• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI

Özgürlük güzel şey de...

12 Temmuz 2020


Halil Kışlacık İletişim: [email protected]

“Twitter yargı kararlarını muhatap alsın” talebine “İfade özgürlüğü kısıtlanıyor” diye karşı çıkıp, başındaki yarım deli “Twitter’ı kapatırdım ama çok takipçim var” diyebilen Amerika’yı ya da çoktan sosyal medya platformlarını zapturapt altına almış Avrupa ülkelerini örnek göstermek nedir?..

Bu kadar mı koptunuz gerçeklikten?

Teknoloji nimet de, kullanmayı beceremeyenin elinde bela oluyor işte...

Farkında değil, o istediği özgürlüğü başkası, kendi aleyhine kullanırsa eli kolu bağlı kalacak, kimseye derdini de anlatamayacak...

Örneğini de yaşadık...

Dengesizin biri çıkmış, bazı muhalif hanımlara yönelik ahlaksız bir ima içeren bazı paylaşımlar yapmış...

Başkasına açık açık küfredildiğinde bile “ifade özgürlüğü”nden dem vuran bu hanımefendiler, o kadar da özgürlükçü değillermiş demek, gidip suç duyurusunda bulunmuş.

Savcı takipsizlik vermiş...

Hani insanın aklına gelmiyor değil, acaba yanlış maddelerle suç duyurusunda bulunup, takipsizlik verdirip, “Bakın, biz suç duyurusunda bulununca ceza vermiyorlar” diye kamuoyunu yanıltmak, algı operasyonlarına malzeme sağlamak istemiş olabilirler mi?

Biri çıksın, “Yapmazlar” desin...

Geçelim...

Kıyametleri koparttılar...

“Vay efendim nasıl takipsizlik verilir”miş...

Nasıl ki Müjdat Gezen zamanında Tayyip Erdoğan hakkında yakışıksız bir ifade sarfetti, sonra da kendisini çok zeki sanıp “O bildiğiniz anlamı değil, ben öbür anlamını kastettim” deyip, isteyen herkesi kendisi için o sıfatı kullanabilir hale getirdiyse, burada da aynısı geçerli.

Eğer başkalarına küfredilmesini, iftira atılmasını, aşağılama ifadeleri kullanılmasını özgürlük olarak savunursanız, zımnen “Bana da küfredebilirsiniz, iftira atabilirsiniz, aşağılama ifadeleri kullanabilirsiniz” demiş olursunuz.

“Bana sosyal medyada hakaret edildi” diye savcılığa giden birinin, sonra çıkıp da “Niye sosyal medya düzenlemesi yapılıyor, hangi çağda yaşıyoruz” diye ortalara düşmesi, sizce de komik değil mi?

Özgürlük mü istiyorsunuz?

O zaman o özgürlüğün sizin sınırlarınızda durmasını da istemeyeceksiniz...

Yok, ifade özgürlüğü sizin için kısıtlanacaksa, başkası için kısıtlanmasına da rıza göstereceksiniz...

İfade özgürlüğü nasıl bir haksa, onurlu yaşamak da bir haktır...

Eğer kendi haklarının diğer insanların haklarından daha fazla korunması gerektiğini düşünen varsa, onu da tartışırız da, bu kafadaki insanlardan bunu açık açık söyleyecek dürüstlüğü talep edip onları zora sokmak da istemem...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23