• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

Eğitim neden millileşmeli nasıl millileşir

08 Şubat 2024
A


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bize ait ve bizim değerlerimizle inşa edilmiş bir eğitim sistemi inşa etmek için çalışmaları tamamladıklarını” ifade etmişler. 

Çok iyi bir haber.

Ak Parti, 22 yıldır fen bilimleri kitaplarındaki materyalist bakış açısını, Müslümanın bakış açısına çeviremedi. 

Asım’ın nesli yetiştirecek öğretmen yetiştirmek için “Öğretmen Yetiştirme Sistemi” kuramadı.

Prof. Tekin’in son derece hayati olan bu iki konuya el atacağını ümit ederim.

Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu üyesi Prof. Ömer Özyılmaz eğitim sistemini Batıdan ithal ettiğimizi, yerli ve milli olmadığını söylüyor ve uyarıyor:

İthal eğitim sistemi ile milletimizin inanç ve kültür değerlerine, tarihine, dünya görüşüne bağlı, bilim ve teknoloji üreten, özgüven sahibi, kompleksiz, kendi mimarisini, şiirini, romanını, hikâyesini, modasını, sanayi ve teknolojisini üreten nesiller yetiştiremezsiniz.

Başkasının eğitim sistemini alan başkasının trenine biner. Tren nereye götürürse oraya gider. Taklit ettiği milletlerin dünya görüşünü benimser, diline özenir, yaşantısını taklit eder.

Taklit edenler bir iki nesil sonra taklit ettikleri milletlere benzerler, onların değerleriyle yaşamaya başlar ve milli özelliklerini kaybeder, kaybolup giderler.

Macarlar, Bulgarlar gibi. Bunlar Türk boyundan milletler.”

Prof. Özyılmaz’ı Eğitime Gönül Verenler grubumuzda dinledik. Yerli ve milli bir eğitim sistemi öneriyor.  Eğitimin yeniden inşası şart. Bunu yapabilecek donanıma ve medeniyet birikimine sahibiz. Yapmazsak taklit ettiğimiz milletlere benzer ve tarih sahnesinden siliniriz. 

Prof. Özyılmaz neden milli bir eğitim sistemi inşa etmemiz gerektiğini şöyle anlattı:

“Milletimizin değerlerine ve dünya görüşüne uygun bir eğitim sistemi kurarsak yetiştirdiğimiz nesiller:

1.Milletimizin inanç, dil, kültür, tarih ve kutsallarına sahip olur.

2.Kendisi olur, özgüven sahibi olur, taklitçi olmaz.

3.Üretken ve kendine mahsus değerleri olur.

4. Bilim, düşünce ve teknoloji üretir.

5. Milletimize has dünya görüşü ve dünyayı yorumlama yeteneğine sahip olur.

6. Milletimizi yükseltecek hedefler belirler, kendisini ve milletimizi ileriye götürmek için çalışır.

7. Eğitim, siyaset, ekonomi, tarım alanında ülkesini ileriye götürecek çalışma yapar.

8. Adalet için çalışır, zulme karşı çıkar. Mazlum milletlere kol-kanat gerer.

Son dönemde İHA, SİHA, AKINCI, KAAN gibi çalışmalarda milli ruhu görüyoruz.

Eğitim sistemi bağımsız ve tarafsız olmaz; kuranların dünya görüşünü esas alır. 

Milletimizin dünya görüşü ve değerler sistemine uygun bir insan felsefesi, bilim felsefesi, hayat felsefesi, eğitim sistemi geliştirmek zorundayız.

Eğitim sistemi 4 vagonlu bir trene benzer:

1.Vagon; dünya görüşüdür.

2.Vagon; eğitim felsefesidir.

3. Vagon; insan ve hayat anlayışıdır.

4. Vagon; dünya görüşüne göre üretilen bilim ve medeniyettir.  

Okullarımızdaki eğitim felsefesi ilerlemecilik, pragmatizm, yapısalcılık üzerine kurulmuştur, terlemeden çabucak zengin olmak isteyen, köşeyi dönmek isteyen insan yetiştirir. Kutsalları, değerleri, ahlakı önemsemez.

Nurettin Topçu; eğitimde milletin eğitim felsefesi yoksa eğitime dair hiçbir şeyi yoktur, der. 

Eğitim felsefesi, milletin dünya görüşünün eğitime yansımasıdır. İnanç, değerler eğitim felsefesini belirler.

Bizdeki eğitim sistemi materyalist ve seküler. Allah’ı yok sayıyor. Kâinatın sahibini söylemiyor, inkâr ediyor, yok sayıyor.

Eğitim felsefesi, evrenin sahibini, bilim üretmeyi, bilimin amacını, hedeflerini açıklar. 

Bizim eğitim felsefemiz, Kur’an ve Hz. Muhammed’in (sav) getirdiği dünya görüşüne dayanır. İnanç, tarih ve kültürel değerlerimizi esas alır

Nasıl bilim üretileceğini ortaya koyar, medeniyet ölçülerimizi belirler, medeniyet değerlerimizi sistematize eder.”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2020 İbn Haldun Üniversitesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, medeniyet değerlerimizi benimseyen dindar bir nesil yetiştirmek istediğini, bunun için eğitim sisteminin yeniden inşa edilmesi gerektiğini, fikren iktidar olmak için köklü bir eğitim reformu yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Evlatlarımızın zihin ve gönül dünyalarındaki boşluk Batı merkezli popüler kültür ürünleriyle veya sapkın akımların hezeyanlarıyla doldurulmuştur. Bunun için önümüzdeki dönemde önceliğimizi, aileden başlayarak eğitim-öğretim hayatları boyunca evlatlarımızı hakkıyla yetiştirmek olarak değiştirmemiz şarttır. Bu değişim, sıradan bir müfredat tadilatının ötesinde, topyekûn bir eğitim-öğretim reformunu gerektirir.” 

Ümit ederim Prof. Yusuf Tekin’in hazırlattığı müfredatlar medeniyet değerlerimizi evlatlarımıza benimsetecek şekildedir, milletimizi hayal kırıklığına uğratmaz. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Muhammet

Ali hocam cok doğru tespitler. Ama uygulayacak ve uygulatacak kadrolar nerede? Tüm kadrolar onların elinde.

Ali

Mesele yazara göre tüm derslerin din kültürü ve ahlak bilgisi dersi gibi mi işlenmesi anlayamadım. 25 yıllık ortaokul öğretmeni olarak gördüğüm şey: her sene daha amaçsız ve daha donanımsız öğrencinin bize geldiği Gelenin yüzde 90ı LGS ile elenip bir sonraki elek olan Tytayt ye hazırlanıyor. Herkes hakim doktor olmak istiyor ama bunun ne kadar zor olduğunu görünce okul anlamını yitiriyor. Zorunlu eğitim sonunda şanslı iseniz asgari ücrete çalışabileceğiniz bir gelecekle karşılaşan veli ve çocuk dumura uğruyor. Yüzde 10luk dilim ise özel ders, dershane, etüt... bitkisel hayata girip tamam ders odaklı a sosyal bireyler olarak yetişiyor. Ekonomi herkesi daha çok kazanç sağlayacağı yola itiyor ama bu yolda çocuklarımız tabiri caizse telef oluyor. Müfredat değişse de düzelmez bu sistem. Örneğin çocuğunuzun tarih ve edebiyata ilgisi var matematiği zayıf bu sistemde ne kadar şansı olabilir ki. Tıp , hukuk, mühendislik fakültelerinin başarı olarak görüldüğü bir memleketteyiz maalesef.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23