• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı
TÜM YAZILARI

Çocuğumu nasıl ahlaklı ve başarılı yetiştirebilirim?

13 Şubat 2020


Ali Erkan Kavaklı İletişim: [email protected]

Çocuklarımız geleceğimiz, servetimiz, göz aydınlığımızdır. Vazgeçilebilecek çocuk yoktur; her çocuk deha potansiyeli ile dünyaya gelir. Yetenekleri keşfetmek ve geliştirmek ailenin ve öğretmenlerin görevidir. 

Eğitim zor ve zevkli bir sanattır. 

Yeteneksiz çocuk yoktur, yetenekleri keşfedilememiş ve geliştirilememiş çocuklar vardır.

Allah’a iman, hayatımıza anlam kazandırır. Çocuklarımızı inançlı ve ahlaklı yetiştirmek için gayret sarf etmeliyiz. İmanlı evlat; ders çalışmayı, derslerden iyi not almayı, iyilik yapmayı, anneye babaya itaat etmeyi ibadet sayar. Ahlaki terbiye, sadece söz dinlemeyi öğretme sanatından ibaret değildir. İman, hayata ve olaylara bakış açımızı değiştirir. 

Sevgili Peygamberimiz (sav), hiçbir baba evladına güzel ahlaktan daha değerli bir miras bırakmamıştır, buyurur.

Çocuklarımızın yedeği yoktur, onları sevmeli, desteklemeli, başarılarını takdir etmeliyiz. 

Başarı mutluluk verir. Çoğu zaman insan sevdikleri için çalışır ve onlarla mutlu olur. Sevilen, değer verilen ve desteklenen bir çocuk, elinden gelenin en iyisini yapar. 

Çocuklarımızın sevilmeye, şefkat ve merhamete, ilgi ve bilgiye ihtiyaçları var. Onlara değer vermeli, kıymetli olduklarını hissettirmeliyiz. Çocuklarımızın meziyetlerini bol bol takdir ederek onları cesaretlendirmeliyiz. Sevgi, ilgi ve takdir gören çocuk; özgüven kazanır. Çocuk eğitiminde vazgeçilmez adımlar şöyle sıralanabilir:

1. Önce çocuğunuzla ilgilenin. Yeteneklerini ölçün ve neler yapabileceğini tespit edin. Onu başarabileceğine inandırın. Çocuğumuzun kimseden bir eksiği yok, başaranların sahip olduğu donanıma o da sahip. Zor olan şey çocuğu başarabileceğine inandırmaktır. Eğitim dilinde buna motivasyon denir. Motive edebildiğiniz takdirde çocuk zoru başarır. 

2. Başarılı insanları örnek gösterin. Aynı şeyi onun da başarabileceğini söyleyin. Özellikle zor şartlara rağmen çalışıp başarılı olan insanları anlatın. Başarıya Götüren Yol isimli kitabımda zor şartlara rağmen başarmış insanların hikâyelerini anlattım. Öğrencilerimi motive etmede çok etkili olduğunu gördüm. Siz de deneyin. 

3. Çocuğunuza yeteneğine uygun hedef gösterin. Hedef seçmesini sağlayın. Hedefe nasıl ulaşabileceğini konuşun ve ona yardım edin, rehberlik yapın. Hayatta yüzde yüz başarı yoktur. İnsan, hedef tespit ederken ideal düşünür, uygulamada engeller çıkar. Onlarla boğuşurken başarı yüzdesi düşer. Bu durum her proje için söz konusudur. Çocuğunuz belirlediği hedefe % 100 ulaşamazsa onu başarısız saymayın. Yüzde elli başarı, başarıdır. 

4. Çocuğunuza olumlu yaklaşın. Yapabildiklerini tespit edip kendisine güven ve moral verin. Yüzde yüz başarısız çocuk yoktur, çocukların mutlaka başarabildikleri bir alan vardır. O alanda gösterdiği beceriyi, başka alana aktarmasını tavsiye edin.

5. Cesaretlendirin. Yapmasını istediğiniz işi yapanların çok üstün insanlar olmadıklarını, onlardaki yeteneklere kendisinin de sahip olduğunu söyleyin. 

6. Teşvik edin, ödüllendirin. Küçük adımlar attığında, küçük başarılar elde ettiğinde ödüllendirin. Planlı çalışmasını sağlayın. Çalışmayı sevdirin. Bu konuda örnek olun, örnekler gösterin. 

7. Ümitsizliğe sevk edici eleştiriler yapmayın. Hele çok başarılı çocuklarla kıyaslayıp eleştirmeyin. En iyisi şu eleştiri kelimesini defterden silin. Çocuğun hep iyi yönlerini görün, onu övün, cesaretlendirin ve ödüllendirin. Çocuğunuzun harika, dev adımlar attığını göreceksiniz. 

8. Güven verin, güven duymasını sağlayın. İyi ve kötü günlerde çocuğunuzun yanında olacağınızı sık sık tekrarlayın. Çocuğun gönlüne girin. İnsanların sevdikleri için aşamayacakları güçlükler, katlanamayacakları zorluklar yoktur. Ferhat, Şirin için dağı delmiş. İleriki hayatlarında daha rahat ve huzurlu olmak için çocuklar bugün dişlerini sıkmayı ve çalışmayı göze alırlar. Sevgi, zorluğu aşmayı sağlayan sihirli bir anahtardır. 

9. Çocuğunuzu hayata hazırlayın. Karneyi hayattaki başarı ölçüsü olarak görmeyin. Hayat uzun bir maratondur, insan maraton koşucusu. Maratonun bir yerinde düşen, yavaşlayan, geçilen sporcu, daha sonra atak yapıp maratonu tamamlayabilir. Diploma yegane başarı ölçüsü değil. Michael Faraday, Kemalettin Tuğcu diploma sahibi olmadan başarılı olmuş meşhurlardır. Peyami Safa, Yavuz Bahadıroğlu ortaokul mezunudur. Edison ve Einstein okulda başarılı öğrenci değillerdi. 

10. Allah’a inancını kuvvetlendirin, yalnız ona güvenmesini sağlayın. Çalışmayı ibadet olarak görmesini temin edin. Bir mesleği olsun, ekmek parasını kazansın, kimseye muhtaç olmasın, yeter. Çalışmanın bizzat mutluluk olduğuna inandırın. Çalışmayı oyun ve eğlence kabul etmesini sağlayın. Siz de öyle kabul edin. Balzac’ın şu prensibini benimseyin: 

Ben çalışırken dinlenirim, dinlenirken çalışırım.” 

Başarı, elimizden gelenin en iyisini yapmaktır. Çocuğunuzun hedef seçmesi, program yapması ve verimli ders çalışmayı öğrenmesi için Başarı İnanç İşidir isimli kitabımı tavsiye edin. 

Beyin Vitamini: EVDE VE OKULDA BAŞARILI EĞİTİMİN SIRLARI, isimli kitabım yeniden yayınlandı. 15 Şubat Cumartesi saat 13-16 arası, Üsküdar Kitap Fuarındaki Ensar Neşriyat Standında okuyucularımızla sohbet edip kitaplarımı imzalayacağım. Okuyucularımız davetlidir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah

En başta olması gerekeni 10.sirada dile getirmek 
 • Yanıtla

eğitim

en önemlisini atlamışsınız. HELAL LOKMA YEDİRMEK. helal lokma yemeyen insanlardan ahlak beklenilmez. onun içinde hazır gıdalardan uzak tutacaksın. tüm hazır gidalarda et süt ve un ürünlerinde en azında sistein(insan kılı) veya domuz jelatini var. faizle iştigal etmeyeceksin. hala maalesef ilaçlarada alkol ve domuz jelatini katılıyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23