• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
D. Ferhat Dizdaroğlu
D. Ferhat Dizdaroğlu
Unutturulan, Dünden Bugüne Notlar...
TÜM YAZILARI

Canı candan ayıran ince gâvur siyaseti

26 Ağustos 2017
A


D. Ferhat Dizdaroğlu İletişim:

Yaklaşık bin yıl önce, Anadolu’ya ayak basan Müslüman Türk’le birlikte, Haçlı Roma (Bizans) ordusuna karşı, Malazgirt’te omuz omuza çarpışan ve Anadolu’yu Müslüman yurdu yapacak kapıyı açan Müslüman Kürt; aynı vatanı, aynı bayrağı, aynı secdeyi, aynı ekmeği, paylaşageldiler bugüne kadar.

Haçlı’ya son büyük yenilgisini tattırdığımız Çanakkale’de olduğu gibi, Balkan Harbi’nde de, omuz omuza çarpışıp, kucak kucağa toprağa düştü Müslüman Türk’le Müslüman Kürt…

Makedonya’yı paylaşamayan Sırplar, Yunanlılar ve Bulgarlar birbirlerine düşmüştü. Bunun üzerine, kendi devletine darbe yapmakta gösterdiği başarıyı savaşta gösteremeyen İttihat-Terakki; Trakya’yı kurtarmak üzere bir hamle plânladı. Düşman Çatalca’ya kadar gelmişti.

Çorlu’daki üç kolordu ile Keşan’daki kolordu, Kırklareli-Edirne ve eski sınır hattına kadar ilerleme görevi aldı. Muratlı ilerisinde bulunan süvari tümeni Edirne’ye, Saray yakınındaki Aşîret Süvari Tugayı süratle Kırklareli’ye ilerleyecekti.

Aşiret tugayı, Cennetmekân Abdülhamid Han’ın kurduğu, Hamidiye Alayları adı verilen ve Kürt Aşiretlerinin oluşturduğu bir birlikti. Komutanları Şükrü Bey isminde bir albaydı. Urfa’dan ve Viranşehir’den gelmişlerdi.

Şafakla harekete geçtiler. Vize’deki Bulgar taburunu ezip geçtiler. Kırklareli yolu açılmıştı. Yıldırım hızıyla şehre girdiler. Bulgar aynı hızla şehri terk ediyordu. Üç alay atlı, dörtnala kalkmış atlarının üzerinde “Allah Allah!” diye haykırarak doludizgin ilerliyordu.

Tekbirlerle şehre giren ve halk tarafından kucaklanan Aşiret Tugayı’nın askerleri Türkçe bilmiyordu ama, aynı milletten olmanın sevinç gözyaşlarını taşıyordu. İşte, geride bıraktığımız bir asırdır, gâvur, ince siyaseti ile bu canları, bu canlara düşman etmeye çalışıyor.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23