• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Ömer Behmen için…

27 Nisan 2022
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Dostluğun, bir nasip meselesi olduğuna inananlardanım. Sadece nasibimizde olanlarla dost olabiliriz. Yanımızdakinin dostumuz olup olmadığını ise hayat yolunda yürürken anlayabiliriz. 

Birde şu: Dostluk, sahip olduğumuz imkânlarla değil, önümüze çıkan zorluklar, yokluklar ve imtihanlar neticesinde belirginleşir. İyi günde dost olmak kolaydır, önemli olan, kötü gün dostu olabilmektir. 

Şuraya varmak istiyorum: Rahmetli Ömer Behmen, bütün hayatı boyunca, kardeşlik ahlakına ve dostluk hukukuna riayet etmiş bir isimdir. En zorlu şartlarda bile Aliya İzetbegoviç’in yanından yer almıştır. Ayrılıktan şiddetle kaçınıp, birliktelikte ısrar etmiştir. Bu yüzden: Ömer Behmen, “Aliya İzetbegoviç’in en güçlü kalesi” olarak anılmaktadır.

Ömer Behmen, 10 Haziran 1929 tarihinde Mostar’da dünyaya geldi. Henüz 14 yaşındayken, Genç Müslümanlar (Mladi Muslimani) teşkilatına üye oldu. 1945 yılında Mostar’da yürütülen çalışmalara fiilen katılmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı döneminde, teşkilatın “El-Hidaye” kolunda aktif olarak görev aldı. 

Behmen, 1948 yılında, üniversite eğitimi için Zagreb’e geçti. Burada, Ormancılık Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. Ancak bir süre sonra Saraybosna’ya geçerek, merkez teşkilatlanmasında görev aldı. Orta Bosna teşkilatı ile iletişimi sağladı. 

Eski Yugoslavya’nın Gizli Polis Teşkilatı-UDB, Genç Müslümanlar’ın faaliyetlerini yakından takip ediyordu. Bu takibin neticesinde, seri tutuklamalar başladı. Ömer Behmen, 31 Mart 1949’da, Saraybosna’da tutuklandı. Eylül 1949’da tamamlanan yargılanma neticesinde, 20 yıl cebri çalışmaya mahkûm edildi. 

Ömer Behmen ve arkadaşları, kaldıkları cezaevinde hem fiziksel, hem de psikolojik olarak, çok zorlu şartlara tabi tutuldular. Günlük 16 saat taş ocaklarında, yol yapımında ve daha birçok ağır işlerde çalıştırıldılar. Bunun yanı sıra “Allah yoktur” demeleri ve rejimi kutsayan cümleleri dile getirmeleri istendi.

Ömer Behmen, 11 yıl 3 aylık mahkûmiyet hayatının ardından, Haziran 1960’da cezaevinden çıktı. Kasım 1960’da silah altına alındı. Mayıs 1962’de askerliğini tamamladı. Eylül 1962’de Saraybosna’da, İnşaat Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. 20 Nisan 1967’de mezun oldu. 

Mayıs 1967’de, tıp doktoru olan Saliha Hanım ile evlendi. İki sene sonra ilk çocukları Mustafa ve 1972 yılında da kızları Meliha dünyaya geldi. Ailesinin geçimini sağlamak için Mart 1983’e kadar inşaatla ilgili çeşitli işlerde çalıştı. 

21 Mart 1983 tarihinde Saraybosna’da, bir kez daha tutuklandı. Müslüman aydınların meşhur “Saraybosna davası”nda, “Komünist rejim aleyhtarı propaganda yapmak” suçlamasıyla, yargılandı. 15 yıl hapse mahkûm edildi. Federal Mahkeme, bütün indirimlerden sonra 8 yıl hapis cezası verdi. Ancak Komünizmin çökmesinin coşkusuyla, diğer siyasi tutuklularla birlikte, Kasım 1988’de serbest bırakıldı.

1990’da, İslam Birliği yönetim kurulu seçimlerine iştirak etti. İslam Birliği Saraybosna Bölgesi Başkanlığı görevini üstlendi. Bununla birlikte, Gazi Hüsrev Bey Vakfı Mütevelli görevini de üstlenmiş oldu. 

1988 yılında Yugoslavya Krallığı Müslüman Partisi adında bir parti kuruldu. Ancak birkaç yıl sonra dini ve milli isimli parti kurulması yasaklanınca, Demokratik Eylem Hareketi-SDA isimli yeni bir parti kuruldu. Ömer Behmen, Aliya İzetbegoviç önderliğindeki bu partinin iki numaralı üyesi idi.

Ömer Behmen’in, Bosna Hersek’teki birçok kurum, kuruluş ve direniş teşkilatında emeği bulunmaktadır. 1990 yılında, Hayat isimli ilk Müslüman radyo ve televizyonun kuruluşunda yer aldı. Bundan iki yıl sonra kurulan Bosna Hersek Cumhuriyeti Kızılay teşkilatının kurucu başkanlığını yaptı. Müslüman Silahlı Kuvvetleri’nin (Muslimanske Oruzane Snage-MOS) kuruluşu, Yeşil Bereliler (Zelene Beretke-Bosna) grubunun toplanması ve Yurtsever Birlik’in (Patriotska Liga) koordinasyonunu sağlamıştır.

Mayıs 1993 tarihinde Tahran’a giderek, ülkesinin ilk büyükelçisi olarak görev yaptı. Ardından, 1997-2001 yıları arasında, Dışişleri Bakanlığında çalıştı. Müfettiş danışmanı olarak emekli oldu. 1997-2000 yılları arasında Bosna Hersek Parlamentosu üyesi idi. 2005 yılındaki SDA kongresinde, MYK üyeliğine seçildi. 

Özgür Bosna’nın kuruluşunda çok önemli bir role sahip olan Genç Müslümanlar teşkilatı, ancak 1991 yılında resmi olarak tescillendi.1999 yılında, İsmet Serdareviç’in ardından, bu teşkilatın ikinci başkanlığını üstlendi. Vefat edinceye kadar bu görevi devam ettirdi. İslami ve mesleki anlamda donanımlı gençler yetiştirmek, dava arkadaşlarının sorunlarını çözmek, göçmenlerin evlerine geri dönmelerine yardımcı olmak ve ibadethanelerin onarım ve yeniden inşalarını sağlamak için çabaladı.

9 Ocak 2007 tarihinde, akşam saatlerinde, Sırp asıllı bir kişinin aracıyla geri manevra yaparken çarpması neticesinde, ağır yaralandı. Geçirdiği ameliyatın ardından, uzun bir süre, yoğun bakımda kaldı. Kazada neticesinde, bir gözünü kaybetti. Ayrıca, geri kalan hayatını tekerlekli sandalyede devam ettirdi. 23 Nisan 2009’da Saraybosna’daki evinde vefat etti. Vasiyeti doğrultusunda, Mostar’da defnedildi.

Son sözümüz, duamız olsun: Allah (c.c) ondan razı olsun ve rahmetiyle muamele eylesin. Mekânı cennet bahçesi olsun inşallah.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Salih Dönmez

Allah onladan razı olsun. Mekanları cennet bahçesi olsun.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23