• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dilipak, HDP'nin kapatılması tartışmasını değerlendirdi

2021-06-08 20:24:28

Yeni Akit Youtube kanalına konuşan Gazeteci Abdurrahman Dilipak, "HDP'nin kapatılması prtaikte birşey kazandırmaz." dedi.

'Grup kurabilecek milletvekili sayısına sahipler'

"Grup kurabilecek kadar milletvekiline sahip oldukları için, yeni bir parti kurabilirler." diyen Dilipak, "Ya da zaten yedek partileri de var olabilir. Bu da aslında değişen birşey olmayacağını gösteriyor. Ama HDP'nin kapatılması durumunda şartlar biraz daha gergin hale gelecek." ifadelerini kullandı.

'Eğer milletvekili sayısı azalırsa...'

HDP'nin kapatılması durumunda milletvekilliği dokunulmazlıklarının da gündeme gelebileceğini hatırlatan Dilipak, "Eğer birtakım milletvekillerinin mahkumiyeti söz konusu olursa o zaman başka bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Eğer HDP'nin başka bir isimle grup kurmasına yetecek milletvekili sayısı eksilirse Türkiye'nin ara seçime gitmesi gerekir. Bu da başka bir tartışmayı beraberinde getirir." dedi.

'Uluslararası birt tartışmaya dönüşebilir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın görüşmesine dikkat çeken Abdurrahman Dilipak, "Türkiye, Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesinden sonra Batı ile yola devam konusunda bir işbirliği kararı alacaksa bu konuda da başka birtakım uzlaşmalar gündeme gelebilir. Eski hesaplar görülmeye başlayacak ve ABD'nin Suriye'deki varlığı tartışmşa konusu olacaksa o zaman daha sert tartışmalar gündeme gelebilir. Yani bu sadece Türkiye'nin bir iç siyasi tartışması değil uluslararası bir tartışmanın da parçası olabilir." şeklinde konuştu.

'Şartlar ciddi gerginliklere sebep olabilir'

Dilipak, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu tartışmanın nereye varacağını bugünden kestirmek pek kolay olmayacak. Ama şartlar ciddi gerginliklere sebep olabilir. Özellikle PKK bunu toplumsal bir muhalefete dönüştürmek isterse yeni terör dalgaları konusunda dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Bu süreç CHP açısından da ciddi bir tartışma konusu olacaktır. Hele hele bir ara seçim gündeme gelecek olursa yine CHP-İP açısından da ayrıca değerlendirilmedilir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23