• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“Ara Eleman” sıkıntısı çeken işverenlerin talebi: Tematik liselerin sayısı artırılmalı

2019-05-31 15:42:00

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Akit Medya Grubu’nun dün İstanbul’da verdiği iftar davetine katılan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, yeniakit.com.tr’nin sorularını cevapladı. Askon Genel Başkanı Orhan Aydın, sanayi üretiminin artırılabilmesi için kalifiye ara elemana büyük ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ara eleman yetiştirecek tematik liselerin açılması gerektiğini söyledi.

Askon Genel Başkanı Orhan Aydın, Akit Medya Grubu’nun iftar davetinde yeniakit.com.tr’ye konuştu. Askon Genel Başkanı orhan Aydın, sanayi üretiminde en büyük ihtiyacın “ara eleman” olduğuna işaret ederek, ara eleman yetiştirecek eğitim sisteminin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Tematik liselere ihtiyaç var

Askon Genel Başkanı Orhan Aydın, “Aslında tematik liselerin eksikliğinden bahsediyoruz. Bu konu bir hayli gündemimizde, hükümetin de gündeminde. En çok sıkıntıyı sanayide çalıştırılacak elemanla ilgili yaşıyoruz. Ara eleman ihtiyacını karşılayacak tematik liselerin oluşturulmasında fayda var.” dedi.

Sanayinin istihdam oranı artırılmalı

İstihdam verilerine göre; çalışanların yüzde 51’inin hizmet sektöründe, yüzde 10’unun da sanayi sektöründe istihdam edildiğine işaret eden Askon Genel Başkanı Orhan Aydın, şöyle devam etti:

“Biz de diyoruz ki; önümüzdeki dönemde - zaten şu anda da meclis gündeminde var- tematik liseleri artırmalıyız. Daha çok tornaya, daha çok makineciye, tekstilciye, ara elemana ihtiyaç var. Şu anda 4+4+4’lük 12 yıllık eğitim sisteminde, liseyi bitirmiş birinden çırak olmasını bekleyemiyorsunuz. Çıraklık hatta ustalık eğitimini lisede almış olsunlar, üniversitede devam etmek isteyen kardeşlerimiz üniversitede uzmanlaşsın, liseyi bitirenler de işle ilgili olarak mesleğe başlasınlar istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı yardımcımıza konuyu arz ettik, kendisi notlarını aldı, durumun farkında olduğunu ve konuyla ilgilendiklerini ilettiler. İnşallah kısa sürede çözülecektir diye düşünüyorum.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı