• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bu 'basit'i kimlerin koruduğu anlaşıldı! Vatandaşlara "Köpek gibi aşı olacaklar" imasıyla hakaret! "Onlara yaşama şansı verilmeyecek"

2021-01-15 21:12:00

 yeniakit.com.tr 

Geçtiğimiz haftalarda Fox TV'de aşı olmayan vatandaşlar için " 'Ben aşı yaptırmam' diyenler birer vatan haini, onlara kız bile vermeyeceğiz" diyerek provokasyona girişen Prof. Dr. Bingür Sönmez, şimdi de aşı olan ve olmayan vatandaşlara 'köpek' benzetmesiyle hakaret etti. 

'Mason' olduğu iddiasına da yıllardır cevap vermeyen Sönmez, aşı olmak istemeyenleri ise "Aşı olmayanlara yaşama şansı verilmeyecek" sözleriyle tehdit etti. 

Vatandaşlara "köpek gibi olacaklar" imasıyla hakaret! Olmayanlara ise tehdit

Kapadokya Üniversitesi'nin youtube kanalında yayınlanan Alev Alatlı ile Murakebe Günleri programına katılan Kalp ve damar cerrahı Prof. Bingür Sönmez, yeni bir provokasyona imza attı.

Vatandaşları aşağılayan ifadelerde bulunan Sönmez, şu ifadelerle tehdit ve hakaretlerde bulundu:

''Bir kanser hastasının 'ben kemoterapi görmek istemiyorum' demesi, bireysel kararıdır. Bu karara saygı duyarım. Çantasını alır köyüne döner. Ama 'ben aşı olmak istemiyorum' deme hakkı yoktur kimsenin. Herkes aşı olmak zorunda. Değil İstanbul, değil Türkiye bütün dünya yüzde 70-80 aşı olmazsa önümüzdeki 4-5 yıl korona pandemisiyle beraberiz. 'Aşı olayım mı?' diye soruyorlar. Bu sene de aşı olacağız. Seneye de... Önümüzdeki 10 yıl, her yıl aşı olacağız. Grip aşısı gibi her yıl korona aşısı olacağız. Olmayanlar ne olacak? Olmayanlar, hani köpeklere 'aşısı var mı?' diye soruyorlar. 'Artık insanlara aşınız var mı?' diye soracaklar. Uçağa binemeyeceklar, toplu taşımaya binemeyecekler, pasaport alamayacaklar. Aşı olmayanlara yaşama şansı verilmeyecek.'' ifadelerini kullandı.

Büyük tepki

Sosyal medya kullanıcısı vatandaşlar, bu sözlerin ardından büyük tepki gösterdi. Twitterda "#bingursonmeztutuklansin" etiketi açan vatandaşlar on binlerce tweet atarak Sönmez'e tepki gösterdi ve savcılık göreve davet edildi. Tepki etiketi, Türkiye gündeminde 1. sıraya oturdu.

"Vatan haini" provokasyonu yanına kâr kaldı! Kim koruyor bu 'basit'i?

Profesörlük unvanını kullanarak televizyon televizyon gezen ve basitlikten başka bir davranış sergilemeyen Bingür Sönmez için savcılığın neden harekete geçmediği merak konusu oldu.

Bingür Sönmez'in provokasyonlarına karşı harekete geçilmemesi vatandaşlar tarafından, "Aleni olarak halkı kışkırtan Bingür Sönmez'in dokunulmazlığı mı var?", "Bingür Sönmez kimler tarafından korunuyor?", "Bingür Sönmez'i koruyanlar için de savcılık harekete geçecek mi?" tepkilerine yol açtı.

"'Ben aşı yaptırmam' diyenler vatan haini"

Aşı yaptıracak ve yaptırmayacaklar arasından kışkırtan açıklamalarda bulunan Bingür Sönmez, kuralları kendilerinin koyacağını ima ederek ahkam kesmiş ve şu ifadelerde bulunmuştu: 

"Ben aşı yaptırmam diyenler vatan haini! Onlara kız bile vermeyeceğiz. Resmi dairelere giremeyecekler. Okullara gidemeyecekler. İnsan vücudunun dokunulmazlığı nedeniyle mecbur etme şansımız yok ama kurallar koyacağız. Nasıl sokağa çıkmanın kuralları var, aşıda da kurallar koyacağız. Resmi daireler giremeyecekler, otobüslere binemeyecekler, toplu taşımadan faydalanamayacaklar. Başka bir çare yok." 

"Espri yaptım" diyerek tükürdüğünü yalamıştı! Tepkinin ardından "vatan haini"nden çark

Bu skandal sözlerinin ardından büyük tepki tolayan Prof. Dr. Sönmez, "Espri yaptım" diyerek tükürdüğünü yalamıştı. Twitter'da on binlerce tweet atan vatandaşlar, "#haddinibilbingursonmez" etiketini Türkiye gündemine taşımış ve Sönmez bu tepkilerin ardından şu açıklamayı yapmıştı:

“Pandemi döneminde herkesin aşı olması gerekir. Devlet herkesin aşılaması için bir kanun yapamaz. Ama aşıya zorlayabilir. Toplumun yüzde 70-80’i aşılanmadan aşı başarılı olamaz. Bunu anlatmak için televizyon programına katıldım. Aslında kimseye vatan haini demek istemedim. Aşı olmanın bir vatanseverlik olduğunu vurgulamak istedim. Bunun dışında diğer sözlerimi espri olarak söyledim. Açıklamalarım amacından saptırıldı. Kimseyi vatan hainliği ile itham etmiyorum. Ama aşı kampanyasına katılmak bir vatandaşlık görevidir. Bakanlığımızın da bu konuda çok katı kurallar koymasını bekliyorum.”

Fatih Altaylı'nın kulağına üfledi, hükümeti hedef aldı

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı, geçtiğimiz haftalardaki köşe yazsısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı 'ölüm sayılarını gizlemekle' itham ederek, bir mektup yayınlamıştı. Bakan Koca daha önce defalarca açıklamış olmasına rağmen ölüm belgesinin nasıl hazırlandığını yeniden anlatmak durumunda kalarak Altaylı'ya, "Öncelikle araştırmacı bir gazeteciye yakışan kendi belgesini kendisi temin ederek arkasında durmasıdır. Vatandaştan mektup geldi, ben söylemiyorum bir arkadaşım söyledi ama kim olduğunu söyleyemem yaklaşımı gazetecilik değildir. İddia sahibi iddiasını kanıta dayalı ortaya koymalı ve arkasında da durmalıdır." cevabını verdi. Altaylı, Bakan Koca'nın cevabından sonra kaynağını açıklayarak, "Bu bilgiyi ve belgeyi bana veren tüm Türkiye'nin tanıyıp saygı duyduğu Prof. Dr. Bingür Sönmez’dir." dedi.

Pandemi nedeniyle vatandaşları itham etti

Fatih Altaylı'nın 'tüm Türkiye'nin tanıyıp saygı duyduğu Prof.' diyerek güzellediği Bingür Sönmez, sürecin en başından bu güne kadar 'felaket tellalığı'na soyunarak halka korku pompalayanlardan birisi oldu. Prof. Sönmez, 28 Mart günü yaptığı açıklamasında, 'Büyük bir felakete gidiyoruz' ifadelerini kullanarak hastalığı yaymak konusunda umrecileri suçlamıştı: "Ama biz umreden dönenleri kontrol etmedik. Oralara gittiler ve hastalığı yaydılar"

Topluma korku pompaladı: Toplu mezarlar bile yetmeyecek

Her seferinde Fatih Altaylı'ya konuşarak topluma korku pompalayan ve satır aralarında da Müslümanları hedef alan Prof. Sönmez, 8 Nisan'da, "Dikkatli olmazsak toplu mezarlar da yetmez." demiş ve mübarek Ramazan ayı üzerinden Müslümanları şöyle hedef almıştı:

"Fatih bey, Ramazan geliyor. Tüm uyarılara rağmen toplu iftar yapmak isteyenler, teravih namazı organize etmek isteyenler, bunu gizlice de olsa yapmaya kalkışanlar olacaktır. Onlara karşı çok dikkatli olmamız gerekir."

Prof. Sönmez bu açıklamasında da umrecileri hedef göstererek şunları söylemişti:

"Koca koca bilim insanları konuşuyor ama bizde patlamaya neden olan unsurlardan birinin umreciler olduğunu söylemeye kimse cesaret edemiyor."

"Hastaneler yüzde yüz oranında doldu" yalanı

Sönmez, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın defalarca açıkladığı yoğun bakım doluluk oranı yüzdelerine aldırış etmeden, 1 Aralık tarihinde şu ifadelerle halkı kışkırtma çabalarına devam etti:

"Corona için tahsis edilmiş servis ve yoğun bakım yatak sayılarına bakıldığında hemen her hastanede doluluğun yüzde 100 olduğu görülecektir. Bu da durumun vahametini açıkça ortaya koymaktadır."

'Mason' olduğu iddiasını yalanlamadı, Rotary'de ortaya çıktı

Öte yandan sosyal medyada dolaşan bir listede adı geçen Sönmez'in "mason" olduğuna yönelik iddialar da dikkat çekiyor. 14 yıl önce yayınlanan 'mason listesi'nde adı geçen Sönmez, bu iddia karşısında herhangi bir yalanlamada ise bulunmadığı görüldü.

Ayrıca Sönmez'in Masonların alt teşkilatı Rotary Kulübü'ndeki bir toplantıya katıldığı görüntüleri de ortaya çıktı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

latif esen

bingür sönmez denan anası onunbunun zevk arkadaşı sen ona buna köpeklik yapan enik sen şerefsizliğin namussuzluğun profusun anlaşıldı eşşek gibi anırmandan belli
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23