• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Varol
Ahmet Varol
TÜM YAZILARI

İran’ın Şam Konsolosluğu’na saldırı

06 Nisan 2024
A


Ahmet Varol İletişim: [email protected]

 

İran’ın Şam Konsolosluğu’na geçtiğimiz pazartesi günü düzenlenen hava saldırısında bu ülkenin en seçkin askeri gücü niteliğindeki Devrim Muhafızları Ordusu’nun üst düzey yetkililerinden 7 kişinin öldürüldüğü açıklandı. Bunlardan ikisinin Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün önde gelen komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ile yardımcısı Tuğgeneral Hadi Hacı Rahimi olduğu bildirildi. Devrim Muhafızları Ordusu sözcüsü olayla ilgili açıklamasında ayrıca 5 askeri danışmanın da saldırıda hayatını kaybettiğini söyledi. 

Bu saldırıyı siyonist işgal rejimi güçlerinin gerçekleştirdiği konusunda herhangi bir şüpheye mahal yok. Gerçi işgal rejimi saldırıyı sahiplenme anlamında resmi bir açıklama yapmış değil. Ancak sözde Savunma Bakanı Yoav Gallant yaptığı bir konuşmada saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiklerine işaret eden ifadeler kullandı. İşgal rejiminin sınır ötesine yönelik saldırılarında çoğu zaman bu tür bir taktik kullandığı, olayla ilgisini resmen beyan etmekten kaçınarak sorumluluk yüklenmek istemezken, siyasi nitelikli açıklamalarında kendi rolünü ifşa ederek bir yandan kendi siyonist toplumuna yönelik mesaj vererek onun nezdinde prestij kazanmak, bir yandan da gerçekleştirilen saldırıyı hem bir intikam ifadesi hem de ileriye dönük saldırıların habercisi niteliğinde tehdit aracı olarak kullanmak istediği biliniyor. 

Fakat saldırının siyonist işgal rejimi tarafından gerçekleştirildiği konusunda herhangi bir şüphe olmadığından İran’ın mukabil cevap ve tavrının da ona karşı olması tabiidir. 

Başta dini lider Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi olmak üzere İran’ın üst düzey yetkilileri olayla ilgili açıklamalarında siyonist işgal rejiminin bu saldırısının karşılıksız kalmayacağını vurguladılar. 

İşgal rejiminin bu saldırısının, Güney Lübnan tarafından onun hedeflerine yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılara karşı intikam ve kendince “cezalandırma” amaçlı olduğu tahmin ediliyor. 

Bu durum karşısında işgal rejiminin, İran’ın cevap vermesi ihtimaline binaen savaşın ateşinin daha geniş bir alana yayılması, bölgesel hale gelmesi ve kendisini zorlayacak yeni cepheler oluşması endişesi taşıyor olması gerekmez mi? Bu mümkündür, ancak işgal rejimi böyle bir durumun ortaya çıkmasının ABD’nin de doğrudan müdahalede bulunmasına fırsat tanıması ve bölgesel mahiyet kazanacak savaşın kendi lehine dönmesi beklentisi içinde olması da muhtemeldir. Yahut İran’ın şimdiye kadar izlediği tutumdan, savaşın bölgesel mahiyet kazanmasını onun da kendi açısından tehlikeli ve sakıncalı göreceği dolayısıyla cevabını kısıtlı düzeyde tutma ihtiyacı duyacağı hesabı yapmış olması da mümkündür. 

Hadiselerin seyrinin ne yönde olacağı önümüzdeki günlerde biraz daha netlik kazanabilir. Sadece açıklamalardan hareketle ciddi bir gerginlik yaşanıp yaşanmayacağı konusunda güçlü tahminlerde bulunma imkanımız yok. Çünkü bundan önce de bu türden açıklamaların fiiliyata çok fazla aksetmediğine dair tecrübeler var. 

Ancak hadiseyi bir “İran-İsrail gerginliği” dairesi içinde okumak yerine İslam dünyası genelinde ve uluslararası boyutta ele almak gerekir. Şam’daki İran Konsolosluğu’na saldırı düzenlerken ABD ve Avrupa’nın desteğinden cesaret alan siyonist işgal güçleri aynı tarihte Gazze’de de Amerika merkezli World Central Kitchen isimli yardım kuruluşunun bir aracını hedef alarak içinde ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Polonya vatandaşlarının da yer aldığı, üstelik işgal ordusuyla koordinasyon sağlayarak yardım çalışmalarına karşı saldırı düzenlenmemesi için anlaşmış durumdaki 7 kişilik bir ekibi toptan imha etmiştir. Bu saldırı tüm insanlığa ve insani değerlere yönelik bir saldırı niteliğindedir. 

Dolayısıyla siyonist vahşetin artık tüm insanlık açısından bir tehdit olduğu ve bu tehdide karşı insanlığın ortak tavır almasının zorunlu olduğu gerçeğinin görülmesi gerekir. Siyonist tehdidin sürmesi bütün İslam alemini ve hatta tüm insanlığı düşündürmesi gereken önemli bir sorundur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Makalede olan hadiseler anlatılıyor yani bilinen şeyler . Önemli olan bundan sonrası , iran cılız bir misillemede bulunabilir . Hani ABD kanlı generalini öldürmüşdü de iran ABD ye demiş ki askerinizi çekin bir iki füze Atacam dostlar alışverişte görsün misali . İt raile de aynısını yapabilir . Gazze’de ne yaptı iran koskoca bir hiç . İt rail , ABD , iran Ortadoğu’da şeytan üçgeni .

Uğur

Hocam suratlarından bile sahtekarlık ve göz boyayıcılık akan İran mollaları ile İsrail ve ABD arasındaki gerginlikler daima belirli bir seviyede tutulur ve böylece normal gerçek (Sünni) Müslümanlara karşı danışıklı dövüş sürdürülür. ABD ve İran Irak'ı beraber işgal ve talan ettiler; ABD Irak'ı büyük ölçüde İran'a teslim etti. Çünkü "Kuzey Atlantik Merkezli Uluslararası Pembe Tenli Zengin Adam Tipi'nin (yani kanaatimce hadis-i şeriflerdeki Mesih-i Deccal'in) işine gelir ki On İki İmam dedikleri yarı-fantastik şahıslara kulluk eden sapkın İran mollaları normal gerçek (Sünni) Müslümanlar üzerinde Filistin vs. bahanesiyle nüfuz sahibi olarak kalalar ve böylece onların iç işlerine karışarak onları içeriden çürüteduralar. Bu yüzden, ABD'deki asıl zengin Yahudiler ve onların zengin ve bürokrat Amerikan ve İngiliz ortakları Filistin meselesini daima böyle sürüncemede bırakırlar. İngilizler ve özellikle İngiliz devletinden destekli sosyal demokrat kapitalist-Marksist İngiliz basını daha ziyade Filistin ve Arap tarafına yakın görünüp iyi polislik oynarken, Amerikalılar ve onların basını daha ziyade açıkça İsrail tarafına yakın olup kötü polislik oynuyorlar. Düşünüyorum da ben bildim bileli hep böyle yapıyorlar. Ve anladığım kadarıyla 1948'den beridir de böyle sürüp gidiyor. Araya Müslüman düşmanı sapkın İran mollalarının boş tehditlerini de sıkıştırarak Filistinlilere olan işkenceyi böyle uzattıkça uzatıyorlar. Bu sayede bizlere âcizlik hissi de veriyorlar. Böylece oyun sürdürülüp gidiyor. Velhasıl Müslümanlara ve Allah'a düşman olan, Atlantikli zenginler ve Yahudiler ile danışıklı dövüşçü, İran'ın Mecusi geçmişiyle övünen ve hatta direkt olarak Mecusiliği öven, kültürleri bile sıkıcı, karanlık, ateşten yaratılmış İblis'i hatırlatıcı, hâlâ ateşe tapınmayı andırıcı bu yaratıklar ile ittifak içinde Filistin'i kurtarmak gibi fantezilere girmeyiniz. Bu işi elbette ancak ve sadece düzgün müminler yapabilir. Diğer insanlar ise zaten korkak zavallılardır. Ne zaman ki biz kendimize gelip tepelerine binersek onların çoğu bize itaat edeceklerdir. Tarihimiz boyunca öyle oldu, yine öyle olacaktır, yeter ki biz müminler dünya sevgisi ve ölüm nefretinden gelen bu yılgınlığı üzerimizden atalım.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23