• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak
TÜM YAZILARI

G20 başlarken

15 Kasım 2015
A


Abdurrahman Dilipak İletişim: [email protected]

G20 zirvesinden hemen önce Paris’ten şok bir saldırı haberi geldi. Ankara saldırısını hatırlatan, daha çok sayıda kişi ile gerçekleştirilen bir saldırı.

Ankara zaten G20 dolayısı ile diken üstündeydi. Güvenlik tedbirleri en üst seviyede idi. PKK ve Paralel yapıya yönelik operasyonlar devam ediyordu.. Herkes, Suriye asıllı bir banka soyguncusu haberine kilitlenmişti. Sabah uyandıklarında insanlar Paris’te yerel saatle 22.00’de yaşanan terör saldırısı haberi ile sarsıldılar.

Belek’teki, dünya GSMH’sının üçte ikisini elinde bulunduran dünya liderleri eğer savaş ve terör konusunda adil, mazlumdan yana bir anlaşmaya varamazlarsa, terörün ne zaman nerede kimi vuracağını kestirmek kolay olmayacak..

Paris’teki saldırı karşısında Fransız basının, siyasilerinin dayanışması bizim malum media ve muhalefet için ders olmalı. Bizde teröristlerle birlik olup, polise karşı barikat kurmaya çalışan politikacı ya da kendine gazeteci süsü vermiş basın kartı taşıyan, teröristleri barış aktivisti diye tanıtan, teröristlere yardım ve yataklık yapan kişiler var.

Bizler aslında tarihin yaşayan tanıklarıyız. Tarih yapıyoruz. Ya savaş ya da barış yaparak tarihe geçeceğiz. Eğer bu zirve, bütün bu olanlara rağmen hiçbir karar alınmadan dağılacaksa bu zirve, varolan krizi daha da derinleştirecek demektir. Önümüzdeki günler de dünya ya daha güvenilir bir yer olacak, ya da daha güvensiz. Ama bu zirve kesinlikle bir dönüm noktası olacak.

Zirve ilk kez bu kadar ilgi uyandırıyor. Süreç içinde heyecan verici başka görüşmeler de olacak ve bundan sonra G20 zirveleri çok daha zengin, ilgi uyandıran çalışmalara sahne olacak.

G20 organizasyonun saygınlığı bu zirveden çıkacak kararlara bağlı. Eğer bu zirveden tatmin edici bir karar çıkmazsa, bu zirve G20 için bir son da olabilir. Kesinlikle Belek zirvesi olumlu ya da olumsuz anlamda unutulmayan bir zirve olacak.

Terör, göç ve bölge barışı konusunda G20’den çıkacak bir karar yeni bir dünyanın inşasından önemli bir başlangıç olacaktır. Kuşkusuz tek sorun bu değil. Asıl sorun 19.YY sonunda oluşturulan düzenin tâ kendisidir.. İsrail’dir. Kapitalizmin kendisidir.. Komünizm yıkıldı, faşizm de. Şimdi sırada kapitalizm ve siyonizm var.. Batı değerler sistemi, kavram ve kurumları ile günümüz insanlarının korkularına ve umutlarına cevap vermiyor..

BM yeniden yapılandırılmayacaksa barış bir hayal olmaya devam edecektir. Ailedeki çözülme bugünki gibi devam edecekse ve yoksulluk ve ahlaki değerlerdeki çözülme aynı şekilde devam edecekse krizi sadece ertelemiş oluruz.

Yeni bir dünya kuruluyor.. Eğer bu süreci doğru yönetemeyecek olursak, tarihin sonunu getirecek bir medeniyetler arası, dinler arası kıyamet savaşına hazır olmalıyız. Kimi tanrıyı kıyamete zorluyor aklınca, kimi Mehdi’nin ordusu, kimi Mesih’in ordusu adına savaşa hazırlanıyor.. 

Bu ateş ya burada söndürülür ya da bu ateş dünyayı yakar.

Batılıların, demokrasi, insan hakları, hukuk devleti taleplerinin aslında gerçek niyetlerini yansıtmadığı bu süreçte açık bir şekilde görüldü. Batılılar darbeye darbe, darbeciye darbeci diyemediler.. Darbecilerle işbirliği yaptılar.. Batı bu olaylardaki rolü ile suçüstü oldu.. Adalet, barış ve özgürlük gibi bir dertlerinin olmadığı görüldü. Çıkarları sözkonusu olduğunda, ilkelerini ayakları altına aldıkları da görüldü.

Bu zirve vesilesi ile bu işte sonuç ne olursa olsun, bu işten en az zarar gören ya da bu işten en kârlı çıkacak ülke Türkiye olacaktır. Yine Türkiye bu zirvede evrensel vicdanın sesi olacaktır. En azından Türkiye, katılımcı ülkelerle gerçekleştireceği ikili görüşmeler yanında, Türkiye bu vesile ile dünyaya sesini duyurmak açısından önemli bir fırsata sahip olmuş olacaktır. Bu çerçevede, mesela paralel yapı ile ilgili önemli görüşmeler yapılacaktır. Bu görüşmelerin sonuçları da kısa sürede kendini gösterecek.

Bu zirvede bloklar ama, Türkiye sadece ev sahibi ülke değil, misyonu ve belki daha doğrusu bölge ülkelerinin halkları ya da genel olarak dünyada değişimden yana insanların gözünde, onların beklentilerini dile getirmesi beklenen ülke olarak Türkiye bir mihver ülke durumundadır.

Türkiye için bu zirve evrensel vicdanın sözcülüğünü üstlenmesi için bir fırsat, bir tramplen tahtası özelliği taşıyacaktır.

Bu zirve vesilesi ile sadece Türkiye ve Erdoğan değil, henüz bir hükümet kurulmamış olsa bile hükümet ve AK Parti açısından özel bir anlam taşıyacaktır. Çünki Türkiye sadece “hayır” diyebilen bir ülke değil, bölgesel ve uluslararası sorunlara ilişkin sözü olan, iddiası olan bir ülkedir..

Paris saldırısı, yıllardır terörle cebelleşen ülkelerin yaşadıkları, bu teröristlere kucak açan ülkeler için umarım bu konuyu yeniden düşünmelerine sebeb olur.

Selâm ve dua ile..

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23