Yaşamadan bilmez...

30 Haziran 2019 Pazar

Bakmayın, benim de yaşım bazı şeylere yetmedi. 

Ümraniye çöplüğü patladığında el kadar çocuktum.

Haliç’in kokusunu hatırlarım ama...

Haliç’i geçtim, İstanbul’un koyları bile kokardı eskiden; İstinye’si, Tarabya’sı...

Tankerlerle mahallelere su taşındığını da hatırlarım...

Bu ülkede sol, hiçbir zaman hizmet odaklı yönetim sergilememiştir. Hep ideolojiyi koymuştur ilk plana.

Bu belediye yönetirken de böyledir, ülke yönetirken de.

Birisi çıksın da sol partilerden birinin yaptığı bir hizmet, proje göstersin. Var mıdır?

Bildiğim kadarıyla İzmir 1989’dan beri sol partilerce yönetiliyor. Buyrun bakın haline. Her sene en az üç defa ya susuzluk, ya çöplerin toplanmaması ya da bir belediye iştirakinde grev haberi gelir.

İZBAN çalışanları geçen Aralık ayında greve gitti... Allah muhafaza, İETT çalışanlarının bir greve gittiğini düşünsenize.

2017’de üç gün su kesildi İzmir’de... Sözcü gazetesi bile “Susuz kalan İzmir isyanda” diye haber yaptı.

Düşünün ki İstanbul’da üç gün su kesiliyor...

2019 Türkiye’sinde, İzmir gibi bir ilde, belediye başkan adaylarının vaadi “Çöp dağlarını bitireceğiz” olabilir mi? Oldu...

Yaşı yetenlere garip gelmiyor bunlar... Yaşadılar, gördüler çünkü.

İstanbul’u en son bir sol parti yönetirken doğan çocuk, şu anda 25 yaşında... İstediğin kadar anlat, yaşamadan bilmez...

Ecevit döneminde; hem 17 Ağustos depreminde hem de 2001 krizinde bu millet böyle çaresiz hissetmese, “Meğer bizim kıymetimiz yokmuş” demese, AK Parti bu kadar seçimi kazanabilir miydi?

Dedim ya, bunları hatırlayanlar artık orta yaşlı... Gençler bunları yaşamadı... 

Maalesef, şimdi yaşayacaklar. 

Çünkü İstanbul, altyapısı büyütülmediği anda çökecek bir şehirdir. Yollarını, kanalizasyonlarını, toplu taşımasını, atık yönetimini olduğu halde bırakırsanız, geliştirmezseniz, bir sene içinde düğüm olur.

Ve maalesef, solun her zamanki önceliği hizmet değil de ideoloji olduğundan, hele hele “İsraf, rant” gibi söylemleri gereksiz yere çok fazla kullandıklarından, önümüzdeki dönem bu yapılamayacak gibi görünüyor.

Yaparsa soracaklar; “Hani israftı, rant dağıtmaktı, sen de yapıyorsun, niye?” diye...

Yapmazsa da İstanbul kilitlenecek...

“AK Parti gitsin de ne olursa olsun” diyen entel takımı, hizmetin götürülmemesine de gerek yok, hizmetler geliştirilmesin, iki güne “Kıymetini bilememişiz” der, merak etmeyin...

2023’e, 2024’e kim ölür, kim kalır bilmem. Ama bildiğim bir şey var ki, duymakla yaşamak aynı şey değildir.

İnşallah ben yanılırım...

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MisafirMisafir2 ay önce
  Bu tipler çok. Her türlü siyasi kusmuklarını fırsat buldukları her yerde kusarlar. Ama bu işleri Atatürk adını kullanarak yapmayı da ihmal etmezler. Emekliye sevk edilsin. Gitsin siyasetini nerede yapıyorsa yapsın. Bu tiplerin yıllardır yaptıkları pisliklerden gına geldi. Yaptıkları da yanına kar kalmasın.
 • AHMEDAHMED2 ay önce
  Kötü görülmeden iyi hiç bir zaman anlaşılmaz.Biz "beyaz"rengi" siyah" sayesinde kavrıyoruz.2000 yılı öncesi(1997 ler)bizim hayatımız, kuyruklarda geçti. Ülkede mutfaktüpü olmadığından yemek bile yapamıyorduk. Bunu 25 yaşındakilereanlatamazsınız. Bir musibet, bin nasihatten evladır.
 • delicidelici2 ay önce
  istanbulda anlattığınız gibi sorun olmaz çünki ak parti 25 senedir alt yapı üst yapı büyük çoğunlukla giderildi bunlar löp diye hazıra kondular ama nede olsa chp projeden belediyecilikten anlamaz yeni nesil görmesi gerek
 • HARUNHARUN2 ay önce
  Tabi adama iş yaptırmayacaksınız .iş yapmadı olacak millet perişan olacak.bundan mutlu olup müslüman geçineceksiniz.yeterki rantınız kesilmesin.yazıklar olsun sizin gibi müslümanlara
 • Şahin AlpayŞahin Alpay2 ay önce
  Sayın yazar İstanbul'u 25 yıl CHP yönetseydi bugün o saydığınız olumsuzlukların hiç biri kalmazdı ve üstelik İstanbul'a ihanet de edilmemiş olurdu inanın.
 • zeynepzeynep2 ay önce
  Eskişehiri neden soylemiyorsunuz
 • Tarık Tarık 2 ay önce
  Yazının her bir cümlesine milyon kez katılıyorum.Yalnız Türkiye'de sol zihniyetin ideoloji boyutu vardır ona göre çalışır demek çok hafif kalır.Her ülkenin sağı,solu vardır.Kimsenin kimse ile işi olmaz.Ama bizim sol zihniyetin İSLAM kelimesindeki i harfinin üzerindeki noktaya bile tahammülü yoktur.Keşke ezan sesinden rahatsız olan biriyle aynı ülkede yaşamak zorunda olmasam.Ama bunlar seçim zamanı her gün cuma namazı kılıp, seçimi kaybedincede üzüntüsünden bir sonraki seçime kadar abdestsiz gezen zihniyet.Ak parti iktidarında bir solcu kalksın desinki arkadaş benim şu hakkım elimden alındı.Diyemez.Ama chp iktidar olsa Allahta fırsat verse kaset ederim benim yaşama hakkımı bile elimden alırlar.Bazıları diyor,chp yi istanbulda halk iktidar etti.sonuçlarına katlansin İyide arkadaşım ben oy vermedim,benim suçum ne.

Günün Özeti