• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI

Sokmak akrebin suçu değil, işi...

19 Eylül 2021


Halil Kışlacık İletişim: [email protected]

Geçtiğimiz Peşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıları da gayet iyi biliyoruz. En kısa sürede enflasyonu da kontrol altına alarak raflardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” dedi. Cuma günü ise Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan “Denetimleri artırdık, amaç kurallı ticaret. Yaptırımları çok ağır olacak” açıklaması geldi.

Bu iş denetimle düzelecek mi peki?

Mesleki ve insani açıdan eğitilememiş ya da yanlış eğitilmiş insanlardan ne bekliyoruz?

Mesleki açıdan eğitemediğimiz için para kazanamıyor, insani açıdan eğitemediğimiz için fırsatçılık yapıyor, açık değil mi?

Bir insana, sosyal ya da ana akım medyada “sıradan” gibi gösterilen hayatı yaşatmak mı daha ucuza gelir, onun aslında normal olmadığını anlatmak mı? 

Dünya zaten bozuk...

Sosyal medyada “utanma duygusundan azade yetiştirilmek” dışında hiçbir meziyeti olmayan insanların türlü çeşit rezilliklerle kazandığı çuvalla parayı görmek, “kolay kazanç” hevesini körüklüyor.

Gelişmiş ülkelerdeki asgari ücreti kurdan çevirip buradakinin dört-beş katına denk geldiğini görmek, üstelik iletişimin bunca geliştiği ve kültürel sınırların silikleştiği bir dünyada moral bozucu gençler için.

Ama “Alım gücü” denilen şeyi ya da bu darboğazdan “Ben çıkayım, herkes batsın” anlayışını sürdürdüğümüz müddetçe kurtulamayacağımızı anlatmak bu kadar mı zor?

“Her şeyimiz dört dörtlük, herkes açgözlü” demiyorum elbet.

Kimse kusura bakmayacak...

Eğer halktan şikayet eden muhalefete “80 yıl siz yönettiniz, ona göre yetiştirseydiniz” diyorsam, iktidara da “20 yıldır da siz yönetiyorsunuz, sorunları çözmek gerekiyordu” demek zorundayım.

Gezi olaylarıyla başlayan operasyonların hemen tamamı ülke ekonomisine yönelikti.

AK Parti döneminde, ilk 10 yılda yüzde 16 yükselen döviz kuru, Gezi olayları sonrası yaşadığımız 9 yılda dört buçuk kat civarında yükseldi...

Bunlar elbette iktidarın elini ayağını bağladı.

Ama dünyanın artık yeni sanayi versiyonlarını saymaya yetişemediğimiz bir hal almışken, bizim daha ağır sanayide kendi kendimize yetemememiz kimin suçu?

“Montajla yetinen büyük sanayicinin” demeyin, İstanbul sermayesine bel bağlayıp iş yapıyorsanız siz suçlusunuz; sokmak akrebin suçu değil, işi...

Bina, altyapı, devlet hizmetleri, eğitim ve sağlıkta tesis üretimi...

Bunlarda büyük işler yapıldı...

Ama yurtdışında üretilen değeri satın almanın en büyük şartının burada değer üretmek olduğunu, ülke içinde birbirimizin temel ihtiyaçlarını karşılayıp kazandığımız paraların ne kadar arttığının bir önemi olmadığını bilsek de gereğini yapamadık.

Ve geldik bugüne...

Tüccarı elbette denetlenmeli...

Bana sorarsanız, fırsatçılara verileceği söylenen “ağır ceza”, bir daha böyle bir işe kalkışma cesaretini kırmanın yanında, imkanı da elden alacak şekilde olmalı...

Ama tekrar soruyorum...

İnsanları böyle yetiştirdiğimiz müddetçe, ne değişecek?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Bu iş denetimle olmaz köklü tedbirler gerekir . Piyasada tekeller önlenmeli . Bakın zincir market farklı isimdeki marketlerin fiyatları istisna hariç kuruşuna kadar aynı olur mu ? Aralarında anlaşıyorlar . Hal yasasının içeriğini tam bilmesem de faydalı olacağını düşünüyorum . Suni aşırı fiyat artışları var . Bakın bir de seçim yaklaştıkça hükümet e Ak partiye büyük tuzaklar kuruluyor aman dikkat . Bilinçli yalan iftira algı var ve maalesef etkili . Muhalefet için yalanın bir önemi yok . 1 . Fiyat artışları önlenmeli . 2 . Mülteci propagandası ciddi etki yapıyor çoğu da yalan . Açlık ideyip ki bu da yalan ortalığı karıştırıyorlar . Çifçilere sanki sahip çıkıyormuş gibi öldü bitti mahvoldu propagandası alabildiğine yapılmakta .
 • Yanıtla

talip

gazetede ilk defa bir eleştiri yazısı okudum. tebrik ederim. hatalar konuşulursa düzelir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23