Ya siyaset, ya mühendislik... Seç birini Koramaz!

10 Şubat 2019 Pazar

Malumunuz, Kartal’da bir bina çöktü, 15 kişi hayatını kaybetti, bir o kadar da yaralı var. 

İnsanlar nedense bu olay sonrası geçtiğimiz yıl hayata geçirilen imar barışını gündeme getirdi. 

Sadece bir örnek yeter... TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, mühendisliği bir kenara bırakıp “Kartal’da yaşanan facia siyasal iktidarın yanlış imar politikalarının ürünüdür” başlığıyla bir açıklama yapıp, imar barışının iptalini istiyor...

Adamın haberi yok, düzenleme zaten sadece imar planlarına aykırılıkla ilgili, açık açık belirtiliyor, “Riskli konutlar kapsam dışıdır” diye... Daha Ocak’ın 15’inde genelge yayınlandı, “(...) üzerinde riskli yapı belirtmesi bulunan ve yıkılmasına karar verilen yapı için yapı kullanma izni yerine geçecek yapı kayıt belgesi alınmış olsa dahi cinsinin değiştirilerek kat mülkiyeti kurulması mümkün değildir” denildi.

Siz söyleyin, imar barışı herhangi bir şekilde “Siz mevzuata aykırı yaptığınız, tehlike arzeden bir binada oturmaya devam edebilirsiniz” anlamı taşıyor mu?

Ya da sormak lazım Emin Koramaz’a: “Siz mühendislik yapmak yerine siyasetçilik oynamaya devam ettiğiniz müddetçe, daha kaç tane bina yıkılacak?

Maalesef toplum olarak kötü bir huyumuz var, kötü bir düzenleme bir yılda yüzlerce kişiyi öldürüyor ve göremiyoruz ama herhangi bir olayda toplu ölüm meydana geldiğinde hemen bütün dikkatimizi oraya veriyoruz.

Hesapsız bir bina her zaman çökme riski taşır. Hesaplı yapılmış ama daha sonra hesapsız ekleme ve çıkarma yapılmış binalar da öyle.

Peki, bacaları düzgün yapmadığımız için her yıl kaç kişi karbonmonoksit zehirlenmesinden ölüyor?

Her yıl kaç tane asansör kazası meydana geliyor, kaç kişi ölüyor ya da yaralanıyor?

Mevzuata aykırı kullanılan taşıtlar yüzünden meydana gelen trafik kazalarında kaç kişiyi toprağa veriyoruz?

Ya iş kazalarında?

Bunlar gözümüze görünmüyor ama tek bir olayda toplu ölüm meydana gelince herkes konuşmaya başlıyor.

Yahu, bu ülkede sadece alkollü araç kullanma sebebiyle her yıl yüzlerce insan ölüyor, hadi çıksın bir yetkili de alkol aleyhine bir laf etsin, edebiliyorsa...

Dediğim gibi, depreme gerek yok, bazı binalar durduğu yerde yıkılacak...

Sadece bizde değil, Avrupa ülkelerinde de bu böyle, Amerika’da da...

Daha geçtiğimiz yıl Fransa’nın Marsilya şehrinde yan yana iki bina durduğu yerde çöktü, 8 kişi öldü.

Yine geçtiğimiz yıl Miami’de bir üniversitenin yaptığı ve “mühendislik şaheseri” diye övündüğü yaya köprüsü çöktü, 6 kişi öldü.

Bizim gibi gelişmekte olan bir ülkede, mevcut yapı stoğuyla, böyle olayların olması maalesef kaçınılmaz.

Yapılabilirse, bu binaların önceden tespit edilip düzeltilmesi, düzeltilemiyorsa kontrollü olarak yıkılması gerekiyor.

Bunun da ne imar barışıyla ilgisi var, ne de devletin alabileceği önlemlerle.

Ev satın alırken ilk baktığımız şey mevzuata uygun olup olmadığı, modern tekniklerle inşa edilip edilmediği, plan dışı değişiklik yapılıp yapılmadığı değilse, devlet ne yapacak?

Ya da mühendisler siyasete kafa yormaktan handese ilmine vakit ayıramadıkça?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • imamarüzgarimamarüzgar4 ay önce
  Güçlü karekter sahibi olmak erdemli insan işidir.Soytarılık icab edeninde durmu ortadadır.Bu yasanın ne şekilde ne amaçla çıkarıldığı ve bu yasanınne için uygunluğu gerekliliğini anlayan yönetici için farklılık arz eder.Ama sözüm ona bak burda bu açık var bak sen bundan faydalan oo orası kolay biz ona bişey uydururuz gibi yasayı böyle görüp değerlendiren için mi işte bu ülkede her kim ve hangi siyasi parti olur ise olsun bu düşünce içinde hareket eden zaten temsil etme becerisinden yoksun ve bulunduğu temsil ettiği müesseyide büyük zarar verdiği kesindir.
 • Devrim ÖZİSLAMDevrim ÖZİSLAM4 ay önce
  Sayın yazar abimiz. Bende mühendisim. Bir kere kamuda çalışan mühendislerin hem sendikaya hemde odalara kayıt olması çok yanlış. Ha diyeceksiniz ki zorunlu değil. Bir nevi zorunlu. Anlatayım. Şimdi emekli oldunuz. Mühendissiniz serbest iş yapacaksınız. Oda kaydı gerekli. Buraya kadar normal. Kayıt olmak için odaya gidiyorsunuz adamlar diyor ki siz odaya kayıtlı olmadınız şu kadar yıldan beri para ödemek zorundasınız. Yasa böyle. Ben memurdum kardeşim. Memurken odanın benim sendikal haklarımı savunmaya bir yetkisi yok mevcut sendikanın yetkisi var. Memurkende serbest iş yapıp imza atma yetkim olmadığına göre bana odaya kaydolmadım diye neden geçmişe yönelik ceza kesiyorsunuz? Yasa böyle kardeşim şu kadar yıldan beri ceza ödemek zorundasınız. Şimdi bu cezayı ben neden ödeyeyim? Ödemezsem diplomamı kullanıp imza atamıyorum oda kaydı gerekli. Memurken hem sendikaya para ödüyoruz hemde bizi Memurken hiçbir savunma ve sözleşme yetkisi olmayan odalara kayıt olmak zoyunda kalıyoruz. Bu yasayı yapan kamuda çalışan memur mühendisleri odaya para ödemeye mahkum eden yasayı kim yaptı? Bu adaletsizliği bu soygunu önlemek için neden hükümet birşey yapmıyor? Neden yasal düzenleme yapıpta kamuda çalışan mühendisler odaya kayıtlı olmak zorunda değil dolayısıyla emekli olunca Memurken kaydolmadı diye geçmişe yönelik ceza alınmaz ibaresi koyulmuyor. Bu Odalar en büyük parayı kamuda çalışan ve onları yasal olarak sendika gibi savunamayan mühendislerin verdiği aidatlardan kazanıyor. Üstelik bilimsel doğruları siyasi ideolojilerine alet ediyorlar, odaları adeta CHP nin bir arka bahçesi olarak kullanıyorlar. MEMUR MÜHENDİSLER İÇİN ACİL BİR YASAL DÜZENLEME BEKLİYORUZ. Çünkü oda siyasete alet edilmektedir. Devlet memurunu ODALARA NİYE SOYDURUYOR? BİZ odaların asıl işini bırakıp odaları CHP ve HDP nin bir şubesi olarak kullanılmasına karşıyız. Mühendislik irademizin bu odaların tahakkümünden kurtarılması için yasal düzenleme bekliyoruz. Bunun içinde acilen sadece mühendis ve diğer teknik elemanları temsil edecek TEKNİK HIZMETLER İŞ KOLU SENDİKASININ kurulmasını istiyoruz. Saygılar sunarım
 • ademadem4 ay önce
  Bundan 7 yıl kadar evvel istanbul yeni bosnada gezinirken inşaatı uzun süreden beri yarım kaldıgı sıvası yapılmamış bibanın balkon betonundaki midye kabuklarını eşime ve çocuklarıma göstermiştim
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu4 ay önce
  Yahu hocam ben 1983 KTÜ. Mimarlık bölümünden mezun Talebeler arasın sağ ve sol olaylarında Türkiye genelinde Mimarlık bölümleri Terörün kaynağıydı Hocalar dahıl bölüme silah bile sokuyorlardı çünkü hocalar jandarmanın aramsına tabi deyillerdi buna ben şahidim o günkü Terörü esen solcu Talebeler bugün Mimarlar odasında yöneticiliğini yapıyor,,O zaman mimarlık derğileri hep Rus ve Çin Komunist fikirler ve sol fikirleri gerici Osmanlı makalelerinden başka bir şey yazılmazdı,,O günün hükümeti zaten vesayetçi göz yumuyordu,,Bu günkü devletimiz ne yaptı hiç apaçık Bütün Odalar terör estiriyorlar hükümetten çıt yok,,Avrupada olsa köklerini kazdirırlar Mimarlar odasını hemen kapatırlar Hükümetin mekanizmasıçok yönlü çalışmıyor epaçık korkuyor Avrupa kızar diye,, Hükümet bilmiyor ki Millet 15 Temmuzdan önceki Millet değil Millet korkmuyor gözleri kulakları dilleri önce kapalıydı şimdi ise herşeyi biliyor,,Hoca çağ değişti Ona göre yazını yaz,,Doğu ve Devleti yıpratmadan yazı yaz Mimarlar Ve diğer Odaların önce geçmişini yaz ,,,Vesselam,,

Günün Özeti