• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Savunma Sanayi Başkanı Demir Altay tankındaki gelişmeyi duyurdu

2022-05-11 22:10:00

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin savunma sanayi alanında attığı adımları katıldığı televizyon programında anlattı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, NTV canlı yayınında Özden Erkuş'un sorularını yanıtlıyor.

İsmail Demir'in açıklamalarından satır başları;

TB2 önemli bir olgunlaşma süreci yaşadı

Hava savunma sistemlerinin önemi ortaya çıktı. İnsansız sistemlerin sahada iletişiminin önemi görüldü. TB2 önemli bir olgunlaşma süreci yaşadı. Bu süreç de tamamen sahada oldu. Elde edilen başarılar sürekli projenin üzerine yeni eklemeleri getirdi. Mükemmele doğru bir yolculuk başladı.

Milli savaş uçağı projesi

Tecrübelerimizle çok farklı kabiliyetleri kazandıracağız. İlk parça için imalat hattı kuruluyor. 2023 yılında Milli savaş uçağımızın hangardan çıkacağı tarih hem de HürJet'imizin uçacağı tarih.

3 yıl önce yeni çalışmalara başladık

SİHA'larımızın kapasitesini görmeye devam ediyoruz. İnsansız sistemlerin neleri başarabileceğini de göstermek istiyoruz.

7 yıl önce piyade tüfeğimiz yoktu. 15 yıl önce çalışmalara başlanmıştı. Tüm çalışmaların meyvelerini görmeye başladık. Katmanlı hava savunma sisteminin önemini daha iyi gördük. 3 yıl önce yeni çalışmalara başladık. Korkut, Hisar, Sungur ve Siper'ler gelmeye başladı. Katman'da bir üst kademeye çıkacağız.

Sungur'un 2 verisyionu var ikisinde de imalatlar devam ediyor. Gökdeniz'de ise test aşamasında. Ancak bir başka ülke Türkiye'den önce kullanmaya başlayacak.

Uçak gemisi konusunda satın alma konusunu kapattık

Anadolu Amfibi gemi için 2022 yılını ıskalamak istemiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız tüm hızı ile sürüyor. İnsansız hava araçlarının bu gemiden kalkmasına yönelik çalışması ve Hürjet'in de bu tip bir gemiden kalkmasına yönelik çalışmalarımız var. Bu gemimiz herhangi bir yere çıkartma yapılması söz konusu olacaksa bu gemiden olabilecek herşeyin mümkün olmasına yönelik projelerimiz sürüyor. Uçak gemisi konusunda satın alma konusunu kapattık. İşbirliğine varız. Bugün şunu veririz ama yarın veremeyiz tavırlarından bıktık. Bundan sonra kendimi önümüzü görmeye çalışıyoruz. Uçak gemisi Türkiye'de üretilebilir tezini geride bıraktık. Üretilmesi gerekiyorsa üretilecek. Biz çalışmalarımızı buna göre şekillendiriyoruz.

Bizi engelleme sadece yapacağımız işi biraz geciktirecektir

Rusya Ukrayna savaşı atmosferi değiştirdi. Savaş öncesinde TB2'leri karalama yoluna giden ülkeler bugün çok farklı görüşteler. Onların tavır değişikliği bizi yolumuzdan döndürmez biz sadece önümüze bakıyoruz. Bizi engelleme sadece yapacağımız işi biraz geciktirecektir ama mutlaka biz yapılması gerekeni yaparız.

İkinci denizaltını da hizmete almak için gün sayıyoruz

Yerli Savaş gemileri konusunda da tek bir gemi değil birbirlerini tamamlayan ya da daha da üstüne çıkan projeleri peş peşe sürdürüyoruz. Yerli denizaltı konusunda da kendi denizaltımızı yapacak noktaya geldik. İkinci denizaltını da hizmete almak için gün sayıyoruz. İç donanım konusunda da yerlilik oranımız da hızla artıyor.

Yerli mühimmatlarda ise birçok ürünün test atışlarını yaptık. Bunların arasında Çakır, Atmaca, Hisar gibi denize uyarlanmış deniz platformlarından karaya denizaltından atış yapacak projelerimiz sürekli sürüyor.

Dost ve kardeş ülkeler bu konuda bizimle temas halindeler

Roket motorları konusunda 3 alanda da varız. Bununla ilgili geniş kapsamlı çalışmamız var. Seyir füzesi motorları konusu da hedefimizde. Uzaya mini uydular fırlatma çalışmamız da devam ediyor. Uzay yolculuğunda yolun henüz başındayız. Öncelikle ihtiyaçlarımız doğrultusunda gidiyoruz. Vakit bulabilirsek diğer konulara da girebileceğiz. Dost ve kardeş ülkeler bu konuda bizimle temas halindeler. Bu da bize yeni alternatifler sunuyor.

1500 beygir gücündeki motorumuzu Altay tankı için geliştirdik

Motor konusunda önemli çalışmalarımız var. Bu konuda önemli adımlar attık, birçok projede yerli motor kullanımı şartı getirdik. bin beygir gücündeki motorlarda testlerde önemli aşamaya geldik. 1500 beygir gücündeki motorumuzu Altay tankı için geliştirdik. Ancak Güney Kore ile ilgili anlaşma çerçevesinde bu ülkeden alınan motorlar prototipler üzerinde entegre edildi ve testleri yapılıyor. 2 yıl içinde testlerde önemli bir noktaya geleceğiz. Bu motorda ilk kez denediğimiz entegrasyonlar söz konusu.

Savunma sanayinde 2022 yılı için 4 milyar doları aşacağımızı öngörüyoruz. Önümüzdeki yıllarda ihracatta patlama beklentisi söz konusu. Ancak firmalar verilecek siparişleri zamanında karşılayabilecek güce erişmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye'nin İHA ve SİHA'lardan başka mühimmatlar ve diğer alanlarda da görülecektir.

Türkiye'nin sürdürdüğü harekatlarda operasyonları kimseye bağımlı olmadan sürdürüyorsa bu yerli imkanlarla ancak sözkonusudur. Harekat ortamında yeni şartlar gündeme gelebiliyor. Biz de o durumları yaptığımız çalışmalarla çözme yoluna gidiyoruz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23