• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ekrem İmamoğlu lafı eveledi geveledi mülteci meselesini plajlara bağladı!

2021-07-29 01:40:26

Mültecilere yönelik ırkçı ifadeler kullanan CHP’li Bolu Büyükşehir Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın sözlerini ‘kabul etmiyorum’ diyerek geçiştiren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mülteciler meselesini ‘plaj’ ile anlatmaya çalıştı.

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'dan tepki çeken mülteci açıklaması

CHP’li Bolu Büyükşehir Belediye Başkanı Tanju Özcan, mültecilerin şehirden ayrılmaları için su ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapılması için belediye meclisine önerge vereceğini açıklamıştı.

İmamoğlu, CHP'li başkanın ırkçı ifadelerini geçiştirdi

Özcan’ın özellikle Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecileri hedef alan çirkin sözlerine tepki yağarken konuyla ilgili açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, üstün körü bir ifadeyle “O tür söylemleri kabul etmiyorum” sözleriyle geçiştirdi.

İBB başkanı, "550 bin civarında resmi mülteciden bahsedildiği aynı dönemde Birleşmiş Milletler’in (BM) ‘İstanbul’da 1 milyon 550 bin mülteci var’ diye bir raporu var." ifadelerini kullandı.

Mülteci meselesini sahillere başladı

Mültecilerle ilgili veri eksikliğinin olduğunu ve bunun hizmetleri etkilediğini ileri süren İmamoğlu, "İşsizliği, yaşam kalitesini etkiliyor. Yani sahillerdeki davranış biçimini etkiliyor." diyerek mülteci meselesini plajlara bağladı.

Ekrem İmamoğlu açıklamasının devamında şunları söyledi:

Şu an Türkiye'de ne yazık ki durdurulamayan bir akım var. 5-6 milyon rakamlarına doğru gittiği tahmin edilen bir süreç var. Bu artık demografinin tümden değişimine doğru giden bir altlık oluşturuyor. Bütün bunların temelden ele alınacağı bir dönemi oturup konuşmak zorundayız.

Ne olmuştu?

Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu vatandaşların aynı fiyattan su kullanamayacağını kaydeden CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, "Arkadaş yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. İş yeri ruhsatı vermiyorum diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı kalemlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız. Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı diyoruz artık. Benim elimde yetki yok ki zorla zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsler dolusu insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Hazır Esad da istiyor. Gönderelim gitsin" sözlerini sarfetmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23