• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hamam ve saunaya giderken dikkat! Uzman doktordan anne adaylarına kritik uyarı!

2022-07-04 23:48:09

Uzman doktordan anne adaylarına kritik uyarı! Hamam ve saunaya giderken dikkat edin. Diyarbakır’da Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer, özellikle sıcak havalarda anne adayları sauna ve hamama giderek sıvı kaybı, klimaya bağlı olarak da enfeksiyon kapma riski ile karşı karşıya kalabilirler diyerek uyardı.
Uzman doktordan anne adaylarına kritik uyarı! Hamam ve saunaya giderken dikkat edin. Prof. Dr. Hakan Çoksüer, sıcak havaların hem ebeveynde hem de bebek sağlığı için ciddi anlamda etkili dedi. Anne adaylarına uyarını uyardı.

Sıcak havalarda yoğun sıvı kaybının söz konusu olduğunu aktaran Çoksüer, “Sıvı kaybına bağlı olarak tansiyonda ciddi düşüşler olabiliyor. Buna bağlı olarak da bayılma olabiliyor. Tansiyon düşüklüğüne bağlı bayılma olduğu zaman hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından risk oluşabiliyor. Bunlardan dolayı düşme, yaralanma riski artabiliyor. Bu hastalardan mümkün olduğu kadar sıcak havalarda bol su tüketimini istiyoruz. Sıcak havalarda mümkün olduğu kadar tuzlu yiyeceklerden ve kafeinlerden uzak durmalarını istiyoruz” dedi.

Gebelikte yaz aylarında hamam ve saunadan uzak kalmalılar

Tatil beldelerine giden kişilerde özellikle sauna ve hamamın aşırı derecede sıvı kaybına neden olabileceğinden ötürü uzak durmaları gerektiğini ifade eden Çoksüer, “Hem sauna hem de hamamdan uzak durmaları gerek. Biz burada hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için bol su tüketimini istiyoruz ve gıdalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Mümkün olduğu kadar az ve sık yemeleri gerekiyor. Aşırı derece gıda tüketmelerini istemiyoruz. Yağlı gıdalardan uzak dursunlar. Tüketim olarak sebze ve meyve ağırlıklı gıda tüketebilirler. Sütlü gıdalar tüketebilirler” diye konuştu.

“Klima kullanımı enfeksiyon riskini artırıyor”
Anne adaylarının saat 17.00’den sonra dışarı çıkmalarını istediklerini belirten Dr. Çoksüer, “Serin yerde dolaşmaları önemli. Dışarı çıktıklarında güneş kremi kullanmaları önemli. Kıyafetler önemli. Mümkün olduğu kadar ince ve açık renkli kıyafetler tercih edilmesi önemli. Sıcakların artmasına bağlı olarak çok aşırı derece klima kullanımı söz konusu. Hem soğuk algınlığı riski artıyor. Hem de klimaların bakımı yapılmadığı zaman klimaları bağlı olarak enfeksiyon riski artabiliyor. Gebeler mümkün oldukça klima bakımı yapsınlar. Klimaya bağlı olarak oluşacak enfeksiyon riskini azaltmak için düşük derecede olması önemli” şeklinde konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23