• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

Öğrenci olarak geleceğe hazırlanmak

27 Eylül 2018
A


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

Okullar açıldı, eğitim ve öğretim yılı başladı. Yeniden öğrenci olsaydım haziran ayında elime alacağım karne ile hedefler koyardım, hangi dersi kaç düşürmek istediğimi hedef olarak belirlerdim. 

LGS’ye veya üniversite sınavlarına girecek olsaydım, LGS’de almak istediğim puanı ve girmek istediğim okulu- üniversiteyi belirler, bir kâğıda yazar, resimler ve çalışma odamın duvarına asardım.

Akıllı insan işlerine sonunu düşünerek başlar.

Akıllı insan işlerini öncelik sırasına göre yapar.

Bizi harekete geçiren hedeflerimizdir.

Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgâr yardım etmez.

Hedef belirledikten sonra atılacak en önemli adım plan yapmaktır.

Ortaokul ve liseyi yatılı okudum. Yurdumuzda günlük 3.5 saat etüt vardı. Etüt saatini iyi değerlendirmeye çalıştım. 

Günlük 3.5 saatlik etüt sayesinde karnemde hiç zayıf görmedim, takdiri kaçırmışsam teşekkür aldım. 

Yazılı olacağımız günler, çalışma saatini artırırdım. Sınıfta iyi bir öğrenci olmaya çalıştım, her zaman sınıf birincisi olma hedefim vardı. 

SENİ HİÇ UNUTMUYORUM

2003 yılında İzmir Ödemiş’te BAŞARIYA GÖTÜREN YOL konulu bir konferans verdim. Beş yıl sonra bir mektup aldım. Mektubun sahibi Fazıl Çelik şöyle yazmış:

“Hocam, sen beni tanımazsın ama ben seni hiç unutmuyorum. Ödemiş’e geldiğinizde okulu bırakmıştım. İmam hatipte okuyordum ve o yıllarda meslek liselerinde okuyanların üniversiteye girişte 15 puanı kırılıyordu. Üniversiteye girme hayalimiz 28 Şubatçı generaller tarafından çalınmıştı. 

Bizim okula davet edilmişsiniz, arkadaşımın haber vermesiyle konferansınızı dinleme şansını yakaladım. 15 puanlık farkın kapatılabileceğini söylediniz. Üniversite kazanamazsanız meslek yüksekokuluna gidin, oradan dikey geçiş yaparsınız. Hayallerinizden vazgeçmeyin, vazgeçen başarısız olur, dediniz. Sizden sonra okula döndüm, okul birincisi olma hedefini kafama koydum. İmam hatibi birincilikle bitirdim, sonra iki yıllık kamu yönetimi okudum, orada da birinci oldum. O ara Ak Parti iktidar oldu, katsayı engelini kaldırdı, tekrar üniversite sınavına girdim, 9 Eylül İlahiyatı kazandım, orayı da birinci bitirdim. Başarımı size borçluyum, yol gösterdiniz, teşekkür ederim.”

(Fazıl’ın başarı hikâyesini BAŞARININ BÜYÜSÜ isimli bir kitapta anlattım. Ortaokul ve lise öğrencilerine tavsiye ederim.) 

Üniversiteyi dershaneye gitmeden, kurs almadan bu etüt saatleri sayesinde kazandım.

Bazı günler çalışacak ders olmazdı, böyle günlerde kitap okudum. Okumak zamanla bende tutkuya dönüştü. Okumanın Allah’ın emri ve sevap olduğunu da öğrenince daha bir tutkuyla kitaplara sarıldım.  

Üniversite hayatımda okuma tutkum daha güçlendi. Yeni Türk Edebiyatı hocamız Prof. Mehmet Kaplan, derslerine kucak dolusu kitapla gelir ve bunları tavsiye ederdi. Onun tavsiye ettiği kitapları merak ve heyecanla okurdum. 

Okuduklarımı yorumlama ve belli alanlarda yazmayı Prof. Kaplan’dan öğrendim.

Prof. Ali Fuat Başgil’in GENÇLERLE BAŞBAŞA kitabı, ders çalışma, hedef belirleme, dengeli ve ölçülü yaşama konusunda bana rehberlik yaptı. Gençlere hararetle tavsiye ederim.

Bugüne kadar 51 kitap yayınladım, 52 kitabım TANKLARI VURAN EBABİLLER üzerinde çalışıyorum. Çok çalışkan biri değilim, hâlâ ortaokul yıllarında öğretmenlerimden öğrendiğim 3.5 saat etüdü yapıyorum. Okumak ibadet, çalışmak neticeyi Allah’tan istemek ve duadır. Sevap kazanma gayretiyle hareket ediyorum. 

OKUL BİTİNCE NE OLACAKSIN?

Eylülde okula başlarken hedef koymak ve haziranda koyduğu hedeflere ulaşma hayali insanı gayrete getirir.

En önemlisi de okul bitince ulaşacağı hedefini belirlemek ve ona göre çalışmak.

Okullarda verdiğim konferans sonrası öğrencilerle sohbet ederken öğrencilere, “Okul bitince ne olacaksın?” diye sorarım. 

Bazı öğrenciler, bilmiyorum, henüz bir hedef belirlemedim, der. 

Bilmiyorum cümlesi beni şaşırtır.

Gitmek istediğiniz bir yer yoksa yola düşmezsiniz. Hedefi olan, hemen yola koyulur.

Hayalleri olan asla uyumaz.

Gittiğimiz okul, yaptığımız plan bizi okul bitince ulaşmak istediğimiz hedefe, hayat bitince de cennete götürmeli.

Beyin Vitamini: 

Hedef belirleme, plan yapma, verimli ders çalışma konularında gençlere rehberlik yapacak ve motive edecek iki kitap tavsiye edeceğim. BAŞARI İNANÇ İŞİDİR, BAŞARIYA GÖTÜREN YOL. LGS, AYT, TYT sınavlarına hazırlananlara SINAV STRESİNİ YENME kitabımı tavsiye ederim. Okumak beyni besler ve sevap kazandırır. (İletişim: BAŞARI İNANÇ İŞİDİR için 0212 4911903; Sınav Stresini Yenme’ye ulaşmak için 0212 6131100)

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23