• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Şimşek
Latif Şimşek
TÜM YAZILARI

Ak Parti; Ankara, İstanbul, İzmir’i kazanıyor ama nasıl?

02 Şubat 2024
A


Latif Şimşek İletişim: [email protected]

İzmir’den başlayalım.

Aldığım hava “İzmirliler ilk kez bu kadar kararlı. Artık hizmet istiyorlar” şeklinde.

Bu ne anlama geliyor: “Sırf CHP’li diye ortaya konulan cekete, terliğe oy vermeyeceğiz”.

Başka anlamı: Ak Parti adayı Hamza Dağ’ın seçilme şansı yüksek. İzmir’in ilçelerinde de durum aynı. 

Atatürk, cumhuriyet, laiklik istismarı ile oy vermekten yorulmuşlar. Konser belediyeciliğinden bıkmışlar. Hizmet istiyorlar. 

DEM Parti, İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir’de de aday çıkarıyor. Sırrı Süreyya Önder’in İzmir adayı olacağını herkes duydu zaten. İyi Parti daha önce açıkladı adayını. Altılı masada kim varsa İzmir’den adayını hazırladı. 

CHP, İzmir’de de yapayalnız.

Üstelik CHP adayı Cemil Tugay’ın Karşıyaka’daki başkanlık sicili de kabarık. İsmi açıklanmadan hemen önce Özgür Özel’in ricasını kırmayarak danışmanı Cenk Erdöl’ü Kent A.Ş’ye Genel Müdür atadı.

Belediye çalışanlarının maaşını taksitle verdi.

Karşıyaka’daki bazı dosyaları Sayıştay mercek altına almış. Karşıyaka Belediyesinin 75 aracı ödenmeyen SSK borçları nedeniyle haczedilmiş. Belediye araçlarının tamir edilmeden edilmiş gibi gösterildiği iddiaları da var. Araştırılması gerekiyor.

Hamza Dağ, genç, çalışkan hırslı bir aday. Şimdiden elini sıkmadığı İzmirli kalmadı.

İzmir’in yirmi yılda alamadığı hizmeti dört yılda yapar desek abartı olmaz. Kendini göstermek, farkını ortaya koymak isteyecektir. Dağ’ın şansı her geçen gün artıyor. İzmir’de 22 yıl sonra bir ilkin gerçekleşmesi çok yakın.

ANKARA’DA TURGUT ALTINOK 

RÜZGÂRI ESİYOR

Cumhur İttifakı’nın Ankara adayı Turgut Altınok, cadde cadde, sokak sokak Ankara’yı dolaşmaya başladı. Gece yarılarına kadar ziyaretler yapıyor. 

2019 seçimlerinde Mansur Yavaş, İyi Parti ve HDP’nin getirdiği artı oylarla başkan seçildi.

Yavaş’ın aldığı oy: 1.662.183

Özhaseki’nin aldığı oy: 1.537.694

Fark: 124.489

DEM Parti Ankara’da aday çıkaracak ve Başkent’te yaklaşık 250 bin oyları var. Geçen seçimde bu oylar Mansur Yavaş’a gitti. Şimdi kendi adaylarına oy verecekler. İyi Parti CHP tabanında sevilen bir ismi Cengiz Topel Yıldırım’ı, Yavaş’ın karşısına koydu. Yavaş’a CHP’den giden oylarda düşüş kaçınılmaz. 

Turgut Altınok Ankara’da ipi göğüslemeye çok yakın. 

EKREM İMAMOĞLU’NUN 

UYKULARI KAÇIYOR

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da tüm umudunu DEM Parti ve İyi Parti’ye bağlamıştı.

Evdeki hesap çarşıya hiç uymadı. Akşener’le arası açıldı. Akşener İstanbul’a olası en güçlü ismi; Buğra Kavuncu’yu aday yaptı. DEM Parti el yükseltti, oylar İmamoğlu’na kaçmasın diye “Başak Demirtaş’la İstanbul” diyor. Bana gelen bilgiler CHP ile DEM Parti arasında iplerin tamamen koptuğu yönünde. Artık ilçe falan da istemiyorlar. Tüm Türkiye’de tek başlarına seçime katılarak DEM Parti’nin gücünü ölçme peşindeler.

İmamoğlu, ilk turda seçimi 43 bin oy farkla almıştı. İtiraz üzerine oyların sadece yüzde 10’u yeniden sayıldığında fark 10 bine düşmüştü. Tamamı sayılsa belki de kaybedecekti. Ama YSK saymayı durdurunca seçim ikinci tura kaldı. 

Altılı Masa ortaklarının her biri İstanbul’da da kendi adayını çıkardı.

İstanbul seçmeninin İmamoğlu’nu yeniden başkan yapması için hiçbir gerekçesi yok. Geride kalan dört yıl başarı hikâyesi bir yana, sel, yangın, balıkçı restoranı ve tatil öyküleriyle dolu. 2024’te reklam ve tanıtıma 2 milyar lira ayrılması belediye bütçesinin nasıl hovardaca sarf edildiğinin göstergesi. Eşe dosta dağılan ihaleleri İstanbullular ezbere biliyor.

Murat Kurum da Hamza Dağ gibi seçime odaklanmış, seçileceğine inanıyor. Temiz bir hikâyesi var. Bakanlık döneminde başarısı var. İmamoğlu gibi kibirli değil. İktidar partisinin güçlü bir adayı. Ekrem Bey’in yıpranmışlığına inat oyuna yeni giren bir oyuncunun enerjisine sahip. 

Satın alınan anketlere karşı, bütün denklemler İmamoğlu’nun kaybedeceğini gösteriyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Alim

Kısaca muhalefetin beceriksizliği sayesinde kazanacak yoksa ... ama CHP bu adaya karşı ilçede solla alakası olmayan ilçenin en zengin ve karanlık ismini aday çıkardı. CHP'li olarak sandığa gitmeme kararı aldım. Bu arada ön seçim filan da yapılmadı, tamamen CHP'li bir milletvekilinin dayatması sonucu.

KEMALİST

TABİ! TABİ! CHP, OY VERENLER RANT DÜZENİ İSTEMEDİĞİ İÇİN YADA RANTA KARIŞMIŞ OLAN CHP"Lİ VARSADA ,ERGEÇ TESPİT EDİLDİĞİNDE ÖRT BAS EDİLEMEYECEĞİ İÇİN ,KEMALİSTLERCE AFFEDİLEMEYECEĞİ İÇİN ,YILLARCA CHP OY VERMİŞLERDİR AYRICA: İZMİR "GAVUR" OLMAMAK ADINA BİRİLERİN SÖYLEMİYLE, CHP OY VERMİŞLERDİR .LATİF BEYE BU KONUDA KATILMAKTAYIZ...!KENDİSİNEDE TEŞEKKÜR EDERİZ DÜRÜSTLÜĞÜ ADINA...:)
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23