• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Papa ve Ermeniseverlerimiz

19 Nisan 2015
A


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Ermeniler 24 Nisan’da sözde soykırımın 100. yılını anacaklar.  Yıldönümüne günler kala herkes 1915 yılındaki tehcir olayları hakkında yorumlarda bulunuyor.  Konuşanlar içinde en dikkat çekeni şüphesiz ki Papa oldu. “Evin camdansa başkasının evini taşlama” derler ya, işte Papa da öyle bir hataya düşerek Vatikan’ın arka odalarını Matild Manukyan gibi işleten kardinallerin sorunlarıyla ilgileneceğine, başkalarının sorunları hakkında beyanda bulunuyor.  

Papa, Vatikan’da korumalık yapan İsviçrelilerin Papa’yı korumanın yanısıra,  yıllar boyunca rahipler, piskoposlar ve üst düzey kardinallerden gelen cinsel tekliflerle ilgili itiraflarını herhalde duymuştur.  Bir korumanın anlattıklarına bakalım; “ Bir gün gece yarısından sonra birisi beni cepten aradı. Telefonun öbür ucundaki bir kardinaldi ve odasına gelmemi istiyordu. Başka bir gün odamın kapısının önünde bir şişe viski ile etkili bir piskoposun kartını buldum. Başka bir zaman bir rahiple Roma’daki bir lokantada akşam yemeğine gittim. Garson önümüze ıspanak ve biftekli yemeği koyduktan sonra rahip; “Bu yemeğin tatlısı da sensin” dedi.

Bunun gibi daha bir çok korumanın evlenmesi yasa k olan kardinallerin tacizine uğradığı basında yer almıştı. Fakat Papa’nın Vatikan’daki fuhşiyatı durdurmaya yönelik bir çalışmasını hiç duymadık. Oysa gençliğinde Buenos Aires’te bar fedailiği bile yapmıştı. Barda ortalığı karıştıranları enseleyip dışarıya atan Papa Francis’in mezkur rahipleri kapının önüne koymak yerine Ermeni meselesi hakkında konuşması biraz tuhaf kaçıyor. Yoksa Ortodoks Ermenileri Katolik yapmak için şirinlik mi yapıyor?

Ya Avrupa Parlamentosuna ve Ruslara ne demeli? İki dünya savaşını başlatıp on milyonlarca insanın ölümüne neden olan ülkelerin soykırımdan bahsetmeye hakları var mı? Millet-i Sadıka diye bilinen Ermenileri devlet kurma bahanesiyle kışkırtmasalardı tehcir kanununa gerek olur muydu? Ermeniler, Ruslar, Fransızlar ve İngilizlerle işbirliği yapmasın diye sürgün edilmemişler miydi? 

Ve Ermeniler… Azeri topraklarının yüzde 16’sını işgal eden, Hocalı’da 600 Azeri’yi hunharca öldüren ve yüzbinlercesini yerlerinden eden bu milletin ikiyüzlülüğünü nereye koyacağız? Karabağ’dan sürdükleri veya öldürdükleri Azerilerin mağduriyetleri için tazminat öderler mi? Azeriler Avrupa parlamentosundan soykırım kararı geçirmek istese sessiz mi kalırlardı yoksa engel mi olurlardı?

Bu meselede en çok can acıtan ve insanı rahatsız eden grupsa içimizdeki Ermeni sevdalılarıdırlar.  Ermenistan’da 3 milyon Ermeni yaşıyor.  Bugün “Türkiye’de Ermeni soykırımı var mı?” diye bir referandum yapılsa bu ülkede 3 milyondan fazla kişi EVET cevabını verir. Ermenilerden özür dileyen HDP’nin ve marjinal sol grupların 3 milyonluk bir tabanı var. Bunlara bir de sırf AK Parti’den intikam almak için Ermeni soykırımını kabul etmeye razı olan Paralelcileri eklediniz mi sözde soykırımı tanıyanların sayısı gerçek Ermeni sayısını geçmiş olur.  Bir de sayıca az olup özgül ağırlığı büyük olan aydınlarımız var. Sırf birilerinin gözüne girmek için soykırımcı olan bu kişiler, Ermenici olmanın karşılığını da gayet güzel aldılar. Orhan Pamuk “Türkler 1,5 milyon Ermeni’yi öldürdü” dediği için Nobel ödülüyle taltif edilmedi mi? Kitapları bir çok dilde yayınlanıp da soykırımı tanımayan bir Türk var mı? 

Bu meselenin çözümü geçmişi unutup eskisi gibi barış içinde yaşamak ama görünen o ki öldürdükleri Müslümanları görmezden gelen eski komşuların düşmanlığı devam edecek. Ermenilerin durumu öldürülen babasını gömmeyip kinini canlı tutmak için camdan bir tabutun içine koyup salonun ortasına yerleştiren bir kişinin haline benziyor.  Bu toplum, bir Ermeni’nin tabiriyle, ölümlerin intikamını almak adına yaşamayı ihmal etmiş durumda.  Bu paranoyak ruh hali belli ki önümüzdeki 100 yılda da bizleri rahatsız edecek. 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23