• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Karahasanoğlu
Ali Karahasanoğlu
TÜM YAZILARI

Anayasa Mahkemesi üyelerine açık mektup!

03 Aralık 2023
A


Ali Karahasanoğlu İletişim: [email protected]

Yüzbinlerce öğrencimize el uzatan, nice yetim, öksüz çocuğumuzun okumasına destek veren bir vakfımızın öğrencilerin kalması için açtığı evlerden birisinde, iddiaya göre bir öğretmen, küçük yaştaki erkek çocuğa tacizde bulunmuş..

Taciz iddiası, yıllar sonra dile getirilmesi sebebi ile kuşku ile karşılanması gereken bir isnat..

Ama varsayalım, doğru..

10 kişi değil. 100 kişi değil. 1000 kişi değil..

Yüzbinlerce öğrencinin okumasına destek vermiş bir vakfa, tekil bir olay üzerinden saldırılması ne derece doğru?

Medyaya intikal etmeyen, gizlenen, saklı tutulan, hangi derneklerin hangi yurtlarında...

Öyle tekil de değil, onlarca, yüzlerce çok daha ağır cinsel suçlar işlendiğini ben iddia ediyorum.

Ama soruyorum, kaçımız bunları biliyor..

Bütün dert, dindar yöneticilerin bulunduğu bir vakıf sözkonusu olduğu için, malum kesimler tarafından hedef yapıldı..

Bir kısım insanlar, vakfı hedef yapmaları yetmiyormuş gibi, o vakfa,  cüzi de olsa bir tarihte yardım etmiş olan, “Öğrencilere harcanmak üzere” kaydı ile verilmiş bağışları öne çıkartıp, o şirketleri de hedef tahtasına koydular..

Açık açık yazalım.

Hedef tahtasına konulan vakıf: Ensar Vakfı..

Ensar Vakfı’na, öğrencilere harcanmak üzere bağış yapan şirket de, yüzlerce şirketten birisi olan Turkcell.

Turkcell aleyhine o tarihlerde açılan kampanyalarda, tıpkı FETÖ’nün bir tarihde, kendisine ait kanalların DİGİtürk’ten çıkarılmasını protesto amacı ile, “DİGİtürk aboneliğimi iptal ediyorum” kampanyalarındaki gibi..

Belli kesimler, “Turkcell aboneliğimi iptal ediyorum” kampanyası başlattılar ve sürdürdüler.

Sadece abonelik iptali olsa, hadi neyse..

“İsteyen abone olur, isteyen aboneliğini iptal eder” dersiniz.. 

Bir de hakaret ettiler..

Düşünebiliyor musunuz..

Bir avuç insan, “Türkiye’de öğrencilerin elinden tutalım, onların okumasına destek için, hayırsever insanları organize edelim” diye düşünerek, Ensar Vakfı’nı kurmamış olsalar.

Kamuoyundaki o alçakça saldırıların hedefinde olmayacaklardı..

Yani yatsanız, hakaret edilmeyecek. Ama bir öğrencinin elinden tutalım” dediğiniz için, isnat edilen suç ile hiçbir ilginiz olmadığı halde, şahıs olarak dahi hakaretlere maruz kalıyorsunuz.

Yine..

Turkcell.. “Öğrencilerin elinden tutalım. Öğrencileri destekleyen vakıflara yardımcı olalım” diye düşünüp, Ensar Vakfı’na, başka vakıflara yaptığı yardımlar gibi bir bağış yapmasa.. Öğrencilere verilmek üzere bir yardım etmese, kimse Turkcell’e karşı kampanya başlatmayacak, kimse aboneliğini iptal ettirmeyecek, şirket de kamuoyunda hakarete maruz kalmayacak.

Ama öğrencilerin elinden tutma amacı ile.. Güzel niyetlerle, birisi vakfı kurmuş, diğeri vakfa yardım etmiş..

Doğrudur-yanlıştır-iftiradır, bilemiyoruz. Ama yüzbinlerce öğrenciye destek vermiş bir vakıfta, bir tane isnat ile karşı karşıya kalındığında, o yüzbinlerce öğrencinin elinden tutulmasını inkar edercesine ve şirketlerin bu tür yardımlara imza atmasını da engelleyecek ve onları pişman edecek şekilde, hakaretlere maruz kalmasını, kim, nasıl kabul edebilir..

Ki..

Bir vatandaş, “Pedofili destekçisi” diye başlayarak, suç ile uzaktan yakından olmayan, hatta suçun işlendiği iddia edilen vakıf ile de uzaktan yakından ilgisi olmayan. 

Ki, vakfın da yöneticilerinin hiçbirisinin, suç isnat edilen kişi ile bir ilgisi yok iken. Suçu işlediği iddia edilen kişi, binlerce görevliden tekil bir kişi iken..

Kişiye suçlamayı bırakıp, vakfı hakaretlerle boğmaya çalıştılar..

Yardım kültürümüzü mü yok etmek istiyorsunuz ki, vakfa hakaret ettiniz.. 

Onunla da yetinmeyip..

Vakfa bir miktar bağış yaptı diye, Türkiye’de telekomünikasyon alanında dev isimlerden biri olan şirketten ne istediniz?

Turkcell, bağış yaptığı vakfa, bir kişinin suçu üzerinden hakaret eden, yetinmeyip bağış yaptığı için kendilerine de hakaret edenlere karşı, bir açıklama yapıp, sonrasında da, sembolik olarak bir tazminat davası açmış.

Sembolik ki, o ağır hakarete karşı 500 TL’lik bir tazminata hükmedilmiş.

Büyük ihtimalle, o tazminat da tahsil edilmemiştir.. 

Buna rağmen, sırf Allah rızası için bir vakfı kuranları suçlayan, sonrasında da o vakfa yardım eden şirketi “Pedofili destekçisi” gibi alçakça bir isnatla suçlayan kişi, tazminat kararı sonrasında Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuş..

Anayasa Mahkemesi de, Eylül ayının sonunda, oy çokluğu ile “düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı” gerekçesi ile davayı kabul etmiş. Tazminat kararının yeniden incelenmesi için dosyayı yerel mahkemeye yollamış..

Karar şöyle:

“Öte yandan davacı Şirket, bahse konu haber ve iddialara cevaben kamuya açıklamada bulunmuştur. Davacı, söz konusu mali desteklerin eğitim bursu niteliğinde olduğunu ve herhangi bir vakfı, derneği veya sivil toplum kuruluşunu desteklemekten ziyade öğrencilerin eğitimi için verildiğini belirtmiş olup bunun dışında ilgili haberlerin tekzibi niteliğinde herhangi bir ifadeye yer vermemiştir (bkz. § 9). Bu yönüyle davacının hakkındaki iddialara nasıl cevap verileceğini bildiği ve telekomünikasyon alanında faaliyet göstermesi nedeniyle de konu ticari itibarın korunması olduğunda daha avantajlı bir konuma sahip olduğu tartışmasızdır. Dolayısıyla davacının kendisine yönelen bu nitelikteki eleştirilere herhangi bir kimseye göre katlanma yükümlülüğü daha fazladır” şeklinde karar vermiş..

Ben şimdi Anayasa Mahkemesi üyelerine soruyorum..

Hayatınızda hiçbir hayır kurumuna üç kuruş, beş kuruş yardım etmediniz mi?

Yardım ettiğiniz, sırf Allah rızası için, cebinizdeki paranızı götürüp verdiğiniz kurumda işlenen herhangi bir suç sebebi ile, size o suçun destekçisi isnadı yapılsa..

Bunu hoşgörü ile karşılar mısınız..

"Karşılarız" diyorsanız..

Eyvallah. 

Daha da diyecek bir şeyim yok.. 

Nokta..

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

A yolcu

İmamoğluna yer kalmamış ALLAHIN suyu paraylamı olur ucuzlacağım herkes gezsin ğörsün ulaşım ucuzlayacaktı halk Ekmek 75 kuruştu şimdi 5 tl daha ÇOK ben bu kadar yazdım

MUZAFFER

ELİNE SAĞLIK, TERÖRİST PARTİYİ KAPANMAMASI İÇİN MARS DAN BAKIYORLAR, MÜSLÜMAN OLUNCA MERCEKLE ,VATANINI DÜŞMANLARI NIN KATİLLER YALANCI LARIN GÖRMEZDEN GELİYORLAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN İÇİNDE, FİTNE VE FESAT KARIŞTIRMA, c h p liler BÜROKRASİDE ÇOKTUR. MÜNAFIKLAR ŞEYTANIN OYUNCAKLARI PROJE ELEMANLARI ÜSTÜN IRK ÇOKTUR. AYNASI İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ.......
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23