• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Kosova, aklını başına topla!

15 Haziran 2022
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Hiç tartışmasız: Türkiye ile Kosova arasında, dün başlamış, diplomatik kurallar çerçevesinde ilerleyen bir ilişki yoktur. İki ülke ve her iki halk arasında, çok köklü tarihi arka planı bulunan ve kardeşlik seviyesinde yürüyen bir ilişki vardır.

Her fırsatta dile getiriyoruz: “Kosova Türkiye’dir, Türkiye Kosova’dır.” Tek başına bu cümle bile, et ve tırnak gibi olduğumuzun bir kanıtıdır.

Bununla birlikte: Türkiye’nin Kosova üzerinde çok büyük bir emeği var. Ülkemiz ve milletimiz, her platformda Kosova’nın sözcülüğünü yapıyor.

Kosova davasına dair birçok ilkin altında, Türkiye imzası bulunmaktadır. Uluslararası arenada, Türkiye kadar, Kosova’ya destek veren ikinci bir ülke bulunmamaktadır.

Daha net söyleyelim: Kosova davasına herhangi bir mesele gibi bakmıyoruz. Kosova davasına sınırsız bir şekilde sahip çıkıyor; yol gösteriyor, destek oluyor, omuz veriyoruz.

Dünya Kosova davasını tanımazken, bilmezken; Türkiye, eski Yugoslavya ile ilişkileri bozma pahasına, İstanbul’da ofis açılması sağladı. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, cumhurbaşkanı sıfatıyla, İbrahim Rugova’yı kabul etti. 

Türkiye, Kosova’nın bağımsızlık ilanını ilk tanıyan ülkelerden bir tanesidir. Bununla yetinilmemiş, Kosova’nın tanınması için, elden gelen tüm destek verilmiştir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, BM kürsüsünden, tüm dünyaya Kosova’nın tanınması çağrısı yapmıştır. 

Türk Dışişleri, tüm uluslararası temaslarda muhataplarına, Kosova’nın tanınması talebini iletmektedir. Ayrıca, İnterpol ve UNESCO gibi, uluslararası kurumlara üyelik hususunda da her türlü destek verilmektedir. 

Unutmadan: Kosova’nın UEFA üyeliğinde, Türkiye’nin önemli gayretleri bulunmaktadır.

Bitmedi: Her iki ülke arasında, çeşitli alanlarda, onlarca işbirliği anlaşması bulunmaktadır. Türkiye, Kosova’da en çok yatırım yapan üç ülkeden bir tanesidir. TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler Başkanlığı ve Maarif Vakfı gibi güzide kurumlarımızın, Kosova’da, yüzlerce projesi ve yüz milyonlarca avro değerinde yatırımı bulunmaktadır.

Tüm bunlara rağmen… 

Kosovalı siyasiler, ABD ve Avrupa’nın tepkisinden çekindikleri için, Türkiye mevzubahis olduğunda, bir türlü kararlı ve omurgalı bir duruş sergileyemiyor. 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü konusundaki kararsızlık, bunun açık yansımasıdır. 

Kosova’da, yüzlerce FETÖ militanı elini kolunu sallayarak dolaşıyor. 15 Temmuz sonrası ciddi bir destek kaybı yaşasalar da, hâlâfaaliyetlerini sürdürüyorlar. Birçok ülkede olduğu gibi Kosova’da da eldiven değiştirip, yeni veya çok öne çıkmamış isimlerle propagandaya devam ediyorlar.

İşte, onlardan bir tanesi…

Kosova’nın başkentinde, FETÖ elebaşından övgüyle bahseden bir kitabın tanıtımı yapıldı. Üstelik Kosova Polisi yetkileri, FETÖ propagandasını önlemek yerine, olan biteni izleyici sırlarından takip etmekle yetindi.

Priştina çıkışındaki lüks bir otelde gerçekleştirilen FETÖ propagandasına, Amerikalı dinler tarihi doçenti olan, kitabın yazarı Jon Pahl’ün yanı sıra, üç Kosovalı Arnavut panelist de katıldı.

Buraya dikkat: FETÖ lejyoneri Jon Pahl’ün FETÖ elebaşını anlatan kitabının Yunanca ve Romence baskılarının tanıtımları, örgütün kuvvetli destek bulduğu Yunanistan ve Romanya gibi ülkelerde de yapılmıştı. Arnavutça baskısının tanıtımı için Kosova’nın tercih edilmesi, bu anlamda, dikkat çekicidir.

Devam edelim.

FETÖ propagandasına katılanlar arasında yer alan Mazllum Baraliu, daha önceki yıllarda, Merkez Seçim Komisyonu-KQZ başkanlığı yapmış ve Kendin Karar Al Hareketi-VV’den milletvekili adayı olmuştu. Yasal konularda uzman olarak kabul edilen Baraliu’nun, eli kanlı FETÖ elebaşının savunuculuğuna soyunması, kendisinin saygınlığına önemli ölçüde zarar verdi.

Siyaset felsefesi profesörü olan S. Blerim Latifi ise eski Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve eski Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli’nin danışmanlıklarını yapmıştı. Latifi, Türkiye’yi seven ve destekleyenler ile yaşadığı tartışmalar ile biliniyor. Ancak işi bu derece ileri götürmesi, Türkiye dostları için bardağı taşırdı.

Bir diğer panelist ise sosyoloji ve küreselcilik profesörü olan Fadil Maloku idi. Maloku’nun bu FETÖ propagandasında yer alması bazı çevreler için şaşırtıcı olabilir, ama onun FETÖ’nün eski vitrin yüzlerinden biri olduğu bilenler için hiç de şaşırtıcı değil. 

Artık toparlayalım.

Yasal uyarı: Kosovalı yetkililerin, Türkiye Cumhuriyeti için milli güvenlik sorunu olan, FETÖ konusundaki bu aldırmazlıkları yavaş yavaş sabırları taşırıyor. Kosova’ya tanınan kredinin limiti hızla doluyor. 

Limitler dolduğunda, sabırlar taştığında, korkarım ki bedel ödeme zamanı gelebilir. Derdimizle dertlenmeyenler, dertleriyle baş başa kalabilirler.

Prof. Dr. İsmail Kara’ya kulak verelim: “Dostluk ve hukuk, biraz da karşı tarafın hissiyatına ve hassasiyetlerine hürmet etmektir.”

Çuvaldızı Kosova’ya batırdık. İğneyi de kendimize batıralım.

Kosova’da devletimizi temsil edenler, bu terör propagandasının haberini, mutlaka önceden almışlardır. Muhataplarını ikaz etmeli, kamuoyu oluşturmalı ve bu propagandaya müsaade etmemeliydiler. Ancak anlaşılan o ki, Kosova’daki bazı Türk ve Türkiye dostlarını üzen başka uğraşlardan, buna vakit bulamamışlar. 

Olan oldu.

Kosova’daki Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin, STK’ların ve siyasi partilerin bu saatten sonra yapması gereken: Kendi içimizde ve dostlarımızla uğraşmayı bir kenara bırakıp, sadece “FETÖ okullarını kapatılsın” demekle yetinmeyip; Kosova Parlamentosu’nda araştırma-soruşturma komisyonları kurulmasını sağlamak, savcılıklar üzerinden suç duyurularında bulunmak, ilgili devlet mekanizmalarını ve dostlarımızı harekete geçirmektir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Muhammed

Ayhan sizin bu derdiniz kimsenin umurunda değil maalesef Milletin tek derdi maaşım ne olacak, markette şu ürün şu kadar bu ürün bu kadar. Tek sorun mideleri. Bu toplum daha beterini hakediyor Orda ki görevli arkadaşlar da çok yoğunlar demek ki Reis hangisine yetişsin hepsi hakkında suç duyurusunda bulunmak lazım Olan olmuş ama bundan sonra olmaması için

Okur

Kosova devlet olarak tanındığında Türkiye'nin yönetiminde fetö bayağı güçlüydü. Fetö ABD'de yaşıyor Kosova'yı tanıyan ilk ülkelerden biride ABD'idi. ABD ve ABD'de yaşıyan fetö varken Türkiye'deki Erdoğan yönetimini tabiki ciddiye almazlar. Erdoğan seçilirse beş sene daha Türkiye'yi yönetir Kosova devleti birazda Erdoğan sonrasını düşünerek siyaset yapıyor. Fetö demek ABD demektir kosovalıları anlamak lazım.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23