Dikbayır soluğu mahkemede alacak ve başta Akşener olmak üzere bu kararı veren yöneticiler için suç duyurusunda bulunup dava açacak. İyi Parti’den ihraç kararı çıkmaz ise de Dikbayır hemen İyi Parti’den istifa edecek.

Kulislerde Ümit Dikbayır’ın İyi Parti ile ilgili iddialarının tamamının belgelere, bilgilere ve tanıklara dayandığı konuşuluyor. Neydi Dikbayır’ın iddiaları:

-Akşener’in oğlu Fatih Akşener, seçimlerden sonra kendi ekibine poşetler içinde 200’er bin TL para dağıttı.

-İyi Parti Mali İşler Başkanı, belediyelerden gelen paraları, Akşener’in özel kalem müdürü Esma Bekar’a ve kocasına verdi. Bu paralar ne kadardı ve nereye, kime gitti?

-Partiyi Akşener’in oğlu Fatih Akşener yönetiyor.

-Partinin kasasında 130 milyon lira vardı bu paralar nereye gitti?

-Milletvekillerinden 1 milyon ya da 500’er bin lira istendi. (Bu paralar verildiyse kayıt altına alındı mı?)

Bence Ümit Dikbayır’ın, İyi Parti’nin parasal ilişkileri konusunda bildiği çok şey var. Ama şimdilik konuşmuyor. Cin şişeden çıkınca ortalık çok karışacak.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Seracettin

Evvela hoşgeldin aziz kardesim Latif bey dinamit programını özledik. Ayrica halk parti iyi parti cok yükseklerde uçuyorlar. Dovme.elin kapısını,döverler demir kapını atalar demişlerdir. Bunlar öküz olduren ruzgalar, eski takvim yapraklarından yazarlardi.

MUZAFFER

ELİNE SAĞLIK ,ALLAH C.C TUZAKLARI BOZAR, İKİ GÜN LUK DÜNYADA FIRILDAK OLMAYA GEREK YOKTUR, KAFİRLERİN OYUNUNA GELMEYİN ARTIK, DİNİ İSLAM DÜŞMANLARI VATAN HAİNİ LERİ, MEYDAN DA,CİRİT ATIYOR,
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23