• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Karahasanoğlu
Ali Karahasanoğlu
TÜM YAZILARI

“Heeeeyt savulun, İyi Parti geliyor”muş!..

10 Eylül 2023
A


Ali Karahasanoğlu İletişim: [email protected]

14 Mayıs’ta 6 + 1 parti ittifakıyla seçime girip başarılı olamayan İyi Parti, 2024 Mart seçimleri için şimdi öyle bir hava estiriyor ki, zannediyorsunuz tek başına gireceklerini açıkladıkları seçimi alıp götürecekler.

Meral Akşener bir açıklama yapıyor, ardından Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu onu yalanlayan bir başka açıklama yapıyor.

Sonrasında, Meral Akşener tekrar sahneye çıkıp, kendi partisinin sözcüsünü yalanlıyor.

Son geldiğimiz noktada, cumhurbaşkanı adaylığına layık gördükleri Ekrem İmamoğlu’na, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi çok daha küçük çapta bir görevi bile fazla görüyorlar.

Dün, “cumhurbaşkanı adayımız Ekrem İmamoğlu” dediler, yapamadılar; bugün o Ekrem İmamoğlu’nu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı göstermeyip, yerine kendi partilerinden birisini aday yapmaya hazırlanıyorlar.

Hiç bir partinin iç işlerine karışacak değilim.

Ama bize hava da basmasınlar.

“Biz mahalli seçimlere bir girdik mi, etrafı dağıtır geçeriz” modunda açıklamalar yapmasınlar.

Biz onların girdikleri 2019 mahalli seçimlerini de biliriz

Hem de tek başlarına da değil, CHP’nin İyi Partili adayları desteklediği 2019 mahalli seçimlerinden bahsediyorum.

CHP’nin İyi Partili belediye başkan adaylarını desteklediği 2019 mahalli seçimlerini sonuçlarına bakalım ve 2024’te İyi Parti’nin tek başına gireceği mahalli seçimlerde ne yapabileceğini anlayalım.

2019 mahalli seçimlerinde, CHP’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Hatay, Mersin başta olmak üzere birçok büyükşehirdeki adaylarını desteklemek karşılığında İyi Parti de 22 ilde CHP’nin desteğini almıştı.

O illeri tek tek sayalım:

Balıkesir, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Trabzon ve Samsun büyükşehirleri ile Afyonkarahisar, Aksaray, Düzce, Elazığ, Isparta, Karabük, Kilis, Kırıkkale, Nevşehir, Osmaniye, Tokat ve Yozgat il belediyeleri..

Listeyi okuduğunuzda gördüğünüz gibi hemen tamamı muhafazakar seçmenin yoğun olarak yaşadığı iller.

Taktik şuydu; muhafazakarların yoğun olduğu illerde İyi Parti adaylarını CHP’li seçmen destekleyecek ve böylece Ak Parti’yi bu illerde kaybettirecekler.

Muhafazakarların azınlıkta kaldığı veya en azından yarı yarıya olduğu illerde ise İyi Partililer, CHP’li adayları destekleyecek, bir de dışardan HDP de takviye olarak gelecek. Böylece yine bu illerde de Ak Parti kaybettirilecekti.

CHP’li adayların İyi Parti ve HDP’lilerce desteklendiği illerde bu taktik kısmen başarıya ulaştı.

Çünkü hiç kimsenin tahmin edemediği şekilde, CHP’li adaylara, hem milliyetçi geçinen İyi Partililer, hem de terör örgütü PKK’yı “hak arayan bir yapı” olarak tanımlayan HDP’liler aday çıkarmayarak destek verdiler.

Böyle bir kirli ittifakı hiç kimse tahmin edemedi, böyle büyük ittifak yapılsa bile seçmenden destek göreceğini kimse kestiremedi.

Fakat planın ikinci bölümü, %100 başarısızlıkla sonuçlandı.

İyi Parti’nin aday gösterildiği 20 ilin yirmisinde de muhalefet seçimi kaybetti.

Şimdi soru şu:

İyi Parti ve HDP’nin de aday çıkarmayarak, 2019’da zar zor, CHP’ye seçim kazandırdığı illerde (o da bazılarında), şimdi İyi Parti tek başına nasıl seçim kazanacak?

Bu birinci soru..

Bir de ikinci sorumuz var.

Türkiye’nin tamamında, İyi Parti’nin il belediye başkanlıklarını kazanacağı, kendileri tarafından bile iddia edilemez.

Ama en azından 2019 mahalli seçimlerinde CHP’nin desteğini alarak aday gösterdikleri illerde, İyi Parti acaba başarılı olabilir mi?

Bu sorunun cevabı da 2019 mahalli seçim sonuçlarında.

2019 mahalli seçim sonuçlarında, CHP’nin aday göstermeyip, bütünüyle İyi Partili adaya oy verdiği, ama yine de İyi Parti’nin seçimi kazanamadığı ortada iken, şimdi 2024 seçimlerinde İyi Parti tek başına seçimi bu illerde de olsa nasıl kazanacak?

İyi Parti’nin ekonomi profesörleri olabilir, strateji uzmanları olabilir, profesör doktor unvanına sahip sözcüleri Kürşat Zorlu da olabilir.. Birisi çıksın, bana bunu izah etsin.

2018 milletvekili seçimlerinde %10 civarında oy alan İyi Parti, 2019 mahalli seçimlerinde CHP desteğine rağmen, Türkiye genelinde bir ilde bile belediye başkanlığı kazanamamışken…

Şimdi 2023 milletvekili seçimlerinde yine aynı oranda oy alan İyi Parti, ne olacak da 2024 mahalli seçimlerinde, CHP desteği de dışarıda kaldığı halde girdiği ili alıp götürecek?

Buyursunlar anlatsınlar.

81 ilin hepsinde kendi adaylarımızı çıkaracağız mavalını okumasınlar.

2019’da CHP’nin desteğine rağmen 20 ilden hiç birisinde seçim kazanamamalarının sebebini açıklasınlar.

“2019’da biz CHP’ye destek vermiştik, seçime girmemiştik” gibi bir algıyla, sanki 2024 mahalli seçimlerine ilk defa katılıyorlarmış gibi görüntü vermesinler.

İyi Parti daha önce de mahalli seçimlere girdi, halktan okkalı tokatı yedi.

 Bugün de ister ittifakla, ister işbirliğiyle, isterse müstakilen seçime girsin, yine yiyeceği tokat aynıdır!

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Semihe

Gelmiyor gelmemekte olan.dünya degisti degisiyor degismem diyenler encok degisim türküsü cigiranlar.

'esas millet düşmanları kimlerdir'e

hareketli metal harflerle basmayı gutenberg bulmadı.kendisi de iddia etmiyor zaten.ırak şarktan geldi*avrupada matbaa çıkar çıkmaz türkiyeye geldi.müteferrika ilk devlet matbaasını kurdu.bu gün devletin matbaası olmasa(misal:ttk'nun mükemmel matbaası vardı.chp'li işbank kanunen vermesi gereken payı vaktinde vermediği için mecburen kapandı)türkiye gavur icadı diye matbaaya karşı çıkıyormu diyeceğiz?önem sırasına göre osmanlı devletinin çökmesindeki amiller[1]dünyanın en büyük devletleriyle hemhudut olma[2]ispanyol gümüşü[3]yurt dışına mamül satmama[4]yurt dışından2.sınıf mütehassıs getirme...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23