• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mehmet Tahir İkiler:

2019-05-21 10:50:00

 Taha Emre ÖZDEMİR / ANKARA

CHP'li Mansur Yavaş'ın başkan olmasıyla ile solak sanatçıların baskısına maruz kalarak emeklilik kararı alan Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, yeniakit.com.tr'ye sanat ve sanatçılığa dair açıklamalarda bulundu. "Anladım ki sanat Allah'ı aramakmış. Marifet bu. Gerisi çelik çomak." diyen İkiler, sanatçılık konusunda milli ve manevi değerlere öncelik tanıdığını söyleyerek şöyle konuştu:

"Ankara'daki ilk yıllarımda 'örümcek kafalı' dediler"

"Üstad Necip Fazıl'ın bahsettiği gibi 'en büyük sanatkar olan, Allah'ın düsturu içindeki sanat anlayışımızı halkımıza yansıtma biçimi.' 1994 yılında yapmaya başladığım tiyatro oyunları Ankara'ya ilk başta çok zor geldi. Kabul etmediler çünkü onlar yapmış olduğum şeylere alışık değillerdi. Önceleri 'örümcek kafalı.' dediler. En son da 'uzun saçlı yobaz.' ifadelerine kadar geldi. Biz bunları hep tebessümle karşıladık."

'Sahnede haya öncelikli bir sanat düsturu yansıtmaya çalıştım.'

"Ankara seyircisi son on yılda büyük bir teveccüh gösterdi. Yazdığımız tiyatro eserlerimize müthiş bir katılım sağladılar. Bu yıl iki ay öncesinden biletler bitti. 110 bin seyirci rekoruna ulaştık."

'Reyting denen bir mikrop var'

Toplum ahlakını olumsuz yönde etkileyen televizyon yapımları hakkında da değerlendirmelerde bulunan İkiler, "Televizyon camiası içinde bir rant çekişmesi var. Reyting denen bir mikropla uğraşıyorlar. Oradan bir gelir elde etmeye çalışıyorlar. O yüzden insanımızın en hassas noktalarını kaşıyarak dikkat çekmeye çalışıyorlar." dedi.

İkiler sözlerine şöyle devam etti:

"Televizyonda var olan kahramanlara sanatkar ifadesi koydukları sürece alın teriyle emek veren insanlara sanatkar ifadesi yakıştırılamıyor. Oradaki her türlü yozluğu ve çirkinliği sanat kisvesi altında sunuyorlar."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı