Oy Kaybedelim Ama “Zemini” Asla!

28 Haziran 2019 Cuma

Hiçbir netice birkaç nedenle izah edilemez.

İstanbul seçimlerinin büyük farkla kaybedilmesinin önemli nedenlerinden birinin enflasyon, diğerinin Suriyeliler meselesi olduğu doğrudur ama eksiktir.

“Seçilse bile o koltuğa oturamaz” tarzı açıklamalarla “halka rağmen” bir pozisyon alınmasının seçim sonuçlarını etkilediği doğrudur ama eksiktir.

Öcalan kardeşlerin röportaj ve mektuplarının açık bir şekilde dolaşıma sokulmasının vicdanları rahatsız ettiği ve bunun sonuçlara belli bir etkisi olduğu doğrudur ama eksiktir.

Yıldırım-İmamoğlu çekişmesine izin vermeyecek şekilde hükümetin sürece dâhil olmasının, bazı bakanların aşırı çıkışlarının halk tarafından nahoş bulunduğu ve bunun muhalefete yaradığı doğrudur ama eksiktir.

Seçimlerin yenilenme kararının, “Hiçbir şey olmasa bile bir şeyler oldu” sürecinin, zillet-millet-beka söyleminin rakibin saflarını sıklaştırdığı, kalabalıklaştırdığı doğrudur ama eksiktir.

İktidarın kendi elleriyle, özene bezene İmamoğlu’na mağdur kostümü giydirmesinin seçim sonuçlarını ciddi anlamda etkilediği doğrudur ama eksiktir.

Halkı arkasına alarak vesayetle savaşmış ve onu yenmiş bir partinin kendisinin vesayete dönüşüyormuş izlenimi vermesinin halkta antipati oluşturduğu ve bunun sonuçlara yansıdığı doğrudur ama eksiktir.

Doğruluğu açık yığınla koşul sayılabilir bu şekilde.

Koşullar sayılarak siyaset kurumu da suçlanabilir pekala.

Ancak faturanın sadece siyasete kesilmesi, “tek sorunlu yanımız siyaset” diye düşünülmesi bizi yanıltmaktan başka bir işe yaramayacaktır. 

Bu mekanizmada siyasi iktidarı destekleyen halkın rolü, yanlışlar karşısındaki ahlaki tavrı, meselenin eksik kalan kısmıdır ve bana göre sözünü ettiğimiz boşlukları dolduran da budur.

****

Her tarihi olayın sayısız değişkenin, sayısız doğru ve yanlış kararın ve yine sayısız kaderin bir birini tetiklemesi ile meydana geldiğini “Savaş ve Barış”ın destansı fonu arkasında Tolstoy bize bir ders gibi öğretmişti.

Seçimin siyasi olan ve olmayan sonuçlarına bu ders eşliğinde bakmalıyız bence.

Tek bir faktöre değil, tabiri caizse savaş meydanındaki her ere, her objeye, her eğime ve onların bütün içindeki tesirlerine odaklanmalıyız…

Belki bu bizi sorumluluğu sadece partinin yönetim kademesine yıkmaktan alıkoyarak tatsız gerçeğe biraz daha yaklaştırabilir. Ve böylelikle eksiklerimizi tamamlayarak geleceğe daha sağlıklı bir şekilde yürüyebiliriz.

Yönetimin yaptığı büyük, çok büyük hatta zincirleme hatalar var elbette.

Fakat gelinen nokta sadece AK Partinin oy kaybını değil, temsil ettiğini söylediği değerlerin kendi “mahallesinde-partisinde” bile sosyolojik zeminini kaybetmeye başladığını işaret ediyor maalesef.  

Zeminin kaybı, oy kaybından daha önemli bir sorun olarak görülmeli bence...

Bunu gören, dillendiren insanlar var tabii ama sayıca ne kadar azlar hala. 

Ak Partiyi iktidara taşıyan sosyolojik zemin, ekonomik ve çok baskın kültürel koşullar nedeniyle giderek eriyor ya da dönüşüyor. Üzücü ama kökeninde bolca gençlik hareketi tecrübesi bulunan ve vaktiyle bu alanda iddialı olan AK Parti giderek yetişkin ve yaşlı seçmen grubu arasına sıkışarak 30 yaş altındaki varlığını gözle görülür şekilde yitiriyor. Buna karşın en güçlü rakibi ana muhalefet ise gençlik üzerinde gün geçtikçe güçleniyor. Protez derneklerle de ancak gençliğin küçük bir kısımının dikkati çekilebiliyor…

Zeminin kaybedilmesine neyin yol açtığına dair birkaç gözlemimden bahsedip bırakayım.

Şunu biliyorum ki partinin üst kademelerinde başlayan artık kimseye de meçhul olmayan yozlaşma, değerlerden kopuş, benzer bir şekilde tabanda da görülüyor artık.

Mesela zeminin kaybedilmesini sağlayan şey, adalet sisteminin verdiği kararlarla mağdurlar yaratması değil sadece, dindar çevrelerin bu mağduriyetlere kayıtsız kalmaları olabilir.

Savurganlığın, kayırmacılığın, torpilin, adaletsizliğin, kirli medya düzeninin partiyi destekleyen çevreler tarafından taraftarlık hissiyatıyla sahiplenilmesinin “zeminin” dindarlar aleyhine kaybedilmesini sağladığı söylenebilir.

Sadece trollerin, fanatiklerin, yeminli holiganların varlığı değil; onların bu kadar çok müşteri bulabilmesi, trollerin tezlerinin kullanılması, fanatiklerin argümanlarıyla kampanya yapılması, holiganların kışkırtıcı üslubuyla konuşulması zemini kaybettiriyor, inanın…

Kültür alanında kalıcı, kapsayıcı işler yapmamak; çocuk ve gençleri kendi ellerimizle uluslararası kültür endüstrisinin torna tezgahına yatırmak zemini kaybettiriyor bilesiniz...

Ben bu kaybedilmiş zemini seçim günü, oy sayımını izlemek için sandık başına gittiğimde, bir AK Partili gözlemciye karşılık aralarında gençlerin de olduğu sekiz CHP’li gözlemci olduğunu fark ettiğimde ayan beyan gördüm. AK Parti’nin hiç de zayıf olmadığı o sandığın başındaki bu sahipsizlik, kimsesizlik, boş vermişlik çok şey anlatıyor anlayana. 

Sözünü ettiğimiz problemlerin bir kısmına parti sebep oldu evet ama kalan kısmında vurdumduymazlığımızın payı büyük…

Yalnızca parti değil metal yorgunu olan veya oy kaybeden, içinde büyüdüğümüz “mahalle” aynı zamanda. Bu yüzden dostlar, oy kaybedelim ama “zemini” asla…

Bundan sonraki ilk işimiz giden oyları nasıl kazanacağımızdan önce, daralan zemini nasıl geniş ve güçlü kılacağımız olsun…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Gül Gül 2 ay önce
  chp ve chpgillerin halk tv si ve fox tv.si tarafındanAK PARTİ 'ye hücum başlatılmıştı zaten uzun zamandır,Ak parti de bir ulusal bir televizyon kanalı açıp ta bu şerefsiz medyanın akiti es geçiyorum, medyanın yalanlarını ifşa etmedi, yaptıgı hizmetleri anlatmadı,şerefsiz chp nin bu ülkeye yaptığı pislikleri anlatmadı,işte gelinen noktada, ben 31 Mart'ta bir travma yaşadım derken erken seçim kararıyla az biraz toparladım, ama 23 haziranda bir travma daha şu an hiç iyi değilim, ama inşallah geçecek,her şerde bir hayır vardır,durmak yok yola devam inşallah da sizde reise tv.kanalı açması yönünde dikkatini çekin,vallahi bu halk ve fox tv milleti zehirliyorlar
 • RagıpRagıp2 ay önce
  Zeki Müren kadar başına taş düşsün emi.Bu ülkeye askerlik hizmetini yapmış üstünede tüm mal varlığını mehmetçik vakfına bağışlamış biri bu memlekete sizden daha evladır.Askerden kaçanların ve mal varlığını gemiciklere yatıranların ardında saf tutanların anlamadığı konu şu: kim nasıl isterse öyle yaşar! (başkasına zararı olmadığı sürece)Sana ENSAR derim. BADEMLEME derim susarsın. Toplumdaki bu tarz sapkınlıklıklara edecek lafın yok dimi!
 • BilalBilal2 ay önce
  Oy zeminden geliyormu? Oy başka yere gidince, zemin nereye gitmiş olur?
 • VatandaşVatandaş2 ay önce
  Bu kafayla yola devam ederlerse başkanlık seçiminde riske olur bursa yazdıklarınız çizdikleri iz hepsi boş niye kaybettiler gariban vatandaşla orta gelirli vatandaşın arasına uçurum aldılar 9000 bin günü olan bir insanı 1200 lirayla emekli ettiler asgari üçret muhalefetin sıkıştırmasıyla zam verdiler emekliyi unuttular fabrikalarda canı cıkan asgari üçret liyi bitirdiler yatanlara 5000 lira maış çalışana 1800 bu adalet ve kalkınma degil buna devam ederlerse önümüzdeki seçimler dahada üzücü geçecek eletrik doğalgaz belediye faturaları halkı soyup soğan ediyor bunlara dur diyen yok yaz yaz bitmez sebeb milletin ekonomik sıkıntıları başka hiçbirşey deyil
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Bir oy için 52 ile 52 stat amötörden profosyonele spora yardım. Taksime cami camlıcaya cami, namaz kılmayanlara selfi camisi bir oy için olmuyor dik durun dik, operabale salonları olmuyor işte. CHP NİN bütün vasıflarını aldınız 10 kasımları 19 mayısları cumhuriyet bayramını. İçeride dışarıda Mustafa Kemal lim evlerini CHP den daha çok yaptınızda ne oldu. Zina ya serbest CHP NİN yapmadığını yaptınız harama helal dediniz. Olmadı olmayacak. DİK DURUN KİTABULLAHIN DIŞINA CIKMAYIN. Bir oy için yapmayın bari ahiretinizi kaybetmeyin
 • NuhNuh2 ay önce
  Yapılan en büyük yanlış Allahın kanunlarına uygun yasalar getirilmedi. Batıdan laik dinsiz uygulamaları sorgusuz sualsiz alıp getirip bu millete uyguluyorlar. Söylüyorsun düzelten de yok. Yapılan uygulamalarla yasalarla batıya ve laik kesime yaranmaya çalışılıyor. Bu yapılırken müslümanların talepleri istekleri pek dikkate alınmıyor. Örnek : 28 şubat zulmünden suçsuz yere içerde yatan müslümanlara neden af yada tekrar yargılanma hakkı çıkartılmadı.? 28 şubat çetesiyle neden hesaplaşılmadı.? İktidar neden oy aldığı dindar insanların hakkını hukukunu korumuyor.? Buna karşın karşıt görüş insanların görüşlerini dikkate alıyor dinliyorlar. Haala başörtüsüne saldıranlar çıkıyor şunu yasalarla kesin güvence altına alıp kalıcı bir çözmediler. Saldıranlara da ağır cezalar verilmeli ki herkes haddini bilsin cürret edemesinler. Millet tecavüzcü katillere , teröristlere idam dedi bas bas bağırdı. Malesef gelmedi getirilmedi. Bir yönetim oy aldığı zeminin hakkını hukukunu inanç değerlerini korumuyorsa isteklerini duymuyorsa bindiği dalı kesiyor demektir. Düşmesi çakılması yakındır.
 • ÜnalÜnal2 ay önce
  Ne anlatiyorsun kardes zeminmi kaldi secimin akabinde hemen devreye girildi Ali Babacan ERDOGAN görüşmesi ve parti kuracağını açıklaması ve dahi yabancı finans kurumlarıyla görüşmesi size BIRSEY hatirlatiyormu hanı erbakan HOCA vardı arkasından vurulan ve erbakan hocayı arkadan vuran larda ilk iş olarak AMERIKAYA gidip YAHUDI lobi ve finans kuruluşlarından okey almışlardı ne zemini KARDES temel direkler çakıldı binanın kanadı bitti haberin yokmuş gibi devam et
 • isimsizisimsiz2 ay önce
  olayın muhalefetin propagandasıyla alakası yok muhterem barayev. olay tamamen iktdarın gençlere olan tavrında bitiyor. biz öğrenci sınıfı yıllardır "sınav kölesi, test çözme makinesi, okul mahkumu, görünmez prangalı" olarak yaşıyoruz. ne MEB'in umrundayız ne kendi ailelerimizin. eskiden hayırlı evlat olmanın yolu iyi terbiye almış olmaktan kültürlü olmaktan geçerdi. şimdi 90 altında notumuz varsa "kötü çocuk" oluyoruz. ayrıca, diğer ülkelere olan bu ofansif dil ve kibirli tavırlar hoş değil. "bİzİ QıSqAnIyOlAr" yaklaşımı tamamen hatalı. mesela bu tavırları gören ben niye bu ülkede ömür çürüteyim ki? basıp gitmek batı'da sevdiğim işi yapıp krallaşmak varken? milli duygular için mi? hani şu meb'in bize yasak koya koya sınavlarla hayatlarımızı kararta kararta söküp aldığı şey için mi? küçük bir örnek vereyim: beden eğitimi, resim, yabancı dil gibi dersler usulünce yapılmıyor. sanata önem vermeyen bir ülke ha bizi saçma salak sınavlara sokmuş ha bizi yurtdışına postalamış ne farkı var? özellikle yabancı dil derslerinde yabancı dil öğretmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. her neyse. ayrıca gençlerin arasında bir karşılık bulmuş olan ismini vermeyeceğim bir müzik grubunu "katil, ucube" diye yaftalayan bir diyanetimiz, aleyna tilki gibi enes batur gibi asıl ucubelere ses yapmayan ama hayat hikayeleri insanların ufkunu açacak bir yığın güzel sanatçıya da "amarigan, biz ingilizce istemezük, şiddet içerikli, suça özendiriyor" diye karşı çıkan bir rtük'ümüz ve sanat gündemimiz var. sorulması gereken soru "niye gençlerimiz sola meyilli" olmamalı. soru "niye iktidar yanlısı olsunlar ki" olmalı. saygılarımla...
 • movsar barayevmovsar barayev2 ay önce
  Takip edenler bilir, özellikle sosyal medya'da 18-25 yaş arası bizim mahalle gençlerinin de bu bahsettiğiniz zeminden kayarak sol zemine geçtiğini görebiliyoruz. Bunun yanında, İmamoğlu'nun inkar edilemeyecek medya gücü...Tabiki bu, sol'un sosyal medya'da ne kadar etkin olduğundan kaynaklı. 18-25 yaş arası karşı mahalle gençleri medya'da hiçbir zaman davalarını sahipsiz bırakmıyor, örgütleniyor ve nerede bir eleştiri var sırtlan sürüsü gibi üşüşüyorlar. Bizim mahalle gençlerinde bunu görmek gerçekten zor.
 • ahmet koçakahmet koçak2 ay önce
  tesbitler doğru eksik.iğneyle yapılması gereken lakin kepçeyle yapılan fetö teröristinin temizlenmesinde yapılan hatalar oluşturulan mağduriyetleri bir müslüman yazar olarak yazmakdan korkmayın.toplumun bir çok kesimi hiç alakası olmadığı halde,ya iftirayla,ya kumpasla,ya hasededenlerce mağdur edildi.liderlerimiz seçimlere 2 hafta alt tabaka mağdur edilmeyecek diyor.seçimlerden sonra binlerce alakasız insanı ihraç ediyor.24 senedir oy verdiğim liderime 31 martta dahil hep destek oldum.bu süreçde oğlum ihraç olmuştu buna rağmen desteğimi kesmedim.lakin hiç bir kriteri ve bağı olmamış evladımı hapse atmak için yargılama aşamasına kadar işi sürdürdükleri için benim evimden 7 oy kullanılmadı.ya bizi görüp tekrar dosyaları vicdan ve adalet sahibi insanlara inceletip haklıyı haksızı ayıracak yada bir daha hiç bir siyasetçiye inanmayacağım.
 • isimsizisimsiz2 ay önce
  kesinlikle kaybetmeyi hak ettiler. zemini de oyları da... laflarım yanlış anlaşılmasın ama genç kitlenin iktidardan soğuma sebepleri gayet açık: bir, eğitim sistemi... klasik ezberleme anlayışından kurtulmak için resmen 2020 yılına kadar beklendi ve arada kaynayan; mülk, soru çözme makinesi, ders kölesi olarak görülen milyonlarca insana sırt çevrildi, 2002 doğumlu biri olarak şunu söyleyebilirim ki biz 2002'li tayfasının çektiğini hiçbir dönem çekmemiştir, hiçbir öğrenci bu kadar fazla ve anlamsız değişikliklere maruz bırakılmamıştır... evet, iktidarın sorması gereken soru biz milletin kararına nasıl kılçık atabiliriz olmamalı, sormaları gereken soru bunca gencin saçma salak hareketlerle gençliğini yedikten sonra hala onlardan oy beklemenin nasıl bir gaflet olduğu ve bu kadar baskıya, bu kadar gelecek karartma çalışmalarına rağmen biz gençlerin niye bu ülkeye katkıda bulunması gerektiğini düşünmeleri...ikincisi açık, ekonomi... doların 7 tl olduğu günlerde bay cumhurbaşkanı'nın ne dediği hala aklımda: "dolarları varsa bizim de allahımız var"... allah uğraşandan çalışandan yanadır, damadını ekonomi bakanı yapıp sonra da dünyaya anlamsızca homurdananlardan değil. dolar hala 5 tl-6 tl bandında, bay cumhurbaşkanı "DıŞ gÜçLeR yHa" diye yakınıyor. iyi tamam dış güçler de, şu ana kadar bunu düzeltmek uğruna ne yaptınız? istihdam projeleri için seçim sonrasını bekleyen, ekonomiyi düzeltmek adına tek yaptığı merkez bankasına triplenmek olan insanların hezimetten yakınmaya hakkı yoktur. (tanzim pazarları istisna, ülkesel anlamda ekonomiyi doğrultan bir hareket değildi sonuçta.)üçüncüsü de aslında belirgin de 50-70 yaş bandındaki dedelerimiz dayılarımız temizinden görmezden geliyor... dışişleri ve yabancı sanata alınan tavırlar.istanbul seçim sonuçlarından gördüklerim bana halkın uluslararası ilişkiler açısından yapılan operasyonu anladığını gösteriyor: tüm dünyaya cephe alma operasyonunu yani.amerikanlara, almanlara, fransızlara, ingilizlere, hollandalılara, avusturyalılara, çinlilere, kısaca her türlü ülkeye atarlanıp giderlenen, sonra da "off... yalnızız... yalnızız ulan..." diye havalara giden bir iktidar.koreli bir müzik grubunu kafir ilan eden bir diyanet."burası türkiye... ingilizce konuşmayacaksın ve de öğrenmeyeceksin" havalarında bir orta yaş kitlesi ve aynı kafada bir milli eğitim bakanlığı.ingilizcenin evrensel dil olduğu bir çağda hem de!ha unutmadan... fen liselerini anadolu liselerini unutup saray parası yakıp imam hatip lisesi açıp duranlar da var.amacım ihl'ye hakaret değil.amacım her okula hak ettiği bütçenin ayrılmadığını belirtmek.bunu biliyorum çünkü çanakkale fen lisesinde okuyorum.bir deney yapılacağı zaman para bizden, tamirat parası bizden, yemekhane bizden vs vs...bakıyoruz 3km daha şehrin içinde bir yerde imam hatip...bina gıcır gıcır, eğitime hazır.hadi buna adil deyin!her neyse, konum uluslararası ilişkiler.bay erdoğan çıkıp "yalnızız" diye oflayıp puflayacağına...havadan rutubetlenip "sÜpEr gÜcÜz yHa HeRkEs BiZi QıSqAnIyO" modlarına gireceğine...gitsin müttefik arasın...gençlere de takır takır ülke kötülemeye kalkmasın.ben mesela tahsilim bitsin ver elini brooklyn.iş de bulurum, kafamda bir plan var.bu ülkede kalıp kendimi politik mallıklara harcayacağıma...giderim yaparım sevdiğim işi, gerçek anlamda özgür olurum, kral gibi yaşarım.benim gibileri bu ülkede tutmak, oylarımızı almak isteyenler...kötüledikleri ülkelerden "ülke yönetme" dersi almalıdır.yoksa ne cumhurbaşkanı bizi ikna edebilir...ne de yasalar bizi durdurabilir.basar gideriz ülkeden.
 • erhanerhan2 ay önce
  yazılarınızda gördüğüm kadarı ile psikoloji ile de haşır neşirsiniz. O halde. Goebbels in "bir şeyi uzun süre çok tekrarlarsanız,bu yerleşir" yöntemini de bilmeniz gerek . İşte güya bazıAKP yanlıları ve muhafazakarlar , sürekli AKP nin bazı kusur ve eksiklerini tekrarlayınca insanlarda AKP hakkında tümden olumsuz bir algı yerleşmesine yol açtı. Sen ve özellikleDilipak bunu yaptınız. Yine psikoloji der ki, " senin ne anlatmaya çalıştığından ziyade karşındakiler bunu nasıl algılar anlar buönemlidir " ve bunu göz önünde tutmak gerekir. ( belkide her şeyi bilinçli yaptınız..!)
 • erdalerdal2 ay önce
  Yazarımız bu sonucu ortaya çıkaran sebepleri belirtip kendi tespitlerini yapmışve çözüm için kendi tecrübelerine göre bir yol çıkarmış. İnsanlar(yorumlara bakarak söylüyorum); ekonomiyi, bilimi, siyaseti vs. her şeyi dine bağlıyor çok güzel... Burada kafama takılan bir husus var, günümüzde dünya ekonomisini yönlendiren, dünyayı yöneten ve bilim üreten insanların çoğunluğu bizim dinimizden değil. Yorumlara göre onların yerin dibine batması gerekir, hiç birisi namaz kılmıyor. Bence Yüce Rabbim dünya işleri için dos-doğru çalışmaya bakıyor ve bir kulu çalışıp çabalarsa karşılığını veriyor. Ha ahiret için de diyor ki kulum benim emir ve yasaklarıma uy ya değilse bu dünyada ve ahirette bunun hesabını senden sorarım, ama senden başkasından değil. Lütfen dünyalık işleri hepsinin nedenini dine bağlamayı bırakalım ve doğru, dos-doğru bir şekilde çalışalım. Bu ülke bizim ve bu ülke ne kadar güçlü olursa(güçlü olabilmesi için her kim vesile olursa olsun) hem bu ülke müslümanlarına hem de dünya müslümanlarınao kadar çok faydamız olur, adaletsizliğin zülmün karşısındao kadar dik ve sağlam durabiliriz. Ben, dini-dünya görüşü-mezhebi-cinsiyeti vs... ne olursa olsun bu ülkeye hizmet için dürüst bir şekilde çalışan, işinin ehli, etrafındakilerin de fikrine önem veren, doğrunun arkasında duran insanları desteklemeye çalışacağım. Saygılar...
 • birisibirisi2 ay önce
  toplumu okumak çok zor kimse tam kestiremiyor. fatih üsküdar çok şaşırtıcı. sence niye derseniz hiç aklım ermedi bir fikrim yok doğrusu. meydanlarda mitinglerde alkışlayanlar yalancıymış gördüğüm bu. cübbeli ahmet hoca da iktidarın yüz verdiği bazı hocaları sebep göstermiş. bir yerde hükümeti suçluyor. e hocam demezler mi fatihte siz neden etkili olamadınız. o kadar destek oldu kimse onu da dinlememiş.
 • birisibirisi2 ay önce
  neydi bahçelinin öyle diyen kalem namerttir türünde sözleri. kimsenin etkisinde kalmaya fırsat kalmadı, sesi kısık habertürk açıktı aniden ne oluyoruz öcalan mektubu konuşuluyor ne denmek isteniyor diye allak bullak oldum. siyaset böyle bir şey. aynı" it değil basit" gibi. ha o konuya da gelelim. bizim toplumda argo küfür çok yaygın. kendimde de kibarlıktan eser görmüyorum. ama argo ve küfür başka bir şey. konuşma esnasında doğmamış çocuğa...şeklinde başlayan deyimler yerine daha makullerini de seçebiliriz mesela hele konuşma üstadıysak .
 • Mehmet BilenMehmet Bilen2 ay önce
  Teşekkür ederim.
 • Medeni Medeni 2 ay önce
  23 Haziran üzerine Sayın Cumhurbaşkanımıza verilen brifingleri üzüntüyle okuyoruz, çünkü bu brifinkler masa başı hazırlanmış izlenimi veriyor.Halkla temas edilerek hazırlanmadığı anlaşılıyor.Zahmete gerek yok, YENİ AKİT GAZETESİNİNokuyucu yorumlarını inceleseniz yeter de artar bile.Ayrıca, şimdiye kadar dost acı söyler kuralı gereğince gerekli uyarıları yapan Abdurrahman Dilipak, Ali Osman Aydın,Mehmet Koçak,Rasim Bolbol,Sabri Balaman, Dr Ali Akben, Fuat Uğur, Süleyman Özışık,Prof Ahmet Şimşirgil, Nuh Albayrak, Tamer Korkmaz, bunlardan Bilgi alsalar hakikati görürler.Yeter ki hakikatı öğrenmek istesinler, ülke sorunlarında samimi olsunlar.
 • CEVDETTCEVDETT2 ay önce
  Onlar öyle kimselerdir ki, şâyet kendilerine yeryüzünde imkân ve iktidar versek, namazı dosdoğru kılar, zekâtı verir, iyiliği emreder ve kötülüğü yasaklarlar. Bütün işlerin âkıbeti Allah’a aittir.(HAC:41)İKTİDAR BUNU YAPTIĞI SÜRECE ARKASINDAYIM. İSTANBULDA AKP İLÇE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN 5 VAKİT NAMAZ KILMA ORANINI ARAŞTIRIN!!!
 • MemetMemet2 ay önce
  yazar lafı döndğrüp dolandırmış kendilerine İslamcı diyenlerin döneminde ahlak elden gitti diyememiş!
 • erhanerhan2 ay önce
  zaten bir sürü kendine göre hata ve yanlış saymış dökmüşsün. her biri % 5 etkilese, AKP% 100hatalı bir parti durumuna gelir. Arkadaş hata ve yanlışlara göre olsaydı CHP nin onca sayısız ve büyük yanlışları var ki.PekiCHP yanlısı medya kendi partilerine toz kondurmazken, güya akp li olanların sadece AKP yi suçlamasının oluşturduğu olumsuz algının payı yok mu? Mesela sen, AKP nin yaptığı onca iyi şeylerehiç değindin mi, yoksa sadece bazı eksikleri mi vurguladın. Zaten bu kaybediliş algı operasyonlarına inanan, kanan, ahmaklar yüzünde oldu
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç2 ay önce
  Söylediklerinizin hepsi doğru ama eksik, 2002 yılında iktidar olduklarında ülkenin itilmiş, ihmal edilmiş, küçümsenmiş çoğunluğunu kucaklayan AKP zaman içersinde kucakladığı halkı ezmeye, korkutmaya, ayrıştırmaya başlamıştır. En önemlisi şiddet dilinin her alanda yayılmasına sebep olmuştur, ittifak ortağını bile şiddeti en iyi bilen taraftan seçmiştir. Saygısızlığın, kuralsızlığın, zorbalığın karşılıksız bırakıldığı hukuksuz bir ülke haline getirmiştir. Daha da önemlisi kalifiye insan değirmeni haline gelmiştir. Ali Babacan, Mehmet Şimşek gibi tüm Avrupa'nın önlerinde ceket iliklediği, dünya çapındaki ekonomistleri saf dışı bırakıp kapasitesi meçhul, meziyeti "damat" olmaktan öte bir vasfı bulunmayan birine dünyanın ilk 20 ekonomisinden birini teslim etmiştir ki adamcağız kendini bildiği için Mckinsey ile anlaşmak istemiş yetersizliğinin kanıtı olarak ve fakat yetersizliğin tescillenmemesi için vazgeçilmiştir. Bunun gibi binlerce örnek var AKP'yi içten içe eriten ve yazık eden çünkü son elli yılda en iyi hizmetleri yapmış, kısa bir sürede olsa dünyanın saygınlığını kazanmış bir oluşumun gözü doymayan, görgüsüz,cahil yalakalar yüzünden gelmiş geçmiş en iyi çalışan partiyi bu hale getirdikleri için zaman da kaybedilmiştir zemin de.Yazık, çok yazık.
 • HasanHasan2 ay önce
  Zemin falan kalmadı artık kentsel dönüşüme ihtiyaç var.Reis hala dünya ya nizam vermeye kalkıyor kendi evine bakmıyor.Faruk Çelik gibi kerameti kendinden menkul kişilere bankalara arpalık verirsen bu aldığımız oy çok bile
 • Yusuf liYusuf li2 ay önce
  Bence sende eksiksin .bakın ak parti kendi kendine etti buldu.toplumu dönüstürmek için batıdan ithal feminizm istanbul sözleşmesi gibi sapık sapkın fikirleri yasalastırdı hatta polis ve dipcik gücüyle uyguladı hemde öyle katı uyguladıki allahın uarattıgı fıtratı bozmak icin ak parti elinden gelen butün pislik ve necis ne varsa kanun yoluyla güvence altına aldı zina fuhuş hatta evli insanların bile zinasını suc olmaktan cıkardı olagan hale getirdi feminizm gibi sapkın fikirleri aile de uygulayarak yüzbinlerce ailenin yok olmasına bir cogunun cinayetle cinnetle bitmesine sebeb olan fikirlerin uygulamada baş aktörü oldu.genclik noktasında hic bir planı olmayan tek parti.daha dogrusu 15 yılda 15 milyon genç yarattı chp için seküler anlayıs chp nin genetigiydi feminizm lgbt gibi sapkın lıklar chp nin genetiginde vardı ama sen tuttun onların bile cesaret edemedigi sapkın fikirleri hemde kanun polis adli gucle aile mize kadar girerek yaptın.bu toplum ak partiye nicin sonuna kadar destek vermisti bunlar ne yaptı.bakın yazar bey nafaka gibi mal rejimi gibi istanbul sozlesmesi gibi sapkın yasaları eger adil bir zemine oturtamazsa allah katında kul katındada ak parti bitmistir ve allah böyle yapanlara toplum yada siyasi parti fark etmez rahmet eli bu tür toplumda kalkar allah bu topluma dusmanlarını musallat eder o toplumda bereket gider fırsat varken ya bunları yaparlar yada allahın hükmünü beklerler.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Bakara Sûresi / 120.Ayet120. Sen, onların milletlerine (dinlerine)1 uyuncaya kadar yahudi ve hıristiyanlar senden asla hoşnut olmayacaktır. (Resûlüm!) Onlara de ki: “Allah’ın hidayeti (olan İslâm) doğru yolun ta kendisidir.” Sana gelen bunca ilimden (Kur’an’dan) sonra eğer onların arzu ve heveslerine uyarsan, artık senin için Allah’tan yana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.2
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Bir bilmece...... Sörvayvır yarışmacıları kim yunanlı kim Müslüman TV nin sesini kapatınca anlayabiliyormusunuz. Konuşurken ağız dolusu elhamdülillah deriz yarışmacılar kafirden ayırt edilemiyor. Ayet tecelli etti
 • AhmetAhmet2 ay önce
  Dost acı söyler.

Günün Özeti