Mızrak çuvala sığmayacak

11 Ekim 2018 Perşembe

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim Salı günü birtakım resmî işlemler için gelmesinden kısa bir süre sonra dışarı çıktığını iddia ederek olayı kapatabileceğini yani mızrağı çuvala sığdırabileceğini umuyordu. Ama zihinlerde tereddüt oluşturan çok önemli soru işaretleri var. Olayın derinlemesine araştırılmasıyla birlikte çok önemli şüpheler daha ortaya çıkacak ve Kaşıkçı’nın konsolosluğa girdikten sonra bir daha çıkmamasının onun tasfiye planından kaynaklandığı netlik kazanacaktır. 

İlginç bir tespitle başlayalım. Twitterde Suudi Arabistan rejiminin kabadayılığını yapanlardan Suud El-Kahtani bundan yaklaşık bir yıl önce Kabe’nin örtüsünün altında yakalansalar bile öldürülmeleri gerekenler diye bir “hainler listesi” yayınlıyor. Bu listede Cemal Kaşıkçı da var. Cemal Kaşıkçı’nın bütün suçu ise Suudi Arabistan’daki dikta rejimini eleştiren yazılar yazması ve açıklamalar yapması. 

Kaşıkçı yeni bir evlilik gerçekleştirmek için eski eşinden boşandığına dair resmi belgeler almak amacıyla Suudi Arabistan’ın Vaşington büyükelçiliğine gidiyor. Ama Vaşington Büyükelçiliği ona Türkiye’ye gitmesi gerektiğini söylüyor. Oysa istediği belgelerin Vaşington Büyükelçiliği’nden de verilmesi mümkün. Çünkü istenen belgeler eski eşinden boşandığına dair belgeler. Türkiye’ye gitmesini gerektiren bir sebep yok. Ama belli ki Vaşington Büyükelçiliği, planlanan tasfiye işleminin Amerika’da gerçekleştirilmesinin daha sorunlu olacağını düşündüğünden onu bir tuzağa doğru itiyor. 

Ama Kaşıkçı kendisi için hazırlanan tuzağın farkında olmadığı için Türkiye’ye geliyor ve Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na müracaatta bulunuyor. İlk müracaatında kendisine sadece randevu veriliyor. Çünkü tasfiye işleminin profesyonelce yapılması için bir ekibe yani suikast timine ihtiyaçları var. 

Randevu tarih ve saatinde Kaşıkçı nişanlısıyla birlikte konsolosluğa gidiyor. Cep telefonuyla birlikte girmesine müsaade edilmiyor. Çünkü cihaz yanında olsa onun yerinin tespit edilmesi mümkün olacak. O da cihazını nişanlısına bırakarak içeri giriyor. Nişanlısı da üç saate yakın dışarıda onu bekliyor. Ama bu süre içinde çıkmıyor. Çıkmış olsa gerek evrakları alıp almadığına dair bilgi vermek ve gerekse nişanlısına bıraktığı cep telefonunu almak için en önce nişanlısının yanına gitmiş olması gerekir. Bu gerçekleşmiyor. Bu konuda konsolosluğun giriş kapısını gören kameraların kayıtları da nişanlısının verdiği bilgileri teyit ediyor. Çünkü çıktığını ortaya koyan hiçbir görüntü yok. 

İçerideki kameralar Kaşıkçı’nın girdiği saatte çalışmıyor. Ayrıca Türk görevlilere diplomatik bir toplantı olacağı gerekçesiyle o saatlerde izin veriliyor.

Diğer taraftan on beş kişilik bir ekip iki farklı uçakla Türkiye’ye geliyor. Bunların kim oldukları havaalanı girişlerinde tespit edilmiş. İçlerinde Suudi Arabistan’daki adli tıp kurumunun başında yer alan Salah Muhammed et-Tubeykı de var. Böyle bir adamın ekibin içinde özellikle yer almasının amacının ne olacağını tahmin etmek zor değil. İçlerinde Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed ibnu Selman ile birlikte görüntülenmiş kişiler de var. Bunlar onun yakın korumasından sorumlu kişiler arasında. Ekip normalde dört günlük rezervasyonla gelmiş ama Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta kaybolması olayının hemen ardından Türkiye’yi terk etmiş. 

Bu kişilerin Kapalıçarşı’ya uğradıkları ve oradan bazı valizler aldıkları ama Türkiye’den çıkarken bu valizleri yanlarında götürmedikleri de çok ilginç bir ayrıntı. Bu ayrıntının neye işaret ettiği belki olayla ilgili soruşturmanın derinleşmesinden sonra biraz daha netlik kazanacak. 

Olayın planlı bir tasfiye olduğunu gösteren bunların dışında da çok önemli deliller var ve muhtemelen soruşturmanın derinleşmesiyle birlikte yenileri ortaya çıkacak. Fakat önemli olan Suud rejiminin bu derece arsızlaşmasına göz yumulmaması. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AdnanAltiparmakAdnanAltiparmak7 ay önce
  SayinYazarbey parasiolan,,istedigimizragi istedigicuvalasigdiriyor ..Ornek , kactane CecenoldurulduTurkiyede.Oldurenkatillerinkaciyakalandi ..Saygilarimla....
 • AdnanAltiparmakAdnanAltiparmak7 ay önce
  SayinYazarbey parasiolan,,istedigimizragi istedigicuvalasigdiriyor ..Ornek , kactane CecenoldurulduTurkiyede.Oldurenkatillerinkaciyakalandi ..Saygilarimla....
 • Tuna HalmanTuna Halman7 ay önce
  Daha önce de Türkiye de Kafkas kökenli mücahitlerinKGB ajanlarınca rahatça infaz edildiğinde olayı sessizce izleyip maalesef bize sığınan bu insanların katledilmesine dolaylı olarak rıza gösteren devletimiz, Suudi kasaplarin bu işi pervasızca ve hiç çekinmeden gerceklestirmesinin yolunu açtı.
 • AdnanAltiparmakAdnanAltiparmak7 ay önce
  SuudiArabistaninyaptigiyanina karkalacak ...
 • hasanhasan7 ay önce
  arkadaş biz değil miydik suud kralı ölünce üç gün milli yas ilan eden ülke?..
 • yazmıyorumyazmıyorum7 ay önce
  üstadım bunca zamandır türk yetkililer neyi bekliyor neden konsolokluğa girilmiyor buda ayrı bir muamma. vakit geçirilmeden komnsolokluğa girilmeli yoksabizim aptal siyasilerin üzerine yıkarlar
 • ahmetahmet7 ay önce
  hainlikle ne alakası var. biz de yunanistana kaçan darbecilere,almanyaya kaçan hainlere aynısını yapmalıyız..
 • yorum yapan haine:yorum yapan haine:7 ay önce
  Evet can kindar hain, ama biz tutup onu almanyada öldürdük mü, can işbirlikçisi!
 • Eline yüzüne bulaştırdı!Eline yüzüne bulaştırdı!7 ay önce
  Bizde 'imam bayıldı' diye bi yemek var ya; suud' da da 'prens ....ı' diye bir şey olacak artık! Yenmez ki bu b.
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar7 ay önce
  Turkiyeyi yonetenler bu olayi sogukkanlilikla ve uluslararasi ve ic hukugun sinirlari icinde kalarak sonuna kadar irdeleyerek icerigini detaylariyla birlikte cozmeli ve sonuclari dunya ile paylasmali.Eger bu gariban alikonularak olduruldu ise ve kanitlar kesinlesir ise cumhurureis cikip sunu soylemelidir:" Biz Suudi Arabistanla aramizdaki butun diplomatik iliskileri kesiyoruz cunku biz amerikali yoneticiler ve kongre adamlarikadar hayvan degiliz bu asagilik katillerle isbirligi icinde olabilecek kadar."Cunku Amerikalilar bu arabin Aramkosuna konup paralarini carpmak icin boyle bir vahsi suca iteklediler santaj amaciyla ( ayni Saddama yaptiklari gibi) ve Amerika dan Turkiyeye gonderilmesi bu olasiligi cok guclu bir sekilde teyid ediyor. Eger cumhurireis bunu yapmazsa butun dunyada zaten gizli olarak yapilan bu tur devletler duzeyindeki hayvanliklar acikca bir hayvanlasma yarismasina doner butun dunya genelinde.
 • Kocasolak Kocasolak 7 ay önce
  Hani herşey iyi hoş da valiz almaya Kapalıçarşı’ya gitmek ne yahu? Bu insanlar aptal değil, zırt cahil hiç değil, adamı öldürecek olsalar kaç tane ajanları, tetikçileri var. Bu işte bir iş var DİKKATLİ olmak lazım. Sazan gibi atlamak hoş olmayan sonuçlar getirir, bir yazar olarak tükürdüğünü yalamak hoş olmada gerek. ABD bir senaryo çekiyor intibaı var bende, koca Trump işi gücü bıraktı bunun peşine düştü ya. Bir BİT ( abd ) yeniği var.
 • ahmetahmet7 ay önce
  adamların mızrağı çuvala sığdırma gibi dertleri yok. suudiler en son çıkıp deseler ki; " size göre nasıl ki can dündar bir hain. bize göre de kaşıkçı bir haindi. devlet gereğini yaptı"... ne diyebiliriz..
 • Yunus16Yunus167 ay önce
  CKAŞIKÇI CKAŞIKÇI CKAŞIKÇI BİR HAFTADIR GÜNDEM. HANGİ SUİKAST AYDINLANDI DA BU AYDINLANACAK?? ÖZAL MI? MUHSİN, MUMCU, BİTLİS, BAHTİYAR AYDIN, GAFFAR, ÜÇOK, YAZICIOĞLU, KAHVECİ, KIŞLALI, BEHÇET OKTAY, HABLEMİTOĞLU, HACI SABANCI, DENİZLİ SAVCIMIZ..... SON OTUZ YILDA YÜZÜ GEÇTİ. SUUDİ GAZETECİ AMERİKAN VATANDAŞI. KENDİ VATANDAŞLARIMIZI NE ÇABUK UNUTTUK
 • Güney DoğuluGüney Doğulu7 ay önce
  Devletimizin Başkanı ve uluslararası alanda liderler ve birçok otoriteler Cemal Kaşıkçı olayının çözülmesi için birçok taleplerde bulundu. Suudi Kralından ve üst yöneticilerinden bir cevap olmadığı gibi, halen İstanbul baş konsolosluğu ve baş konsolosun evine girilmesine, inceleme yapılmasına müsade edilmiyor. Doku gün geçti. Devletimiz ne oduğunu çok iyi biliyor, ama açıklanmıyor. Kapalı kapılar ardında neyin pazarlığı sürüyor ? ABD bu olayın başında rol alıyor. Kaşıkçını Waşinton'dan İstanbul'a gönderilmesi tesadüf değildir. Bir insan katlediliyor veya kaçırılıyor ????? Dünya vicdanı üç maymunu oynuyor. İnsaf be insaf...

Günün Özeti