• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İstanbul halkına yutturmaya çalışma İmamoğlu! Bilimsel değil jet hızında "Ismarlama" rapor

2019-11-19 17:06:00

yeniakit.com.tr  CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul'un geleceğini etkileyecek olan Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini "çevre kirliliğine neden olacak" bahanesiyle iptal etti. Türkiye’nin ilk, Avrupa'nın en büyük kapasiteli arıtma tesisi olacak olan dev projenin iptali İmamoğlu'nun destekçileri dahil toplum genelinde büyük tepkiyle karşılandı.

Proje üretemeyen İmamoğlu "temel atmama töreni" düzenleyerek skandallarına bir yenisini daha ekledi. Burada yaptığı konuşmada İmamoğlu, "Bu ağaçların yaprakları çılgınca beni alkışlıyor" diyerek akılalmaz sözler sarf etti.

Ismarlama rapor!

Akit TV'de Fatin Dağıstanlı'nın sunumu ve Yeni Akit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu'nun yorumlarıyla ekranlarınıza gelen Manşetlerin Dili'nde CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "çevreye zarar verdiği" safsatasıyla iptal ettiği Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesi hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Seçim öncesi "her şey güzel olacak" vaadiyle vatandaşlardan oy devşiren seçim sonrası ise yaptığı işçi kıyımları ve zamlarla vatandaşa adeta kabusu yaşatan CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu skandallar silsilesine son olarak "çevreye zarar verdiği" gerekçesiyle Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesinin iptalini ekledi. İmamoğlu'nun bu kararı kendisini destekleyenler dahil birçok kesim tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

Gelen tepkileri yumuşatmaya çalışan İmamoğlu ise bilimsel olduğunu iddia ettiği ancak daha sonra ısmarlama olduğu ortaya çıkan İTÜ'den aldığı raporu kaynak göstermişti.

Yalanı elinde patladı

İmamoğlu'nun, Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesinin iptali için öne sürdüğü "İTÜ'lü uzmanlar 'gerek yok' raporu verdiği" iddiası asılsız çıkmıştı. "Temel atmama" töreni düzenleyerek proje üretmekten ne denli aciz olduğunu gösteren İmamoğlu, "İsrafı engelledik. Böyle bir çalışmaya gerek yok. İTÜ'den uzmanlarla görüştük. 'İhtiyaç yok' dediler" ifadelerini kullanarak söz konusu kararın "bilimsel veriler" ışığında alındığını savunmuştu.

Öte yandan İTÜ'den yapılan açıklama ise İmamoğlu'nu yalanlayan nitelikteydi. Yapılan açıklamada İmamoğlu'nun Arıtma Tesisi hakkında gerçek dışı bilgiler verdiği aynı zamanda değerlendirilen söz konusu raporun, üniversitenin resmi görüşü olmadığı kaydedildi.

"İstanbul hakına yutturmaya çalışıyorlar"

Yeni Akit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şu bilgileri aktardı:

"İmamoğlu'nun İSKİ'nin başına getirdiği kişi İmamoğlu'nun söylemiyle konuşuyor. Biyolojik arıtma tesisiyle ilgili gereksiz diyerek şunları söylüyor. İTÜ'ye 31 Ekim 2019 tarihinde müracat ettik. 6 Kasım 2019'da İstanbul Teknik Üniversitesi inşaat üniversitesi vasıtasıyla hazırlanan rapor paylaşıldı.

Raporda projenin planında benimsenen arıtma stratejisiyle uyumlu olmadığı falan filan. Sen biyolojik arıtma tesisi yapıyorsun inşaat fakültesinden görüş istiyorsun saçmalığa bak. Kime neyi soracağını bilmiyor. Yani bu biyolojik arıtma tesisi burada zorunlu mudur gerekli midir değil midir? Önce sen bir kere ona karar ver ondan sonra ne yapacağını nereye yapğacağını hangisinin daha güvenli olacağını inşaat fakültesine sorabilirsin. Ama adam kalkıyor inşaat fakültesine soru soruyor. Peki inşaat fakültesi ne yapmış 31 Ekim 2019 tarihinde gelen müracatı 6 Kasım'da hemen raporlamış.

6 günde siz neyi raporluyorsunuz. Onlarca dosya gidiyor şu bilirkişiye bu bilirkişiye 3 ay 5 ay 6 ay dosyalar kalıyor ondan sonra hakim tekrar yazı yazmak zorunda kalıyor ki nerde kaldı o rapor o dosya diyerekten. Belli ki burada ısmarlama bir şey istenmiş. Şöyle bir rapor yollayın bize denilmiş.

4 günde adam oturmuş rapor hazırlamış ve vermiş. Bunu utanmadan sıkılmadan birde anlatıyorlar. Diyorlar ki 6 Kasım tarihli raporda inşaat fakültesinin yolladığı rapora göre biyolojik arıtma tesisine gerek yoktur. Bunu Ekrem İmamoğlu çıkıyor kamuoyuna diyor ki bilimsel rapor aldık biz. Ne bilimsel rapor aldınya çıkar göster. De ki burada kurulacak biyolojik arıtma tesisi gereksizdir diye bir bilirkişinin verdiği bir rapor. Bir tane profesör hani ben onların o profesör unvanlarına pek güvenmiyorum ama yine de olsun hadi bakalım güvenmediğim o sıfatı taşıyan birisi desin ki gereksizdir bu.

Adamlar oturmuşlar kendi kendilerine bazı müteahhitlere para kazandırmak için böyle bir tesis kurmayı icat etmişler diye bir profesör unvanlı birisi yazsın da görelim. Göremedik o raporu ama saatlerce televizyonlarda bunun üzerinde tartışma yapılıyor. CHP'liler çıkıyorlar diyorlar ki bu konuda bilimsel rapor var. Bu rapor çerçevesinde hareket edilmiştir diyorlar ve bir anlamda İstanbul halkına da bunu yutturmaya çalışıyorlar."

Seçim öncesi vaatte bulunmuştu

Öte yandan İmamoğlu 31 Mart seçimleri öncesi hem Avrupa hem de Anadolu yakasına birer tane ileri biyoloji artıma tesisi yapacakları vaadinde bulunmuştu.

 

CHP tam destek vermişti

İmamoğlu'nun arıtma tesisi projesini iptal etmesi tarihin utanç sayfalarına geçerken CHP'nin önceki dönem projeye tam destek verdiği ortaya çıktı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23