• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Su uyur, FETÖ uyumaz!

20 Nisan 2022
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Geçen hafta Bosna Hersek’teki haber sitelerine ilginç bir haber düştü. 

Habere göre: Uluslararası Burch Üniversitesi (Burch International University) ile Bosna Hersek’in Telekomünikasyon şirketi BH Telecom arasında bir “İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmış. BH Telecom adına BH TechLab Platform Ekibi Üyesi Prof. Dr. Dulyko Hasiç, Uluslararası Burç Üniversitesi adına Prof. Dr. Mersid Poturak zapta imza atmış.

Bu işbirliği kapsamında, “BH TechLab Platformu” ile “Burch StartUp Incubator” ekibi ortak hareket edecekmiş. Ayrıca Uluslararası Burch Üniversitesi, BH TechLab Platformu ortak ağının bir parçası olacakmış.

Böylece yeni projelerin, etkinliklerin ve yarışmaların ortak tanıtımı için fırsatlar sağlanacak, eğitim ve rehberlik desteği sağlanacak, gelecek vaat eden girişimler desteklenecek, çalıştaylar ve ortak eğitim programları düzenlenecekmiş.

İmza töreni esnasında BH Telecom adına masada bulunan Prof. Dr. Dulyko Hasiç, şunları söylemiş: “Bu zaptı imzalayarak, yenilikçi ve girişimci, zihniyeti ve eylemi güçlendirmek, yeni nesil teknoloji çözümlerine odaklanarak yeni pazar değeri oluşturacak ortak sürdürülebilir bir iş modeli geliştirmek için gerçekçi ön koşulları sağlıyoruz.”

Devamında da bunları: “BH Telecom, bu yükseköğretim kurumu ile sinerjik ve ortaklaşa, yenilikçi ve girişimci, düşünce ve eylem kültürünü inşa etmekte kararlıdır. Böylece ilgilenen herkese, Bosna Hersek’te geleceklerini inşa etmek için bir fırsat sunacak, uzun vadeli sürdürülebilir bir ekosistemi teşvik eder.”

Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. Ama hiç de öyle değil.

Peki, nasıl?

Durum tam olarak şöyle: Uluslararası Burch Üniversitesi, FETÖ’nün bu ülkedeki eğitim kurumlarından bir tanesi. 

FETÖ, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, birçok ülkede okullar üzerindeki dikkatleri dağıtmak adına, satış oyununu sahnelemeye başladı. Bosna’daki Bosna Sema okullarını da önce Bosna Hersek İslam Birliği’ne devredeceğini açıkladı. Ardından da vazgeçtiğini. 

En sonunda, bu okulları, sözde yabancı şirketlere devretmiş gibi yaptı. İlk olarak ABD merkezli “Global Education”, ardından İngiliz “Richmond Park Education” şirketine devrini gerçekleştirdi.

Elbette bu olan biten sadece bir hülleden, aldatmacadan ibaret kaldı. Okulları devralanlar sürekli olarak inkâr etseler de yeni yöneticilerin bu terör örgütü ile yakından irtibatlı oluşu, gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya seriyor. Bu sebeple okullardaki öğrenci kaybına mani olamadılar, olamıyorlar. 

Gelinen nokta itibariyle, FETÖ okulların Bosna devletine olan vergi ve diğer borçları yüzbinlerce Avro ile ifade ediliyor. Hal böyle olunca, FETÖ’cüler, kendilerine yeni imaj ve gelir kapıları aralamaya çalışıyor.

İşte, bu son işbirliği mutabakat zaptı imzalanması meselesi de bu yönde atılmış adımlardan bir tanesi oldu. Ancak Bosna Hersek’teki Büyükelçilik yetkililerimizin hızlı ve etkili müdahalesi, FETÖ’cülerin hevesini bir kez daha kursaklarında bıraktı. 

BH Telecom tarafından yapılan açıklamada, söz konusu mutabakatın, şirket yönetimi onay ve rızası olmadan imzalanmaması gerektiği bildirildi. Ardından, bu mutabakatın, kendileri açısından geçersiz olduğu ifade edildi.

Yaşanan bu olay, devletimizin uykuda olmadığını, gücünün kuvvetinin yerinde olduğunu dosta düşmana bir kez daha gösterdi. Ancak devleti uyanık tutan ve kuvvetli kılan, nöbetteki temsilcileridir. Bu tehlike de nöbeti savsaklamayan, nöbette uyuklamayan evlatları sayesinde bertaraf edilmiştir. Allah razı olsun.

Hazır konu açılmışken…

Bosna Hersek’teki dostlarımız 17/25 Aralık ve 15 Temmuz süreçlerinde bize yani ülkemize yönelik desteklerini her daim dile getiriyorlar. 

Bosna Hersek Federasyon Başbakanı Fadil Novaliç, “FETÖ’yü, ülkelerine yönelik, bir tehdit olarak gördüklerini” söylüyor.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Şefik Caferovic, “FETÖ’nün Bosna Hersek dâhil hiçbir ülkede var olmasını istemediklerini” ifade ediyor.

Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi-SDA Başkanı Bakir İzetbegoviç, “FETÖ’nün şeffaf olmadığını, kötü niyetli ve tehlikeli bir terör örgütü olduğunu” dile getiriyor.

Sağ olsunlar. Güzel söylüyorlar. Ancak sadece söylüyorlar.

Üzülerek, biz de şunu: Bugüne kadar, Bosna’da, kapatılan tek bir FETÖ okulu ya da diğer kurumları olmadı. Derdest edilip, ülkemize teslim edilen tek FETÖ’cü de.

Daha önce defalarca kaleme aldığımız, bu örgüte bağlı birçok okul, kurum ve şahıs, neredeyse hiçbir sıkıntı yaşamadan faaliyetlerini devam ettiriyor.

İmanın ve İslam’ın olduğu gibi, kardeşliğin, arkadaşlığın, dostluğun da şartları bulunmaktadır. O şartlardan bir tanesi, birinci “itimat” bahsidir. 

Mehmet Kaplan, “Birbirine yalan söyleyen ve birbirini aldatan insanlar, haydut çetesi bile kuramazlar” diyor.

İtimat maddesinin altına ‘vefa’ da eklemeli diye düşünüyorum. Elbette dostun iyiliğini istemek, onun derdiyle dertlenmek de diğer şartlardır.

Bosna özelinde, Sofya’dan Tiran’a, Priştina’dan Üsküp’e varıncaya kadar, bütün dostlarımızdan beklentimiz dostluğun şartlarına azami riayet etmeleridir.

Bosnalı dostlarımız, ülkenin çok parçalı yapısından, özellikle Milorad Dodik’in ayrılıkçı söylem ve eylemlerinden endişe ediyorlarsa, hiç merak etmesinler. FETÖ tehlikesi, Boşnakların, Hırvatların ve Sırpların üzerinde uzlaştıkları nadir konulardan biridir. Dostlarımız söylemlerini eyleme geçirirlerse, devamı mutlaka gelecek ve hayırla neticelenecektir inşallah.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ADİL

BOSNAYA YAKIŞMADI

Türkiye sevdalısı

Biz bu kadar Boşnaklara destek veriyoruz. Onlar şimdi bir Fetöyü durdurmuyorlarmı? Yuhhhh olsun beee.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23