• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hilafet çağrısı yapan 4 kadına skandal gözaltı!

2021-02-23 23:21:31

HizbutTahrir, hilafetin kaldırılışının hicri olarak yüzüncü yıldönümünde "Hilafet yeniden kurulsun" çağrısı yapan bir kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında bazı kişiler İstanbul, Bilecek ve Afyonkarahisar'da "hilafet" çağrısının yapıldığı videolar çektiler.

21 Şubat'ta İstanbul Üsküdar'da ve Bilecik Ertuğrul Gazi mezarında çekilen videolar nedeniyle toplamda 7 kişi gözaltına alınmıştı. Bilecik'te video çeken 3 kişinin Bursa'da ikamet ettiği belirlenmişti.

4 kadın gözaltına alındı

Afyonkarahisar'ın tarihi Amuriye bölgesinde, video çeken 5 kadından 4'ü gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Konuyla ilgili Köklü Değişim Yayınları'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bu kez zulüm Afyonkarahisar Amuriye'de video çeken biri 16 yaşında 4 Müslüman bacımıza yönelik yapıldı. Bu sabah evlerinden alınan Müzeyyen Sevinç, Hatice Yıldız, Zehra Yavuzkan ve 16 yaşındaki Saliha Yıldız, ifadeleri alınmak üzere ilgili birimlere götürüldüler. Sadece Müslüman kadınların esaretten kurtarılması ve Hilafetin kurulması için çağrı videosu çeken bacılarımıza yapılan bu gözaltı, 28 Şubat uygulamalarına çok benzemektedir" denildi.

"Hilafetsiz yüz yıl yeter artık" başlıklı videolarda, yeni yüzyılda hilafetin geri getirilmesi çağrısında bulunularak, "Müslümanlara sesleniyoruz. Hilafeti yeniden kurun" ifadeleri kullanıldı.

Kadınların gözaltına alınması sonrası açılan #MüslümanBacılarGözaltında etiketi Türkiye'de TT listesine girdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kamuran Gürkaynak

Videoda 5 kadın var neden dördü göz altına alınmış? Beşinciyi de bulup alsınlar
 • Yanıtla

handan Kızılay

HİLAFET ÇAĞRISI DEĞİL TÜRKİYE DE YASAKLI OLAN ÖRGÜTÜN PROPAGANDASI SÖZ KONUSU OLDUĞUNDAN... Hizb ut-Tahrir (Arapça: حزب التحرير Kurtuluş Partisi), tüm Müslümanları birleştirerek şeriat kurallarıyla yönetilecek İslami hilafet devleti kurmayı amaçlayan uluslararası bir pan-İslamcı, köktendinci siyasi örgüt.[28][29] 1953'te Filistinli İslam alimi Muhammed Takiyyuddin en-Nebhani tarafından Kudüs'te kurulmuştur.[30] Hizb ut-Tahrir Anayasası İslam'dan dönenlerin ve İslam'ı eleştirenlerin öldürülmesi,[31] İsrail'in yok edilmesi ve Hinduların Keşmir'den zorla çıkarılması çağrısında bulunur.[23] Terör eylemlerinde bulunmak veya terör faaliyetlerine yardım etmekle suçlanan[30] örgüt, Orta Doğu'nun çoğu ülkesinde yasaktır fakat Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya'da aktif olduğu gibi birkaç Batı Avrupa ülkesinde de aktiftir.[32] Pek çok ülkede yasa dışı bir terör örgütü olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştır. Türkiye'de 2017'de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından örgütün Türkiye'deki İnternet sitesine erişim engeli konuldu.[46]
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23